Meble rosnące z dzieckiem idealne do nauki – dlaczego warto i jak dokonać dobrego wyboru?

0
419
dziewczynka przy biurku
Zakup regulowanego biurka i krzesła dla dziecka to inwestycja w zdrowie dziecka, która znacząco zmniejszy ryzyko rozwoju wad postawy u dziecka | fot.: stock.adobe.com

Długotrwałe siedzenie jest niezdrowe i może prowadzić do różnych chorób. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej jest szkodliwe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nauka w szkole przy biurku, praca z zadaniami domowymi i często również relaks w pozycji siedzącej przy komputerze czy tv to prosta droga do wad postawy i problemów w dorosłym życiu. Oczywiście dochodzi jeszcze problem nadwagi, ponieważ podczas siedzenia organizm wydatkuje około 20% mniej energii niż w pozycji stojącej. Czy wiesz, że w Polsce w ostatnim czasie obserwuje się wzrost przypadków otyłości wśród dzieci?

Rosnące biurko dla dziecka i fotel – dlaczego warto

Zakup regulowanego biurka i krzesła dla dziecka to inwestycja w zdrowie dziecka, która znacząco zmniejszy ryzyko rozwoju wad postawy u dziecka. Inwestycja w biurko regulowane to inwestycja na min. 15 lat, dlatego należy patrzeć na taki zakup przez pryzmat 15 lat.

Porównajmy taki jednorazowy zakup na wiele lat z zakupem 4 biurek, gdybyśmy chcieli kupić standardowe biurka i mieć je rozsądnie dostosowane do wzrostu dziecka. Korzyści finansowe i czasowe z zakupu biurka regulowanego są wtedy oczywiste. Korzyści zdrowotne dla Twojego dziecka nie mają sobie równych!

W jakim wieku warto zainwestować w biurko regulowane?

Każde dziecko jest inne i w różnym czasie może przez krótki czas skupić się na pewnych czynnościach, na przykład malowaniu lub rysowaniu. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się rozważenie zakupu rosnącego stołu i krzesła w wieku od 4 lat.

Czy biurko dla dziecka naprawdę może dorosnąć z moim dzieckiem … do dorosłości?

Regulowane biurko dla dziecka i krzesło będzie rosło wraz z dzieckiem. Prawidłowo zaprojektowane biurko posiada odpowiednią regulację dla dziecka od około 110 cm do wieku dorosłego (nawet 190 cm wzrostu). Należy unikać sytuacji, w której miejsce do nauki jest zbyt wysokie dla małego dziecka lub zbyt niskie dla starszego. Nieodłącznym elementem biurka dla dziecka jest krzesło do biurka dla dziecka. Obydwa meble tworzą zestaw, który zapewnia, że dziecko może przyjąć prawidłową postawę, ponieważ zarówno biurko jak i fotel będą na poziomie dostosowanym do wzrostu dziecka.

Czy można połączyć biurko rosnące z dzieckiem z klasycznymi meblami, krzesłami itp.?

Co do zasady, biurko regulowane powinno być połączone z rosnącym krzesłem do biurka dla dziecka. W przeciwnym razie inwestycja w samo regulowane biurko nie jest zbyt rozsądna. Krzesło do biurka dla dzieci powinno rosnąć od dołu do góry, tak aby dziecko mogło z niego korzystać już od 4 roku życia. Podstawowe parametry takiego krzesła to  regulowana wysokość krzesła, odpowiedni wysuw siedziska, a także regulowane oparcie i często również podłokietniki.

Krzesło do biurka dla dziecka to niezbędny element wyposażenia pokoju dziecięcego. Kiedy dziecko idzie do szkoły i zaczyna naukę przy biurku, niezbędne jest krzesło, które zadba o jego prawidłową postawę, odciąży stawy, zadba o kręgosłup i pozwoli na komfortową naukę. Coraz więcej dzieci dotykają problemy z kręgosłupem, mało ruchu i ciągłe wpatrywanie się w ekran tabletu, smartfona czy komputera odciskają piętno na młodych kręgosłupach, prowadząc do ich skrzywienia (często w wielu płaszczyznach), a tym samym wad postawy.

