Ochrona rodzicielska – jak odpowiednio zabezpieczyć komputer?

0
616
dziewczynka przed monitorem laptopa
Dbanie o bezpieczeństwo dziecka w Sieci bywa dość trudne | fot.: stock.adobe.com

Dbanie o bezpieczeństwo dziecka w Sieci bywa dość trudne. W końcu trudno jest obserwować każdą czynność, jaką dziecko wykonuje w komputerze. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia oraz wykorzystać opcję kontroli rodzicielskiej. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę.

Internet niesie wiele zagrożeń

Korzystanie z komputera i Internetu jest obecnie powszechne, a blokowanie do niego dostępu dla dzieci byłoby nie tylko trudne, jak też mogłoby nie przynieść spodziewanych efektów. Jest to bowiem narzędzie, które nie tylko służy rozrywce, ale przede wszystkim nauce i poznawaniu świata. Komputery są wykorzystywane na lekcjach w szkole, a także często są niezbędne do odrobienia pracy domowej. Znajomość obsługi komputera poznają obecnie nawet kilkulatki, które często z czasem stają się w tym bieglejsze od swoich rodziców. Może to nieść uzasadnione obawy, czy komputer jest wykorzystywany przez dziecko tak, jak powinien. Nie można też zapominać o tym, że nie wszystkie treści znajdujące się w Internecie, są przeznaczone dla najmłodszych. Jeśli nie zablokujesz swoim pociechom dostępu do nich, z pewnością prędzej czy później na nie trafią. Włączenie kontroli rodzicielskiej oraz czujne oko rodzica są niezbędne dla właściwego i bezpiecznego korzystania z komputera. Dotyczy to dziecka w każdym wieku – również nastolatków.

Skorzystaj z usług systemowych

Bez względu na to, jaki system operacyjny obsługuje Twoje urządzenie, z pewnością posiada on blokadę systemową, która jest nazywana ochroną rodzicielską. Konfigurując komputer dla dziecka, należy od razu użyć wszelkich dostępnych rozwiązań. Podstawową sprawą jest stworzenie mu dedykowanego konta, które zostanie „podpięte” pod konto główne administratora (rodzica dziecka). Następnie, w zależności od rodzaju systemu operacyjnego, możesz włączyć szereg niezwykle ważnych funkcji. Jest to choćby blokowanie niechcianych stron i treści internetowych (m.in. pornograficznych, zawierających wulgaryzmy i treści przemocowe) w sposób automatyczny lub też ręcznie wpisując każdą witrynę, która ma być niedostępna dla dziecka. Możesz też posiadać stały dostęp do historii przeglądania dziecka, a nawet ustalić dokładne godziny, podczas których dziecko ma dostęp do komputera i Internetu.

dziewczynka przed laptopem
Na które zabezpieczenie warto się zdecydować? Najważniejsze to dobrać je do wieku dziecka oraz własnych potrzeb | fot.: stock.adobe.com

Dedykowane programy dla najlepszej ochrony

Jeśli narzędzia systemowe nie spełniają Twoich oczekiwań, możesz skorzystać z wielu programów dedykowanych właśnie ochronie rodzicielskiej. Są one mniej lub bardziej zaawansowane, więc z łatwością dostosujesz je do swoich wymagań. Na czym polega ich skuteczność? Aplikacje i programy tego typu bazują na inteligentnych algorytmach, które są stale aktualizowane. W ten sposób wszelkie treści uznawane za potencjalnie niebezpieczne, są automatycznie blokowane. Przy pomocy odpowiednich programów możesz też ograniczyć funkcjonalność komputera dziecka i sprawić, że niemożliwe będzie uruchamianie komunikatorów lub zapisywanie plików. Rozbudowane funkcje tego typu programów mogą śledzić aktywność dziecka także w serwisach społecznościowych i wykrywać czy używa ono wulgaryzmów. Uruchamiając z kolei opcję raportowania – rodzic w określonym czasie będzie otrzymywał dokładny raport z internetowej działalności pociechy. Na które zabezpieczenie warto się zdecydować? Najważniejsze to dobrać je do wieku dziecka oraz własnych potrzeb. Dzięki temu można spać spokojnie, wiedząc że wszystko odbywa się pod Twoją kontrolą.

NKI