Czy słód jęczmienny rzeczywiście pobudza laktację?

0
1139
młoda kobieta karmiąca dziecko piersią
Na sukces laktacyjny wpływa wiele czynników | fot.: materiał partnera

Kobiety, które planują karmić piersią, oraz mamy w okresie laktacji, często zastanawiają się, czy ilość mleka w ich piersiach wystarczy, żeby wykarmić dziecko. Stres i silne emocje związane z narodzinami dziecka mogą być źródłem problemów z produkcją pokarmu. Położne oraz bliscy często zalecają mamom spożywanie produktów, które zawierają słód jęczmienny. Sprawdź, jak wpływa on na laktację.

Na sukces laktacyjny wpływa wiele czynników, w tym pozycja w trakcie karmienia i sposób przystawiania dziecka, umiejętność ssania sutka przez malucha, a także emocje towarzyszące mamie. Stres i nerwy odczuwane przez kobietę w trakcie karmienia piersią nie sprzyjają produkcji mleka. Jednym ze sposobów zwiększenia ilości pokarmu jest spożywanie preparatów zawierających słód jęczmienny. Poznaj jego wpływ na laktację.

Właściwości słodu jęczmiennego

Słód jęczmienny kojarzy się przede wszystkim z produktami piwowarskimi, dlatego może budzić zastrzeżenia w kontekście stosowania go przez mamy karmiące. Słód powstaje w wyniku procesu słodowania ziaren, podczas którego oczyszcza się, sortuje oraz moczy zboże. Następnie mokry jęczmień jest suszony, mielony i w takiej postaci dodawany do różnych preparatów. Słód, który dodaje się do produktów dla mam, nie zawiera alkoholu.

Słód to źródło:

  • witamin, w tym E i PP – to składniki pomagające regulować pracę wszystkich układów w ciele człowieka,
  • błonnika pokarmowego beta glukanu – składnik aktywny wspiera walkę z kolką, biegunką i zaparciami oraz pomaga w zwiększeniu produkcji mleka i utrzymaniu laktacji[1],
  • mikro- i makroelementów, takich jak magnez, potas, selen czy fosfor – wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • glutenu – powinny unikać go osoby chorujące na celiakię[2].

Jest to bardzo bezpieczna substancja dla kobiet i dzieci, ponieważ nie powoduje skutków ubocznych, mogących się pojawiać przy przyjmowaniu niektórych leków[3].

Słód jęczmienny a karmienie piersią

Zastanawiasz się, jak wpływa słód jęczmienny na laktację? Badania prowadzone w wieku XX udowodniły korelację między spożywaniem tego składnika a zwiększoną produkcją mleka[4]. Naukowcy dowiedli, że to nie alkohol wpływa na ilość pokarmu, a słód jęczmienny wykorzystywany podczas produkcji piwa.

Składniki aktywne słodu wspierają procesy oddziałujące na przysadkę mózgową i zwiększające produkcję prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu oraz podtrzymanie laktacji.

W jakiej formie najlepiej spożywać słód jęczmienny?

Słód jęczmienny jest zawarty m.in. w ciemnym piwie, jednak w okresie laktacji spożywanie napojów alkoholowych nie jest wskazane. Zamiast tego kobieta może sięgnąć po preparaty, takie jak Femaltiker Plus. W składzie takich produktów znajdują się: wspomniany słód jęczmienny, beta glukan, który pochodzi z jęczmienia, oraz melisa, a także wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych, w tym witaminy B6, B12, foliany, cholina[5].

Te składniki nie tylko pomagają w zwiększeniu produkcji pokarmu, ale także mają działanie uspokajające, dzięki czemu redukują stres odczuwany przez mamę.

Słód jęczmienny to bezpieczna substancja, która może wspomóc kobiety, które chcą rozbudzić i utrzymać laktację.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/132099,jeczmienna-jaglana-kuskus-bulgur-ktora-kasza-jest-najzdrowsza

[2] https://poradyfit.pl/slod-jeczmienny-czym-jest-wlasciwosci-i-dzialanie/

[3] https://akademiaporodu.pl/mama/dieta-pobudzajaca-laktacje/

[4] https://link.springer.com/chapter/10.1007/0-306-46830-1_2

[5] https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/84063,Femaltiker-proszek-do-sporzadzania-roztworu-doustnego


Materiał partnera zewnętrznego