Porządne, profesjonalne ergonomiczne krzesło do biurka dla dziecka może być ratunkiem dla jego kręgosłupa. Dbając o postawę dziecka przy biurku, budujemy nawyki, które będą miały wpływ na jego zdrowie w dorosłym życiu. Wady postawy utrwalone w młodym wieku mogą mieć bardzo bolesne konsekwencje w dorosłym życiu, dlatego tak ważne jest, aby chronić dziecko od najmłodszych lat, zapewnić mu odpowiednie warunki do snu i nauki, między innymi poprzez odpowiednie krzesło do biurka.

Czy biurko dla dziecka regulowane jest odpowiednie dla zdrowego rozwoju dziecka?

Ergonomiczne siedzenie to tylko jeden z warunków zdrowego rozwoju dziecka, ale bardzo ważny. Jeśli dziecko spędza zbyt dużo czasu na nauce lub przy komputerze, może dojść do nadwyrężenia formujących się kości i struktury mięśniowej. Inne warunki prawidłowego rozwoju dziecka to odpowiednia ilość ruchu, zdrowa dieta i regularny sen. Ważna jest również harmonia w rodzinie.

Jaki jest okres gwarancji? Jaka jest żywotność biurek renomowanych marek?

Przy odpowiednim użytkowaniu żywotność biurka regulowanego renomowanych marek to nawet 20 lat, a jeśli chodzi o okres gwarancji to najlepsze marki na rynku oferują około 5 i więcej lat gwarancji.

Czy można przechylić powierzchnię roboczą?

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy zakupie regulowanego biurka jest kąt jego blatu. Jeśli będziesz na nim pisać, najlepiej, aby był równy lub lekko pochylony; jeśli będziesz wykonywać inne czynności, takie jak malowanie lub czytanie, będziesz potrzebować znacznie większego nachylenia – około 30 stopni (biurko Expert Mayer oferuje tę opcję przy 36 stopniach). Warto również zauważyć, że niektóre biurka z regulacją pozwalają na odchylenie tylko części blatu. W zależności od potrzeb, jedna strona jest przeznaczona do pisania, a druga do rysowania.

Biurko Mayer Expert – bestseller z gwarancją 5 lat
Biurko Mayer Expert – bestseller z gwarancją 5 lat | fot.: materiał partnera

Czy meble rosnące z dzieckiem są bezpieczne dla mojego dziecka?

Kupując produkt znanej marki, możesz mieć pewność, że przeszedł on wszystkie niezbędne testy. Zapoznaj się z recenzjami na blogach, przeczytaj instrukcje obsługi dostępne w Internecie i poznaj podstawy bezpiecznego korzystania z regulowanego biurka. Pamiętaj, że cena zazwyczaj idzie w parze z jakością.

Z drugiej strony należy uważać na nieznanych producentów lub importerów, jeśli chodzi o biurka z regulacją. Mogą one nie spełniać europejskich wymogów konstrukcyjnych (np. być niestabilne) lub zawierać niebezpieczne substancje, takie jak formaldehyd w laminacie biurka, niesprawdzone tworzywa sztuczne i inne. Wtedy taka inwestycja może być mało opłacalna zarówno pod względem finansowym, jak i zdrowotnym. Pamiętaj, że zazwyczaj niska cena to również niska jakość.

Zestaw biurko i fotel marki Mayer
Zestaw biurko i fotel marki Mayer | fot.: materiał partnera

Podsumowanie

Już na etapie przedszkola i wczesnej szkoły podstawowej należy pomyśleć o postawie ciała dziecka. To właśnie wtedy skolioza i garbienie się są najczęstszymi problemami, które pojawiają się u małych dzieci. Jeśli w tym czasie nic z tym nie zrobisz, wady postawy Twojego dziecka będą się pogłębiać, a w wieku 30 lat prawdopodobnie nie będzie mogło się swobodnie schylać ani biegać z powodu zaawansowanej dyskopatii. Jednym ze sposobów, aby temu zapobiec jest zorganizowanie dziecku odpowiedniego miejsca do nauki i zabawy. Odpowiednie regulowane biurko dla dziecka i fotel do biurka dla dziecka to ważny pierwszy krok na drodze do zdrowia.

Artykuł opracowany we współpracy ze sklepem z najwyższej jakości zabawkami i wyprawką 4kidspoint.pl® Salon dziecięcy