Czapki niemowlęce – jakie wybrać, by maluszek był zadowolony?

0
444
czapeczki niemowlęce
By główka maluszka nie pociła się i nie przegrzewała, powinniśmy zdecydować się na modele z naturalnych surowców | fot.: materiał partnera

Dobór odpowiedniej czapeczki dla niemowląt to kluczowa sprawa, by zapewnić bobasom komfort. Przez głowę mogą tracić one nawet do 30% ciepła, należy więc szczególnie ją chronić. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Czapeczki dla niemowląt – zakładać, czy nie?

Dobór czapki dla niemowlaka to temat rzeka i każdy z rodziców otrzymuje w tej kwestii wiele sprzecznych informacji. Niektórzy uważają, że niemowlęta, szczególnie tuż po porodzie, powinny nosić czapeczkę zawsze, inni natomiast, że tylko w określonych sytuacjach. Z pewnością warto w tej kwestii kierować się zdrowym rozsądkiem i samemu ocenić, czy jest taka potrzeba. Położne zakładają czapeczkę maluszkom zaraz po urodzeniu i w szpitalu maluszki najczęściej ją noszą. Każdorazowo jednak należy ocenić warunki, jakie panują w sali, gdzie przebywa noworodek, a później warunki domowe, gdzie trafia ze szpitala. Niemowlęta nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego systemu termoregulacji, więc łatwo się wychładzają i przegrzewają i rolą rodziców jest kontrolować ten proces.

Nie ma jednak konieczności zakładania dzieciom czapeczki w domu, gdy temperatura jest wysoka, nawet po kąpieli, jeśli tylko w pomieszczeniach panuje zbliżona temperatura. Inaczej jest, jeśli chodzi o spacery. W tym wypadku warto zakładać niemowlakom czapeczkę za każdym razem, gdy temperatura spada poniżej 15°C. Jest to oczywiście umowna granica, warto ją zakładać także wtedy, gdy termometry wskazują wyższe wartości, ale np. wieje chłodny wiatr. Najczęściej więc maluszek powinien nosić nakrycie głowy jesienią i zimą, jeśli chodzi o czapeczki chroniące przed zimnem. Latem natomiast także nie można zapominać o ochronie niemowlaka, wtedy trzeba jednak przerzucić się na inną ochronę – przeciw słońcu, która jest równie ważna.

Czapki niemowlęce z naturalnych materiałów

By główka maluszka nie pociła się i nie przegrzewała, powinniśmy zdecydować się na modele z naturalnych surowców. Takie materiały są przyjazne delikatnej niemowlęcej skórze, nie podrażniają i są mięciutkie. Naturalne włókna bawełniane będą chronić przed niższymi temperaturami, ale też będą zabezpieczać głowę dziecka przed spoceniem, gdy pojawi się już wiosenne słoneczko. To doskonały wybór na jesień i wiosnę.

Zimą niemowlęta potrzebują dużo cieplejszej czapki. Dobrym surowcem będzie popularna wełna merino, która ze względu na swoje doskonałe właściwości zyskała sympatię maluszków i rodziców. Jest miękka, ma właściwości termoregulacyjne, chroni przed poceniem. Co jednak najważniejsze w przypadku maluchów – nie gryzie i nie podrażnia jak tradycyjna znana nam wełna. Czapki niemowlęce na zimę, wiosnę, jesień, a nawet lato można obejrzeć w sklepie odzieżowym MyBasic. Wśród bogatej oferty czepeczek dla dzieci można dopasować model na każdą porę roku.

Jaka powinna być czapka dla niemowlaka?

Modele czapek niemowlęcych powinny być przede wszystkim wygodne dla maluchów. Miękkie materiały i przemyślane fasony będą z pewnością chętniej zakładane niż niekomfortowe czapki. Model nie może zasłaniać oczu i uwierać maluszka. W takiej sytuacji dziecko będzie dążyć do jak najszybszego pozbycia się jej, pozbawiając się całkowicie ochrony. Wygodna czapeczka powinna dobrze przylegać do uszu, są to bowiem wrażliwe części ciała, o które należy szczególnie zadbać, by nie narażać ich na przewianie czy choćby przeciąg, to w szczególności dotyczy najmłodszych. Dzianinowa czapeczka z dodatkiem elastycznych włókien będzie dobrze chronić, otuli główkę i uszka maluszka.

Specjalne czapeczki dla niemowlaków, których maluch nie ściągnie z głowy

Niektóre dzieci szczególnie nie lubią noszenia czapek. By i one mogły być chronione przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, zarówno zimnem, jak i gorącem, powstały specjalne wiązane model z troczkami. Występują w wersji na lato i na zimę. Sznureczki pozwalają na zabezpieczenie czapki na głowie i chronią ją przed ściągnięciem przez dziecko. To doskonałe rozwiązanie, szczególnie że rodzic często może przeoczyć, że dziecko pozbyło się już nakrycia głowy.

Materiał partnera