Jak uczyć i bawić?

0
463
zabawki edukacyjne
Z pewnością zabawki edukacyjne są najchętniej wybierane na prezent | fot.: stock.adobe.com

To dwie najważniejsze aktywności, które nie tylko sprawiają radość maluchowi, ale również pozwalają mu się rozwijać. Z czasem oczywiście dominować będzie ta pierwsza, ale nigdy nie należy zapominać o tym, że to właśnie zabawa sprawia, że nauka jest przyjemniejsza i zdecydowanie bardziej efektywna. I dlatego właśnie od lat producenci różnego rodzaju artykułów dla młodszych i starszych starają się oferować takie zabawki edukacyjne, które będą zaspokajały bardzo różnorodne potrzeby i przede wszystkim generować będą zainteresowanie światem, literkami, zjawiskami fizycznymi, ekologią. A to można kształtować już od pierwszych chwil.

Zabawki edukacyjne odpowiednie do wieku

Z pewnością zabawki edukacyjne są najchętniej wybierane na prezent. To pojemna kategoria, w której mieści się szereg różnych propozycji. Je można dopasować do zainteresowań, wieku, możliwości, a dzięki temu zawsze można znaleźć tę idealną. Wśród zabawek edukacyjnych dla najmłodszych będą królować te o kontrastujących barwach, ponieważ to wzrok jest kluczowym zmysłem malucha. Pojawiają się maskotki w kolorach biało-czarnych, przytulanki, które wydają przyjemne dźwięki i czasem też delikatnie świecą. W kolejnych miesiącach warto poszukać zabawek, które będą oddziaływać na zmysły dotyku i smaku. To gryzaki, grzechotki oraz różnego rodzaju faktury. Doskonała w pierwszym roku życia jest także mata edukacyjna wyposażona w szereg grających, piszczących, szeleszczących czy po prostu przyjemnych i pluszowych zabawek. To niekończąca się przygoda oraz niezliczone możliwości poznawania ciała, świata, zdobywania kolejnych umiejętności, które przydadzą się w życiu.

Inwestycja w rozwój

Zabawki edukacyjne mogą być punktem wyjścia do rozmowy o roli nauki, ale przede wszystkim chodzi o to, by wprowadzać najpierw kolory i kształty, później literki i cyferki, a następnie budować związki przyczynowo skutkowe, pobudzać kreatywność czy też odpowiadać na zainteresowanie konkretnymi działami nauki. I dlatego zabawki edukacyjne to najbardziej rozbudowany dział. Sięgamy chętnie po sortery, puzzle, klocki, instrumenty i gry. Każda z tych propozycji będzie rozwijać inne umiejętności, ale stanie się również tworzywem, które można kreatywnie i wieloraki sposób używać. To świetna okazja do poznawania mechanizmów rządzących świętem, rozmawiania o emocjach, wdrażania się w naukę czytania i pisania. W każdym wariancie zabawki edukacyjne powinny odpowiadać na potrzeby malucha, ale także motywować go do zrobienia kolejnego kroku – dzięki temu odkrywanie będzie bardzo przyjemne i będzie przynosić efekty.

materiał partnera