Na srogą zimę i chłodne lato — wybieramy gry dla dzieci

0
858
rodzina grająca w jengę
Poszukując zestawów do wspólnej zabawy, warto decydować się na gry takie jak popularna Jenga | fot.: stock.adobe.com

Kiedy pogoda nie sprzyja zabawie na zewnątrz, rodzice kilkulatków stają przed niemałym wyzwaniem. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zorganizować dzieciom czas, aby się nie nudziły. Oglądanie bajek i filmów z pewnością pochłonie ich uwagę. Tego rodzaju rozrywki zaleca się jednak proponować najmłodszym w niewielkich dawkach. Poszukując pomysłów na rozwijające aktywności dla pociech, warto rozważyć wybór gier edukacyjnych. Jakie ciekawe rozwiązania pojawiają się w tej kategorii?

Niedoceniany wpływ klasycznych gier

Z pewnością każdy zna takie propozycje jak chińczyk, warcaby, czy domino. Zdecydowaną zaletą tradycyjnych gier jest to, że ich zasady są znane rodzicom. Dlatego też wspólna zabawa z dziećmi nie będzie wymagała długiego przygotowywania. Również maluchom łatwiej będzie zrozumieć mechanikę gry. Instrukcje postępowania w takich rozgrywkach nie są zbyt skomplikowane. Dzieci szybko mogą przystąpić do zabawy. Bardzo duży jest za to wpływ gier na rozwój maluchów. Pozwalają pociechom ćwiczyć koncentrację, myślenie strategiczne i zdolności matematyczne. To również doskonały pomysł na oswajanie z rywalizacją. Dla dzieci mających problemy z cierpliwością gry planszowe mogą być doskonałym sposobem na opanowywanie nowej umiejętności w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Cierpliwość i umiejętność czekania na swoją kolej to cechy, które zdecydowanie przydadzą się w przedszkolu czy szkole.

Rodzice często zastanawiają się, czy tradycyjne gry dla dzieci będą dla pociech atrakcyjne. Warto wiedzieć, że można kupić je w wersjach nawiązujących do lubianych bajek i filmów.

Zadania logiczne i rozwój umiejętności

Gry planszowe to doskonały pomysł dla dzieci, które mają możliwość bawić się z rodzeństwem lub przyjaciółmi. To również wspaniała propozycja na wspólny czas spędzony z rodzicami. Czym zająć maluchy, które nie mają jednak towarzystwa w swoim wieku? Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się przygotowane dla dzieci zestawy zadań. Łamigłówki takie jak sudoku, krzyżówki i zeszyty zadań logicznych dla najmłodszych będą doskonałym pomysłem. Ważne jest to, aby dopasować je do poziomu rozwojowego dziecka. Powinny stanowić wyzwanie, a zarazem być możliwe do wykonania. Wśród ciekawych i rozwijających propozycji dla maluchów znajdują się też gry logopedyczne. To wspaniała rozrywka umożliwiająca naukę poprawnej wymowy. Można tu odnaleźć zestawy dla jednego lub kilku graczy i niepozornie, przy okazji fenomenalnej zabawy, wprowadzać gimnastykę narządu mowy. Kupując grę logopedyczną przeczytajmy najpierw informację o konkretnym produkcie i dopasujmy ją do potrzeb naszego dziecka.

Ćwiczenie zręczności

Zarówno wśród nowszych, jak i bardziej tradycyjnych propozycji, pojawiają się gry zręcznościowe. Zestawy o różnym stopniu trudności mogą być odpowiednie już dla maluchów w wieku dwóch lat. Jednymi ze szczególnie popularnych akcesoriów są tzw. gry balansujące. Bardzo często wykonane z drewna, polegają na układaniu kolejnych elementów tak, aby równomiernie obciążyć ruchomą konstrukcję. Mogą być źródłem rywalizacji między rodzeństwem lub samodzielnie wykonywanym zadaniem. Poszukując zestawów do wspólnej zabawy, warto decydować się na gry takie jak popularna Jenga. Wśród planszowych gier ćwiczących zdolności manualne odnaleźć można wiele nowoczesnych pozycji. Zazwyczaj polegają na odpowiednim układaniu lub ostrożnym przestawianiu różnych elementów.

Gry i zadania edukacyjne to doskonała propozycja dla najmłodszych spędzających czas w domu. Mogą okazać się również świetną rozrywką dla całej rodziny. Dopasowane do zainteresowań dzieci, z pewnością okażą się źródłem radości.

OLI