Klocki Lego rozbudzają inwencję

0
998
Klocki Lego
Istotne jest to, by mieć w sobie zdolność tworzenia idei oraz rzeczy – zarówno tych czysto wyobrażonych jak i rzeczywistych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Twórcy marki Lego – założonej w duńskim Bikundzie – łączą masową produkcję zestawów z ideą otwartości oraz innowacyjności. Już od powstania firmy kierują się tym, by zapewnić dziecku możliwie jak największą swobodę w czasie rozrywki.

Niezmienna gwarancja jakości

Twórcom marki od lat przyświeca dewiza głosząca, że “tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Wiernie się jej trzymał założyciel Lego, Ole Kirk Kristiansen, który zaczynał w latach 30-tych od konstruowania drewnianych zabawek. Już wtedy produkty firmy odznaczały się wysokim poziomem jakości wykonania. Poza tym były dla dzieci przyjazne i bezpieczne. Od tego czasu, mimo upływu całych dziesięcioleci, nic w tej kwestii nie uległo zmianie! Klocki Lego przechodzą przez liczne testy potwierdzające fakt, że spełniają one niezwykle rygorystyczne kryteria bezpieczeństwa i jakościowe.

Dbałość o dobro dziecka sprawia, że produkty te cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem oraz uznaniem kolejnych pokoleń dzieci oraz ich rodziców.

Wpływ zabawy na rozwój człowieka

Niezwykle ważne jest to, że zabawa klockami we wczesnym wieku korzystnie wpływa na późniejszy rozwój dziecka. Kształtuje je również jako dorosłego już i w pełni dojrzałego człowieka. Niebywałe, ale gry malca w bawialni rzutują na to, jak będzie za kilka, kilkanaście lat konstruowało swoje myśli oraz rozmaitego rodzaju aktywności. Co znaczące, umiejętności i kompetencje zdobyte w dzieciństwie przydają się człowiekowi w jego życiu zawodowym, społecznym oraz towarzyskim. Ułatwią mu choćby pielęgnowanie swych zainteresowań.

A nie od dziś wiadomo, że zabawa oraz gra, chociaż beztroskie, są niezwykle istotne dla harmonijnego przebiegu procesu uczenia się.

Potencjał drzemiący w dziecku

Dlatego też należy w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w dziecku m.in. właśnie poprzez dostarczenie mu odpowiednich, adekwatnych dla jego wieku i upodobań zabawek. “Odpowiednich” tzn. takich, dzięki którym rozwinie swoje możliwości umysłowe, emocjonalne, nie zapominając na koniec także o fizycznych. Malec spędzający czas z klockami staje się zręczniejszy, formuje się wówczas również jego zmysł konstrukcyjny.
Klocki Lego ułatwiają dzieciom wyobrażać sobie mnogie możliwości oraz kreowanie obiektów opartych na ich wyjątkowych, niepowtarzalnych, jedynych w swoim rodzaju pomysłach. Następnie mogą je modyfikować – zależnie oczywiście od preferencji.
Aby na koniec podzielić się ideami, spostrzeżeniami z innymi towarzyszami zabaw. Dzieci przecież nawzajem się inspirują.

Nauka kreatywności

Istotne jest to, by mieć w sobie zdolność tworzenia idei oraz rzeczy – zarówno tych czysto wyobrażonych jak i rzeczywistych. Na pewno są wartościowe, poza tym odznaczają się nowością, odkrywczością i prawdziwie zadziwiają!

Dziecko staje się kreatywne. Rozszerza zatem swoje idee dalej, pokonuje coraz to kolejne granice. Jego umysł jest w ciągłym ruchu – z talentem przekształca zastaną rzeczywistość.

Poszczególne zestawy klocków Lego oczywiście narzucają młodym konstruktorom pewne ograniczenia. W tym wypadku należy jednak mówić o twórczych ograniczeniach, będących kompozycyjnymi ramami. Z ograniczeń rodzi się bogactwo. Przekonuje się o tym malec i zdobywa kompetencje poruszania się w danych granicach. Zdolność ta jest konieczna, by realizować się później w licznych dziedzinach, takich jak: sztuka, nauka, architektura, inżynieria – i wiele, wiele innych.

Na skrzydłach pomysłowości

Za sprawą kreatywności dziecko łatwiej adaptuje się do różnorodnych, bardzo zmiennych sytuacji życiowych. Jest to wyjątkowo cenne zwłaszcza we współczesnych, szybko się przekształcających i niepewnych czasach.

Poza tym dzieci zazwyczaj wykraczają poza standardowe instrukcje zawarte w zestawach klocków. Najpierw rekonstruują dany model, ale już niedługo potem do woli je przetwarzają, mnożąc coraz to ciekawsze warianty. Rozpościerają skrzydła pomysłowości – czują się wolne – dokonują ambitnych czynów!


Materiał partnera zewnętrznego