Ponadczasowe i nowoczesne gry dla dzieci wspomagające rozwój

0
1692
Dziecko i klocki
Gry dla dzieci powinno się wybierać pod kątem zainteresowań, możliwości i wieku dziecka. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ćwiczenie pamięci, zdolność koncentracji, logiczne myślenie, nauka liczb i słów oraz zręczność i rozwój społeczny – tego wszystkiego mogą nauczyć gry dla dzieci. Nauka poprzez zabawę jest bardziej skuteczna niż inne metody, dlatego warto wiedzieć, jakie gry przyspieszają rozwój dziecka.

Gry dla dzieci powinno się wybierać pod kątem zainteresowań, możliwości i wieku dziecka. Producenci umieszczają na swoich wyrobach informację na temat minimalnego wieku użytkownika. Za łatwa gra szybko nudzi, poza tym może nie spełniać swojego zadania wspierania rozwoju. Za trudna zniechęci po kilku nieudanych próbach.

Ponadczasowe hity planszowe, zręcznościowe i gry karciane

Od pokoleń znane są takie gry jak domino, puzzle, Piotruś, Grzybobranie czy Łowienie rybek. Nie bez powodu przez wiele lat są ciągle tak popularne. Oprócz tego, że są źródłem rozrywki, wspierają rozwój dzieci. Bardziej skomplikowane gry dla starszych dzieci to np. gry strategiczne, logiczne czy ekonomiczne. Wśród nich warto wymienić nieśmiertelne Monopol, statki, kostkę Rubika i szachy czy Jengę.

Gry dla dzieci wymagające logicznego myślenia, zręczności i refleksu oraz szybkiego zapamiętywania rozwijają te zdolności podczas zabawy. Są skuteczne dlatego, że wymagają zaangażowania ciała i umysłu, są kolorowe i atrakcyjne wizualnie. Dziecko z chęcią układa kolorowe kostki domina czy gra wielobarwnymi kartami z ciekawymi postaciami w Piotrusia.

Granie w gry dla dzieci jest jednocześnie dobrą zabawą i treningiem pamięci, logicznego myślenia i zauważania ciągów przyczynowo-skutkowych. Gry liczbowe albo słowne utrwalają wiedzę i mogą zwiększać kompetencje językowe. Te, które wymagają większej liczby uczestników, uczą dziecko współzawodnictwa, wygrywania i przegrywania oraz tego, że należy postępować według ustalonych zasad. Wspomagają zatem rozwój społeczno-emocjonalny. W ponadczasowe gry można grać nie tylko z rówieśnikami, ale też z rodzicami i dziadkami, którzy chętnie odświeżają w ten sposób wspomnienia ze swoich dziecięcych lat.

Nowoczesne gry wspomagające rozwój dziecka

Elektroniczne gry towarzyskie dla dzieci i całej rodziny budują i wzmacniają więzi między dziećmi a rodzicami i pomiędzy rodzeństwem. Niezależnie od tego, czy są zręcznościowe, logiczne czy strategiczne, uczą i rozwijają poprzez zabawę, tak jak gry ponadczasowe w nowych odsłonach.

Maty taneczne wspierają rozwój ruchowy, zwłaszcza koordynację ruchów i zwinność, a także poprawiają kondycję. Niektóre nowoczesne gry dla dzieci wymagają dużej zręczności, jak np. Spadające małpki czy gry sportowe, jak piłkarzyki.

Mimo że znane są już od kilkunastu lat w Polsce, ciągle powodzeniem cieszą się gry elektroniczne takie jak tamagotchi. Wymagają one od dziecka zaangażowania i odpowiedzialności. Pomagają przygotować najmłodszych do opieki nad prawdziwym zwierzakiem i uczą systematyczności.

Mogłoby się wydawać, że gry konsolowe i telewizyjne są mniej pożyteczne i dają tylko prostą, błahą rozrywkę. Niekoniecznie. Wciskanie klawiszy usprawnia dłonie, co może przynieść dobre efekty w kontekście nauki ładnego pisania. Tego typu gry wymagają też koncentracji i zapamiętywania różnego rodzaju sekwencji i zasad, dlatego także mogą przysłużyć się rozwojowi dziecka. Warto jednak trzymać rękę na pulsie, by dziecko nie uzależniło się od grania.

W podobny sposób działają gry zręcznościowe „starej daty”, w których chodzi np. o wyłowienie rybek czy przy pomocy powietrza założenie kółek na drążki zanurzone w wodzie.

Ponadczasową grą w nowej odsłonie, która wymiernie poszerza wiedzę o świecie, jest tytuł Państwa, miasta.


Materiał partnera zewnętrznego