5 sposobów na zwiększenie laktacji

0
1236
Matka karmi niemowlę piersią
Laktacja działa w taki sposób, że dziecko ssąc zamawia odpowiednią dla siebie ilość mleka, a piersi odpowiadają na to zamówienie bardzo precyzyjnie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Niemal każda mama, która zdecydowała się karmić piersią choć raz miała wątpliwości czy na pewno ma wystarczająco dużo mleka. Warto więc znać najlepsze sposoby na zwiększenie laktacji i korzystać z nich w razie potrzeby.

Zacznijmy od tego, że dziecko, które jest karmione na żądanie, nie jest dopajane, nie korzysta ze smoczka z dużym prawdopodobieństwem się najada i jego mama produkuje dokładnie tyle mleka, ile powinna. Niestety takie sytuacje są rzadkie, mamy często z niewiedzy lub idąc za nieprofesjonalnymi poradami rozpoczynają przygodę z dokarmianiem mlekiem modyfikowanym, nakładkami na piersi czy przepajaniem dziecka wodą. Przez to zaburzają naturalny system laktacji oparty na schemacie popyt=podaż. Laktacja działa w taki sposób, że dziecko ssąc zamawia odpowiednią dla siebie ilość mleka, a piersi odpowiadają na to zamówienie bardzo precyzyjnie. Jeśli ograniczamy dziecku dostęp do piersi pojawiają się problemy. Nierzadko mamy wpadają w błędne koło: podają butelkę , bo dziecko jest głodne, piersi nie dostają sygnału i produkują mniej mleka, dziecko przy piersi się denerwuje, bo mleka jest za mało.

Nie warto jednak wpadać w panikę, wiele błędów związanych z karmieniem można naprawić. Trzeba zwiększyć laktację. Jak to zrobić? Można zwiększać laktację laktatorem, podarować sobie więcej bliskości i wypoczynku. A najlepiej wszystko razem!

Przedstawiamy 5 sposobów na zwiększenie laktacji

1. Bliskość z dzieckiem

Kontakt skóry do skóry, dużo przytulania i zezwolenie, by mały ssak ssał ile chce. To bardzo skuteczna metoda na zwiększenie laktacji. Naturalna gra hormonów, która kieruje procesem laktacji zostaje aktywowana z dużą siłą.

2. Spanie z dzieckiem

Ta rada wynika z poprzedniego punktu – duża ilość ssania i bliskość wpływa korzystnie na laktację.

3. Laktator

Jak zwiększyć laktację laktatorem? Najlepiej odciągać pokarm po każdym karmieniu i uzyskane w ten sposób mleko magazynować na “czarną godzinę”.

4. Słód jęczmienny

Ma udowodniony naukowo wpływ na zwiększenie laktacji. Działanie jest delikatne i odczuwalne dopiero przy regularnym stosowaniu, ale warto się wspomóc.

5. Zdrowy tryb życia

Dobra dieta, duża ilość odpoczynku i płynów pozwala organizmowi funkcjonować jak należy, a co za tym idzie produkować wystarczającą ilość mleka. Wiadomo, że przy małym dziecku trudno o wypoczynek, ale warto odpuścić czasem domowe obowiązki i udać się na drzemkę razem z maluszkiem.


Materiał partnera zewnętrznego