Nauka angielskiego dla dzieci w domu – skuteczne metody

0
31278
nauka dziecka przez internet
Jeżeli zauważasz, że Twoja pociecha potrzebuje dodatkowej pomocy lub z kolei nudzi się na zajęciach, możesz pomóc jej poprzez zapewnienie nauki angielskiego w domu | fot.: materiał partnera

Nauka angielskiego dla dzieci w domu wcale nie musi być nudna, wyczerpująca czy obciążająca! Jest sporo sposobów na to, aby połączyć ją z codziennymi aktywnościami i osiągnąć sukces. Ogromną zaletą takiego podejścia jest fakt, że dziecko ma kontakt z językiem cały czas. To ogromna zaleta, ponieważ w takiej sytuacji edukacja przychodzi o wiele szybciej, prościej i łatwiej.

Znajomość angielskiego jest czymś koniecznym, jeśli chce się rozwijać, korzystać z dodatkowych możliwości (takich jak staże, wyjazdy zagraniczne, wymiany) czy materiałów naukowych (lub nie do końca naukowych – jeśli znasz angielski, możesz oglądać filmy i seriale w oryginale). Dodatkowo trudno jest znaleźć dobrą pracę, dobrze płatną, w prestiżowej firmie, jeśli nie mówisz po angielsku. Dlatego tak ważne jest, aby nawet najmłodsze dzieci oswajały się z mówieniem i posługiwały się językiem bez stresu i strachu. Bardzo często lekcje w szkole czy przedszkolu mogą nie wystarczyć. Jeżeli zauważasz, że Twoja pociecha potrzebuje dodatkowej pomocy lub z kolei nudzi się na zajęciach, możesz pomóc jej poprzez zapewnienie nauki angielskiego w domu.

Jak pomagać dziecku w nauce angielskiego w domu?

Nauka angielskiego dla dzieci w domu to dość szeroki temat, do którego można podejść na wiele sposobów. Przedstawiamy kilka najciekawszych!

  • Wesprzyj dziecko w samodzielnej nauce. Jego problemy mogą wynikać np. z tego, że nie może się skupić. Być może należy mu zapewnić wygodne, ciche miejsce do pracy? Szczególnie problematyczne może to być w przypadku rodzeństwa. Porozmawiaj z dzieckiem i pokaż mu, że chcesz pomóc, a nie karać czy krzyczeć. Możesz zrobić z nim zadania domowe, zaplanować powtórki czy przepytywanie. Zrób to w sposób, który będzie odpowiedni dla Twojej pociechy. Lepiej zorganizować kilka krótkich sesji niż jedną długą. Możesz pokazać mu metody, które Ty stosowałaś lub stosujesz. Może przydatne będą fiszki?
  • Wprowadź angielski do codzienności. Jeżeli mówisz po angielsku, możesz rozmawiać w tym języku ze swoimi dziećmi. Ustalcie, że np. jedno popołudnie staracie się nie używać polskiego. Możecie też używać przylepnych karteczek i naklejać je na przedmioty w domu, z nazwą po angielsku. Starajcie się to robić w sposób naturalny, a nie wymuszony.
  • Oglądajcie filmy po angielsku. To rada szczególnie dla rodziców nieco starszych dzieci. Zamiast dubbingu czy lektora, zacznijcie oglądać filmy i seriale w oryginale, z napisami. Proste animacje czy kreskówki możecie spróbować oglądać nawet bez napisów. To samo tyczy się książek czy komiksów – można spróbować przestawić się na język angielski także w tym przypadku. Warto mieć w takiej sytuacji pod ręką słownik lub smartfon i w razie konieczności sprawdzić, co oznacza dane słówko.
  • Zachęcaj dziecko do interakcji z osobami z zagranicy. Jeżeli jedziecie na wycieczkę do innego kraju – zachęć malucha, aby spróbował porozumieć się z kimś po angielsku. Większość osób z pewnością zareaguje na taką próbę pozytywnie, więc dziecko nie spotka przykra sytuacja. Jeżeli masz anglojęzycznych znajomych, zaproponuj wspólne spotkanie. W jego czasie możesz zachęcić malucha do rozmów właśnie po angielsku.
  • Zapisz dziecko do szkoły angielskiego online. Nauka angielskiego dla dzieci w domu czasami najlepiej się sprawdzi, jeśli zostawimy to profesjonalistom. Możesz wypróbować takie zajęcia – np. Novakid oferuje darmową lekcję próbną. Nauczyciele wiedzą, jak zachęcić dziecko do nauki i jak połączyć ją z zabawą. W Novakid uczą native speakerzy, co dodatkowo może pomóc maluchom w rozwoju umiejętności językowych.

Nauka angielskiego dla dzieci w domu może być efektywna i przyjemna! Koniecznie wypróbuj któryś z naszych sposobów.

Materiał partnera