Nieoczywiste objawy ząbkowania. Sprawdź

0
6357
Chłopiec podczas ząbkowania
Chociaż proces wyrzynania się zębów daje najczęściej typowe symptomy, nie zawsze jest to podwyższona temperatura. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ząbkowanie to jeden z etapów życia niemowlęcia, który jest trudnym okresem – zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców. O ile proces wyrzynania się zębów daje typowe objawy, o tyle łatwo ulżyć maluchowi. Problem pojawia się wówczas, gdy dziecko wcale nie jest marudne czy nie ślini się nadmiernie, ale zmaga się z innymi dolegliwościami. Poznaj nietypowe objawy ząbkowania.

Chociaż proces wyrzynania się zębów daje najczęściej typowe symptomy, nie zawsze jest to podwyższona temperatura, wkładanie piąstek do buzi, czy płacz i marudzenie. Katar przy ząbkowaniu, brak apetytu to kilka nieoczywistych objawów, które wywołują zdziwienie rodziców.

  • Problemy skórne

Zmiany skórne w okolicach policzków, ust i podbródka to oczywiste objawy wyrzynania się zębów – są to symptomy związane z podrażnieniem wywołanym przez nadmierną produkcję śliny. U niektórych dzieci zauważalna jest jednak drobna wysypka na brzuchu czy plecach.

  • Zaczerwienienie pośladków

Zaczerwienienie skóry na pośladkach kojarzone jest przede wszystkim z odparzeniami, czy alergią na pieluszki lub chusteczki nawilżane. Tymczasem jest to objaw, który może sugerować wyrzynanie zębów.

  • Katar

Katar przy ząbkowaniu nie jest oczywistym objawem. Zwykle sugeruje rozpoczynającą się infekcję wirusową. Tymczasem ta dolegliwość może towarzyszyć również wyrzynaniu zębów.

  • Kaszel

Kaszel, podobnie jak katar przy ząbkowaniu, może być pomylony z rozwijającym się przeziębieniem czy alergią. Tego rodzaju objaw – w okresie wyrzynania zębów – to odpowiedź na wzmożoną produkcję śliny i chęć odkrztuszania.

  • Łzawienie oczu

Łzawienie oczu może być kojarzone są objawami alergii. Tymczasem w ten sposób daje o sobie znać proces wyrzynania ząbków.

  • Pocieranie uszu i brody

Takie objawy mogą świadczyć o ząbkowaniu, ponieważ ból towarzyszący wyrzynaniu zębów trzonowych często promieniuje. Skutkiem tego są dolegliwości bólowe odczuwane w okolicach uszu i żuchwy.

  • Brak apetytu

Maluchy w okresie ząbkowania bardzo często tracą apetyt. Jedzą mniej niż zwykle albo niechętnie sięgają po pokarmy. Chociaż może to świadczyć o rozwijającej się infekcji, jest także objawem ząbkowania. Jedzenie podrażnia opuchnięte i bolesne dziąsła, dlatego maluch niechętnie zjada cokolwiek.

  • Problemy ze snem

Ząbkowanie może odpowiadać za problemy ze snem: trudność w zasypianiu czy częste przebudzenia w nocy. Wiąże się to z dolegliwościami bólowymi, które towarzyszą wyrzynaniu się zębów.

Zastanawiasz się, czy nietypowe objawy faktycznie zwiastują ząbkowanie? Jeżeli pediatra nie znajdzie innych przyczyn takich symptomów, najprawdopodobniej niebawem u Twojego maluszka pojawią się pierwsze lub kolejne ząbki.


Materiał partnera zewnętrznego