Dlaczego warto zadbać o rozwój pozytywnych postaw czytelniczych u dziecka? 

0
650
nauka czytania
Doskonałym rozwiązaniem jest wspólne czytanie, które niesie za sobą naprawdę wiele korzyści | fot.: materiał partnera

Nauka czytania to bardzo ważny etap w życiu każdego dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy dobrze jest ją rozpocząć. Warto, zatem zaznaczy, że umiejętność tę dzieci nabywają w różnym wieku. Należy, więc podkreślić, że naukę czytania najlepiej rozpocząć wtedy, kiedy dziecko osiągnie gotowość czytelniczą. Czym zatem jest gotowość czytelnicza? Jak można ułatwić dziecku jej osiągnięcie?

Gotowość do czytania – co warto wiedzieć na ten temat?

Gotowość czytelnicza oznacza stan w rozwoju dziecka, który umożliwi mu podjęcie nauki czytania. Każde dziecko może osiągnąć gotowość do czytania w innym wieku. W szkołach nauka czytania rozpoczyna się zwykle u dzieci w wieku 6 – 7 lat. Jednak niektóre dzieci mogą posiąść tę umiejętność już wcześniej. Ważne, żeby odpowiednio odczytać sygnały świadczące o gotowości dziecka do podjęcia nauki czytania. Mowa tu między innymi o gotowości emocjonalno – motywacyjnej, która wyraża się np. w zainteresowaniu książkami i pozytywnym stosunku do nich czy też w próbach samodzielnego zgłębiania istoty czytania. Istotne są również pewne psychologiczne uwarunkowania, które wpływają na gotowości do czytania. Są to np. prawidłowa koordynacja wzrokowo – słuchowo – ruchowa, umiejętność skupienia uwagi przez dłuższy czas czy też właściwa wymowa. Warto również podkreślić, że w zainteresowaniu dziecka książkami i czytaniem dużą rolę odgrywają rodzice. W jaki zatem sposób mogą oni pomóc swoim pociechom?

małe dziecko książka
Jeżeli rodzicom zależy na tym, żeby w przyszłości nauka czytania u ich pociechy przebiegała w sprawny sposób to już od najmłodszych lat powinni zadbać o rozbudzanie postaw czytelniczych u dziecka | fot.: materiał partnera

Rozbudzanie postaw czytelniczych u dziecka, jako ważne zadanie rodziców

Jeżeli rodzicom zależy na tym, żeby w przyszłości nauka czytania u ich pociechy przebiegała w sprawny sposób to już od najmłodszych lat powinni zadbać o rozbudzanie postaw czytelniczych u dziecka. Warto, więc rozwijać u maluchów pozytywne postawy czytelnicze. W przypadku najmłodszych dzieci będzie to polegało na wzbudzaniu zaciekawienia książeczkami. Należy przy tym podkreślić, że odpowiednie oddziaływania i praktyki rodziców wpływają na zainteresowanie książkami nawet u małych dzieci. Doskonałym rozwiązaniem jest wspólne czytanie, które niesie za sobą naprawdę wiele korzyści. Jest to doskonały trening uważnego słuchania i pamięci. Wspólne czytanie stanowi znakomitą bazę do nauki czytania, pobudza ciekawość i wzbogaca słownictwo. Dziecko zaczyna zdawać sobie sprawę, że istnieją znaki, dzięki którym można poznać ciekawe historie, a to może być dla nich bardzo dobrą motywacją do podjęcia aktywności w temacie nauki czytania. Warto, zatem pokazywać dziecku, że czytanie jest ważne, i że dobrze jest się w nie angażować. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele wartościowych książeczek dla najmłodszych dzieci i dla przedszkolaków. Należy, więc zadbać o to by znalazły się one w naszym domu. Pamiętajmy również, że dzieci uczą się przez naśladowanie, jeżeli więc będą obserwować swoich rodziców czytających dla przyjemności, uznają, że jest to atrakcyjna czynność. Może mieć to duży wpływ na to, że w przyszłości będą one chętnie podejmować się tej aktywności.

Materiał partnera