Niepłodność mężczyzn – objawy, przyczyny i radzenie z problemem

0
767
smutna kobieta z negatywnym testem ciążowym
Płodność mężczyzn zależy od wielu czynników, pośród których tryb życia, sposób odżywiania czy nawet spędzania wolnego czasu ma niebagatelne znaczenie | fot.: materiał partnera

Niepłodność to problem, który dotyka nawet 20% polskich par. Według najnowszych szacunków, w 50% przypadków problem leży po stronie panów. Skąd bierze się niepłodność męska? Jak się ją leczy? Czy zawsze jest równoznaczna z brakiem możliwości posiadania potomka?

Rodzaje niepłodności męskiej

Płodność mężczyzn zależy od wielu czynników, pośród których tryb życia, sposób odżywiania czy nawet spędzania wolnego czasu ma niebagatelne znaczenie. W przeciwieństwie do kobiet, które rodzą się już z określoną ilością komórek jajowych, uwalnianych od wieku dojrzewania do okresu menopauzy raz w miesiącu w czasie owulacji, mężczyźni produkują swoje komórki rozrodcze przez całe życie od okresu dojrzewania. Dzięki temu, że proces spermatogenezy zachodzi „na bieżąco”, mężczyzna dotknięty niepłodnością w wielu przypadkach może to zmienić i wpłynąć na jakość swojego nasienia.

Przyczyny niepłodności męskiej

Do najczęstszych przyczyn niepłodności męskiej zalicza się:

  • różnorodne choroby jąder
  • choroby ogólnoustrojowe
  • zaburzenia w rozwoju plemników
  • nieodpowiednią dietę
  • brak aktywności fizycznej
  • stosowanie używek (picie alkoholu, palenie tytoniu)
  • przegrzewanie jąder.

Jak diagnozuje się niepłodność u mężczyzn?

Przede wszystkim konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Niepłodność stwierdza się u par, które mimo regularnego współżycia bez środków antykoncepcyjnych, nie są w stanie począć potomka w ciągu roku. Na tym etapie wskazane jest (oprócz badań partnerki) wykonanie ogólnego badania nasienia męskiego (CASA) oraz ogólne badanie stanu zdrowia mężczyzny: w tym pełnej morfologii z rozmazem. Zawiera ona opis m.in. całego układu białokrwinkowego (leukocytoza całkowita, neutrofile, limfocyty, monocyty, eozynofile, bazofile), co pomaga w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości w układzie odpornościowym. W dalszej kolejności lekarz może zlecić przeprowadzenie fragmentacji DNA plemnika.

para na wizycie u lekarza od niepłodności
Niepłodność stwierdza się u par, które mimo regularnego współżycia bez środków antykoncepcyjnych, nie są w stanie począć potomka w ciągu roku | fot.: materiał partnera

Jak leczy się niepłodność męską?

W zależności od powodu niepłodności, leczenie męskiej niepłodności odbywa się na wiele sposobów. Z pewnością ważne jest wprowadzenie modyfikacji w trybie życia: włączenie aktywności sportowej, zwrócenie uwagę na dietę, unikanie stresu, wysypianie się, dbanie o ogólny stan zdrowia. Wskazane jest uzupełnienie diety suplementami uzupełniającymi niedobory witamin i minerałów, jeśli takowe występują. Warto wiedzieć, że niektóre tabletki na potencję, takie jak np. Axaren Men czy AndroVit Plus, zawierają w swoim składzie ekstrakty roślinne oraz witaminy i minerały wspierające prawidłową spermatogenezę. W skrajnych przypadkach konieczne jest włączenie leków hormonalnych.


Materiał partnera zewnętrznego