Pierwszy smartfon dla dziecka – jaki wybrać?

0
489
ojciec z córką nad smartfonem
Dobry smartfon dla dziecka powinien być wytrzymały, posiadać dużą pojemność pamięci i dobry aparat | fot.: stock.adobe.com

Wybór pierwszego smartfona dla dziecka, nie jest tak oczywisty i prosty jak mogłoby się wydawać. Nie chodzi tu o jak najlepsze parametry, którymi kierujemy się wybierając smartfon dla siebie, a przede wszystkim o łatwość użytkowania i bezpieczeństwo! Każdy świadomy rodzic zdaje sobie sprawę jak wiele niebezpieczeństw kryje się w sieci, do której najłatwiej dostać się właśnie przez mobilne urządzenie. Z drugiej strony, mimo wszystko trzeba iść z duchem czasu. Nie okłamujmy się – aplikacje, kody QR, karty rabatowe, a nawet rozkłady jazdy i dzienniki szkolne – wszystko cały czas odsyła nas w niezliczoną ilość adresów internetowych. Idealne rozwiązanie leży więc w przemyślanym wyborze odpowiedniego telefonu, który pozwoli nam dyskretnie kontrolować dziecko, nie odbierając mu przyjemności użytkowania. Czym w takim razie kierować się przy jego wyborze?

Wytrzymałość 

Smartfon, który ma dłużej służyć naszemu dziecku powinien być przede wszystkim wytrzymały. Pewnie każdy doskonale pamięta, z jakim impetem lądowały plecaki na szkolnym korytarzu lub jak wyglądały zabawy z rówieśnikami. W takich chwilach, dziecko nie zawsze pamięta o smartfonie w kieszeni spodni lub plecaka. Dlatego już przy samym kupnie warto zadbać o jego solidną obudowę. Jeśli mamy już na oku jakiś model, ale nie znamy jego możliwości w tym zakresie, z pomocą przychodzą pancerne etui i hartowane szkło, które jest właściwie niezbędne! Nie są to wielkie wydatki, a mogą przedłużyć żywotność telefonu nawet o kilka lat!

Pamięć

Jednym z podstawowych warunków komfortowego użytkowania smartfona jest odpowiednia pojemność pamięci. Przyda się ona nie tylko naszym pociechom, które będą ściągały aplikacje do gier, ale i do nieco poważniejszych programów takich jak Zoom do lekcji zdalnych czy aplikacje blokad rodzicielskich. Te ostatnie są niezwykle ważne w kontroli użytkowania smartfona przez nasze dziecko. Co prawda, w ustawieniach zawsze można zupełnie wyłączyć możliwość korzystania z Internetu ale czy to ma sens? Jest to oczywiście sprawa indywidualna, warto jednak pójść na kompromis. W programach blokady rodzicielskiej można ustawić limit czasu korzystania z Internetu i zablokować aplikacje i strony, których nie chcemy w telefonie dziecka. Warto też zastanowić się nad aplikacjami, które pozwalają śledzić frazy wyszukiwane przez dziecko lub za pomocą modułu GPS, namierzać jego lokalizację. 

Dobry aparat

Wybierając smartfon dla dziecka, warto zwrócić uwagę na dobrą jakość aparatu fotograficznego, który jest oczywistym elementem dzisiejszych telefonów. Dobrze jest dać dziecku możliwość uwieczniania chwil ze swoimi przyjaciółmi w dobrej jakości. Przed użytkowaniem należy jednak wytłumaczyć młodemu użytkownikowi zasady robienia zdjęć. W końcu też nie każdemu i nie wszędzie można je robić. Dobry aparat, może okazać się także przydatny w nagłych, niebezpiecznych sytuacjach, kiedy nasze dziecko będzie mogło udokumentować jakąś sytuację lub osobę, a my będziemy mogli posłużyć się zdjęciami w wyjaśnianiu sprawy. Bezpieczeństwo przede wszystkim! 

Dzisiejsza technologia oferuje nam niezliczoną liczbę modeli smartfonów. Wybierając najlepszy naszym zdaniem dla dziecka, powinniśmy kierować się nieco innymi kryteriami, niż dla siebie, chociaż mogą się one też pokrywać. Dobry smartfon dla dziecka powinien być wytrzymały, posiadać dużą pojemność pamięci i dobry aparat! Te wszystkie cechy pomogą nam kontrolować bezpieczeństwo naszej pociechy, ale pamiętajmy – żadna skrajność nie jest dobra!

EMA