Jakie łóżko młodzieżowe wybrać do pokoju nastolatków?

0
701
łóżko kontynentalne w pokoju nastolatka
Pokój młodzieżowy to niełatwa przestrzeń  do urządzenia | fot.: materiał partnera

Zastanawiasz się jakie łóżko młodzieżowe wybrać do pokoju swojej nastoletniej córki lub syna? Wejdź i zobacz nasze propozycje! Wybraliśmy modne modele oraz pokazujemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu!

Pokój młodzieżowy to niełatwa przestrzeń  do urządzenia. Na określonym metrażu musi znaleźć się miejsce do wypoczynku, nauki oraz do spotkań z przyjaciółmi. Oprócz funkcjonalności ważny jest również styl wnętrza. Poprzez własny kąt, nastolatkowie mogą wyrazić siebie. Pokazać otoczeniu, jakie lubią kolory, jakiej słuchają muzyki, czy jaki format sztuki jest im najbliższy:plakat, obraz, zdjęcie, a może graffiti na ścianie. Pokój młodzieżowy to bardzo obszerny temat, dlatego w tym artykule skupimy się na jego jednym elemencie – łóżku.

Łóżko młodzieżowe dla dziewczyny

Współczesne nastolatki mają różne upodobania wnętrzarskie. Część z nich lubi przebywać w stonowanych wnętrzach, gdzie mogą poczuć odprężenie po stresującym dniu w szkole. Kontrastowym rozwiązaniem będzie zastosowanie intensywnych kolorów: zieleni, pomarańczy czy odcieni żółtego, które do wnętrza wprowadzą dawkę energii. W przestrzeni nastoletniej dziewczyny może również pojawić się odważna czerń lub czerwień, która będzie dodawać jej pewności siebie. A jakie łóżko młodzieżowe najlepiej sprawdzi się w pokoju dorastającej kobiety? Tutaj również nie ma jednej odpowiedzi. Jednak wśród najczęściej wybieranych są modele tapicerowane. Propozycją, która nada pomieszczeniu elegancji, jest wariant z wysokim, pikowanym wezgłowiem. Atutem łóżek tapicerowanych jest szeroki zakres dostępnych kolorów. Do stonowanych barw na ścianie można dobrać model z intensywną tapicerką. Natomiast ciemne pomieszczenie rozjaśnić wariantem w jasnym kolorze.

A co w sytuacji, gdy pokój ma być utrzymany w nowoczesnym stylu? Niezawodnym rozwiązaniem będzie białe łóżko młodzieżowe o minimalistycznej formie. Może być zarówno tapicerowane, jak i wykonane z płyty meblarskiej, czy metalu.

łóżko kontynentalne junior
Do stonowanych barw na ścianie można dobrać model z intensywną tapicerką | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Łóżko dla nastolatka

W pokoju chłopaka zdecydowanie bardziej liczy się funkcjonalność! Łóżko nie powinno zabierać zbyt wiele miejsca, bo musi się jeszcze znaleźć przestrzeń na konsolę do gier, komputer, tarczę do darta, czy kosz do koszykówki. Jeśli ma być ono tapicerowane, to w grę wchodzą takie kolory jak: czerń, szarość, granat, zieleń i brąz. Jednak w tej sytuacji o wiele chętniej są wybierane minimalistyczne modele, wykonane z płyty meblowej w kolorze szarości lub z fakturą imitującą drewno. Taki wybór pozostawia więcej przestrzeni do zastosowania dekoracji. Mogą one nawiązywać do ulubionej dyscypliny sportu nastolatka, zespołu muzycznego, czy aktora lub aktorki. Jako rodzic nie próbuj na siłę udekorować pokoju syna, gdyż wasze poczucie estetyki może być całkiem inne. Najlepiej jest zapytać go, co lubi i co mu się podoba. Dla niego będzie to nie tylko lekcja wyrażania swojej opinii, ale również sygnał, że traktujesz go poważnie i słuchasz jego zdania.

łóżko jednoosobowe draban
W pokoju chłopaka zdecydowanie bardziej liczy się funkcjonalność fot.: materiał partnera

Rozmiar łóżka młodzieżowego

Łóżka jednoosobowe dla nastolatków występują w czterech standardowych rozmiarach: 80 × 200 cm, 90 × 200 cm, 100 × 200 cm, 120 × 200 cm.  Wymiar numer jeden, czyli 80 × 200 cm jest jednak najmniej zalecany. Pamiętaj, że młodzież bardzo szybko rośnie i zakup nieco większego wariantu zapobiegnie jego wcześniejszej wymianie. Czynnikiem, który również wpływa na wybór łóżka, jest dostępne miejsce w pokoju. Decydując się na model tapicerowany, musisz mieć na uwadze to, że jest ono nieco szersze od tradycyjnych wzorów, gdyż do ramy i wezgłowia dochodzi grubość pianki oraz tkaniny. Zwróć więc uwagę na całkowitą szerokość łóżka młodzieżowego.

Łóżko młodzieżowe z szufladą lub pojemnikiem na pościel

W wyborze mebli do pokoju nastolatków ważna jest zarówno estetyka, jak i funkcjonalność. Przestrzeń młodzieżowa często oferują niewielki metraż, dlatego każde praktyczne rozwiązanie jest na wagę złota. Jeśli chcesz zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia, to koniecznie wybierz łóżko młodzieżowe z pojemnikiem na pościel lub szufladami. Pierwsze rozwiązanie bardzo często występuje w modelach tapicerowanych oraz kontynentalnych. Do jego autów należy zaliczyć stosunkowo dużą przestrzeń do przechowywania oraz oszczędność metrażu. Nie potrzebuje dodatkowego miejsca, by wysunąć pojemnik (jak w przypadku szuflad), jest on otwierany do góry.

łóżko funkcjonalne
W wyborze mebli do pokoju nastolatków ważna jest zarówno estetyka, jak i funkcjonalność | fot.: materiał partnera

2  w 1 = łóżko z kanapą

Jak już wspominaliśmy wyżej, pokój młodzieżowy to często niewielki metraż, który musi spełnić wiele funkcji. Wśród nich jest również przyjmowanie gości. W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem jest łóżko młodzieżowe, które może przeobrazić się w kanapę. Szczerze odradzamy wszystkie składane sofy i tapczany, gdyż w miejscu rozkładania jest niewygodna szpara. Zamiast tego lepiej sprawdzi się model z bocznym oparciem. Wystarczy schować pościel, zastosować narzutę oraz kilka poduszek i wygodna kanapa gotowa!

łóżko w pokoju młodzieżowym
Przestrzeń młodzieżowa często oferują niewielki metraż, dlatego każde praktyczne rozwiązanie jest na wagę złota | fot.: materiał partnera

Materiał partnera zewnętrznego