Lato z dziećmi w mieście? Spraw, by konieczność stała się dobrą zabawą!

0
1232
Dzieci podczas wakacji
Okres wakacji to doskonały moment, by dziecko mogło rozwinąć swoje umiejętności sportowe. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na wakacje czekają wszyscy – i dzieci, i rodzice. Dla najmłodszych to czas, w którym mogą w pełni wyrażać swoją kreatywność i uwolnić skumulowaną energię po całym roku obowiązkowych zajęć. Rodzice z kolei z utęsknieniem wyglądają wolnych tygodni, które pozwolą im poświęcić więcej uwagi maluchom. Ale co zrobić, jeśli urlopu nie uda się zgrać z okresem letnim? Czy pozostaje nam tylko wpatrywanie się w rozczarowane miny dzieci? Ależ skąd – wystarczy poszukać dla nich zajęć na tyle interesujących, że każdego dnia wrócą z nową porcją wrażeń.

Szeroki wybór półkolonii

Jeśli nikt z Waszej rodziny nie ma możliwości, by przez cały dzień zajmować się dzieckiem, półkolonie mogą okazać się fantastycznym rozwiązaniem. Organizuje je ogromna liczba państwowych instytucji edukacyjnych czy publicznych, a także wiele Domów Kultury i prywatnych ośrodków pracujących z dziećmi. Co ważne, duża część z nich oferuje atrakcyjne zniżki w przypadku napiętej sytuacji materialnej rodziców, a nawet umożliwia dziecku wzięcie udziału w zajęciach półkolonijnych za darmo.

Rozmaitość zajęć, w jakich będą mogły uczestniczyć dzieci, właściwie nie ma końca. Podczas półkolonii Twoja pociecha może podszkolić angielski czy niemiecki, nauczyć się jazdy konnej, poszaleć w parku linowym czy dowiedzieć się, na czym polega praca fizyka jądrowego. Ten sposób na organizację czasu dzieci niesie ze sobą wszystkie zalety wyjazdu wakacyjnego – nowi znajomi, ekscytujące doświadczenia i mnóstwo ruchu. Jednocześnie nie wymaga od rodziców reorganizacji ich grafiku, a przy tym kosztuje znacznie mniej, niż typowe kolonie.

Zapisując dziecko na półkolonie, masz pewność, że przez cały okres ich trwania będą mieli na nie oko profesjonalnie przeszkoleni opiekunowie. Większość półkolonii oferuje także przynajmniej jeden posiłek, więc nie zapomnij zapakować dziecku wysokoenergetycznych przekąsek, które wzbogacą jego organizm o wszystko, co mu potrzebne. Dobrym pomysłem na lunch na półkoloniach może być choćby hummus z warzywami i pitą czy batony zbożowe, dostępne w sieciach Dino lub Biedronka.

Spotkania z miejską przyrodą

Przebywanie wśród natury ma szansę nauczyć dzieci nowych rzeczy o otaczającym je świecie, ale to dopiero początek zalet tej aktywności. W ostatnich latach pojawił się szereg badań naukowych, z których wynika, że już kilkanaście minut kontaktu z przyrodą wywołuje konkretne, pozytywne zmiany w organizmie. W większości dużych miast Polski przez cały okres letni organizowane są przyrodnicze spacery dla dzieci po parkach, terenach zielonych czy ogrodach botanicznych. Dzieci uczą się na nich rozpoznawać rośliny jadalne i trujące, grzyby oraz zwierzęta, które z miasta uczyniły swój dom.

Wbrew temu, co się czasem mówi, ekosystemy terenów miejskich są na tyle złożone i fascynujące, że dziecko od razu oderwie się od smartfona, obserwując świat wokół z wypiekami na twarzy. Jeśli uda Ci się wygospodarować kilka wolnych godzin, spróbujcie razem posadzić drzewo lub inną roślinę. Można to zrobić choćby w ogródku pod blokiem. Poproś dziecko, żeby dowiedziało się wcześniej, czy wybrana roślina potrzebuje cienia, czy słońca, a dla pewności, że będzie dobrze wzrastać, użyjcie trochę uniwersalnej ziemi ogrodowej (można ją kupić w sieci Biedronka).

Zdrowy sport z rówieśnikami

Okres wakacji to doskonały moment, by dziecko mogło rozwinąć swoje umiejętności sportowe. Jazda na rowerze, rolkach czy gokartach na pedały oddziałuje korzystnie na wszystkie procesy dorastającego organizmu dziecka, powodując przy tym wydzielanie się endorfin, które wywołują uczucie szczęścia i satysfakcji. Najmłodsze dzieci oczywiście nie powinny zajmować się sportem bez superwizji rodziców, ale tutaj dobrym pomysłem będzie naprzemienna opieka nad nimi wspólnie z sąsiadami czy przyjaciółki, którzy mają dzieci w podobnym wieku.

Być może wydaje Ci się, że jeśli Twoje dziecko nie ma jeszcze roweru czy rolek, a gokart pozostaje poza Twoim zasięgiem finansowym, ten projekt nie może się udać. Nic straconego! Robiąc zakupy w jednej z dużych sieci handlowych, jak Dino czy Intermarche, miej oczy otwarte – w letnich miesiącach często pojawiają się tam dobrej jakości rolki w korzystnej cenie. Jeśli chodzi o rower, gokarty czy inne akcesoria sportowy dla maluchów, w dużych miastach nie powinno być z tym problemu. Poszukaj wypożyczalni, która oferuje tego rodzaju sprzęt – najczęściej uda Ci się wypożyczyć w tym samym miejscu także kask i niezbędne ochraniacze.


Materiał partnera zewnętrznego