Najlepszy materac dla dziecka

0
568
dziecko śpiące na materacu
Młody kręgosłup jest w fazie intensywnego wzrostu i dzisiejsze decyzje mogą przynieść konsekwencje w przyszłości | fot.: stock.adobe.com

Miękki czy może twardy? Lateksowy, kokosowy? Który materac zadba o zdrowy sen malucha?

Decyzja o zakupie materaca dla niemowlaka, a także starszego dziecka ma ogromne znaczenie. Młody kręgosłup jest w fazie intensywnego wzrostu i dzisiejsze decyzje mogą przynieść konsekwencje w przyszłości. Kiedyś uważano, że tylko miękkie, piankowe materace mogą zapewnić dziecku komfort, potem pojawiła się moda na twarde materace, jako jedyny słuszny wybór. Prawda standardowo leży gdzieś pośrodku. Sprawdź zatem, jaki materac kupić, by dziecko chętnie spędzało noce w swoim łóżeczku i mogło się zdrowo rozwijać.

Wypełnienie materaca dla dziecka

Bardzo popularnym zakupem dla najmłodszych jest materac z pianki poliuretanowej. Jego cena jest niska, a obecna jakość takiego produktu zadowalająca. Niemniej jednak wśród wielu dostępnych na rynku wypełnień, najbardziej polecane dla niemowląt i małych dzieci są materace o średniej twardości wykonane z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksu. Te materiały należą do trwałych i nie deformują się tak szybko, jak tania pianka. Dopasowują się do kształtu ciała, jego naturalnych krzywizn. Zapewnią odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, mięśni, pozwalają się im zrelaksować i nie powodują nadmiernego ucisku na naczynia krwionośne.

Dziecku w wieku szkolnym można już zakupić materac kieszeniowy.

Jaki powinien być materac dla dziecka?

Poza wypełnieniem jest jeszcze kilka kwestii, które warto ustalić przed zakupem materaca dla maluszka.

  1. W przypadku niemowląt, jak również dzieci ze skłonnością do alergii oraz częstych infekcji, najlepiej sprawdzi się materac o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych. Alergicy najlepiej tolerują materace lateksowe.
  2. Przed zakupem zwróć uwagę, czy materac posiada zdejmowany pokrowiec. Umożliwi Ci to utrzymanie go w czystości.
  3. Materac dla dziecka powinien być wykonany z materiałów całkowicie bezpiecznych, nietoksycznych.
  4. Pamiętaj, że nie należy kupować, przyjmować materacy używanych. Każdy, nawet najdroższy i najlepszej jakości materac może się po latach odkształcić. Podobnie jak z butami, dziecko powinno dostać nowy materac, by właściwie spełniał swoją funkcję. Alternatywą w sytuacji, gdy masz ograniczony budżet, jest zakup toppera, czyli tzw. materaca nawierzchniowego na używany.

Materiał partnera