Jak skutecznie odstawić dziecko od piersi? Podpowiadamy

0
1139
Dziecko trzyma rękę na butelce z mlekiem
Najważniejsze w odstawieniu dziecka od piersi jest to, aby była to świadoma decyzja mamy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Najważniejsze w odstawieniu dziecka od piersi jest to, aby była to świadoma decyzja mamy. Jeśli mama jest pewna, że nie chce już karmić dziecka swoim mlekiem, to istnieje solidna podstawa do przeprowadzenia całego procesu odstawienia. Trudności pojawiają się, gdy mama nie jest przekonana i odstawia dziecko z powodu nacisków osób trzecich.

Kiedy mama nie musi odstawiać dziecka od karmienia piersią

Zanim zaczniemy od porad i metod odstawienia dziecka od karmienia piersią, warto zaznaczyć, że jest bardzo niewiele takich sytuacji, gdy dziecko należy odstawić od piersi z powodów medycznych. Tylko naprawdę poważne choroby, jak nowotwór, sepsa, kiła, rzeżączka, choroba alkoholowa wykluczają karmienie naturalne. Wśród leków przyjmowanych przez karmiącą mamę, tylko grupa zaliczana do kategorii L5 według klasyfikacji ryzyka laktacyjnego wg prof. Hale’a, bezwzględnie dyskwalifikuje w karmieniu. Dlatego nawet jeśli lekarz sugeruje odstawienie, to warto pamiętać, że przeciętny lekarz z przychodni może nie mieć wiedzy na temat karmienia piersią i w takiej sytuacji, warto zasięgnąć drugiej opinii. Najlepszym źródłem informacji będzie doradca laktacyjny lub promotor karmienia piersią. Ci specjaliści mogą pomóc także w łagodnym i skutecznym zakończeniu karmienia piersią.

Jak odstawić dziecko od piersi

Jeśli decyzja jest podjęta, to niezależnie od wieku dziecka sprawdza się zawsze metoda stopniowa i łagodna. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Mama nie nabawi się problemów z zastojem czy zapaleniem piersi oraz nie będzie musiała przyjmować leków hamujących laktację. A dziecko będzie miało szansę łagodnie dostosować się do nowej sytuacji. Warto wiedzieć, że pierś to nie tylko jedzenie i nie da się jej zastąpić w całości smoczkiem, butelką czy zupką. Pierś to także najlepszy uspokajacz, dawka poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Nic dziwnego, że dzieci tak niechętnie się z nią rozstają. Warto wiedzieć, że nawet jedno karmienie piersią dziennie daje dziecku dużo korzyści – szczególnie ciał odpornościowych i dobrych bakterii.

Odstawienie krok po kroku

  • Likwiduj po jednym karmieniu raz na kilka dni
  • U niemowląt karmienie zastępujemy mlekiem modyfikowanym
  • Po roku mleko modyfikowane nie jest konieczne – po odstawieniu wystarczy dobra dieta
  • Oferuj dziecku dużo bliskości i czułości w zamian
  • Zawsze dawaj jasny komunikat np. : „teraz cycusia nie będzie, będzie do spania wieczorem”
  • Im mniej karmień zostaje, tym zwykle dzieci łatwiej się z nimi żegnają
  • Pamiętaj o odpowiedniej podaży płynów (pierś to także picie)
  • Jeśli pojawiają się problemy z usypianiem, szukaj metod zastępczych – kołysanie, bujanie, może sprawdzi się chusta

Materiał partnera zewnętrznego