Wynalazki i rozwiązania, z których chętnie korzystamy, a które pochodzą… z czasów najdawniejszych!

0
1123
średniowieczna kobieta patrząca w lustro
Wprowadzenie około XIII wieku luster było jednym z największych osiągnięć średniowiecznych ludzi i czymś, co na zawsze zmieniło spojrzenie człowieka na samego siebie | fot.: stock.adobe.com

Myśląc o przeszłości i o jej osiągnięciach zazwyczaj kojarzymy je z czymś zacofanym, od czego w wyniku postępu technologicznego po prostu odeszliśmy. Rzeczywistość jest jednak inna, a po wiele odkryć nawet z czasów średniowiecznych (a niejednokrotnie i z wcześniejszych czasów) sięgamy niemal codziennie, najczęściej nawet nie zdając sobie sprawę z tego, jak daleko sięga ich historia. W tym artykule skupimy się na opisaniu wybranych z tych ponadczasowych odkryć.

Przeszłość w rękach współczesności, czyli popularne współcześnie wynalazki z przeszłości

Wbrew pozorom, odkryć z czasów sięgających średniowiecza, z których korzystamy do tej pory, jest całe mnóstwo, a wielu spośród nich można przypisać zmianę biegu historii. Poniżej wypisujemy te, które zdecydowanie wyróżniają się na tle innych, a bez których w dzisiejszych czasach nie moglibyśmy wyobrazić sobie życia.

Okulary i lustra

Wprowadzenie około XIII wieku luster było jednym z największych osiągnięć średniowiecznych ludzi i czymś, co na zawsze zmieniło spojrzenie człowieka na samego siebie – w końcu po raz pierwszy umożliwiło mu zobaczenie siebie samego w pełnej krasie, bez jakichkolwiek zniekształceń. Oczywiście prapoczątki luster sięgają czasów jeszcze dawniejszych. Hindusi i Chińczycy robili pierwsze „lustropodobne” twory już w ok. 2900 r. p.n.e. Z kolei pierwsze małe szklane lustra Rzymianie tworzyli– już w I w. n.e., a w X-XI w. wyrabianiem luster ze szkła parali się żyjący w Hiszpanii muzułmanie. Dopiero jednak XIII wiek przyniósł prawdziwy rozkwit produkcji luster. Innowacje w obrębie szkła doprowadziły do rozwoju mnóstwa dziedzin, których są obecnie stałym elementem. Nie wspominając już o okularach, pierwsze z których zrobiono już w 1280 roku. W tym momencie oczywistym jest, że posiadając wadę wzroku po nie sięgamy – a pochodzą, a jakże, z czasów niemal najdawniejszych!

Zegarek

Współcześnie ciężko sobie wyobrazić nie posiadania czegoś, co byłoby w stanie zorientować się w czasie. Zegarek, który obecnie przyjmuje najróżniejsze formy i postaci, nie zawsze towarzyszył ludzkości i choć jego brak miał swoje plusy (ludzie bardziej swobodnie podchodzili do swoich planów i obowiązków), wprowadzenie go naprawdę zrewolucjonizowało świat. Nie każdy wie, że pierwsze zegarki zaczęto projektować już w XIII wieku – wstępne projekty przybrały swoją materialną formę dopiero w kolejnym stuleciu, na zawsze zmieniając postrzeganie czasu oraz podejście do wielu innych spraw ściśle związanych z terminowością. Z kolei w roku 1510, niemiecki ślusarz Peter Henlein, skonstruował pierwszy przenośny zegarek, używając niewielkiej sprężyny do napędu.

Prasa drukarska

Choć czasy się zmieniają i coraz częściej mówi się o odchodzeniu od czytania prasy i literatury drukowanej, wprowadzenie jej w życie można uznać za moment przełomowy w historii człowieka. Mnóstwo ludzi z całego świata nie wyobraża sobie życia bez książek, a jeszcze za czasów bez tak bardzo upowszechnionego Internetu były one jedynym źródłem wiedzy. Nie każdy wie, że zostały one wprowadzone około 1450 roku, kiedy to w Moguncji zaczęła działać pierwsza drukarnia książek (za sprawą Johanna Gutenberga).

Podsumowanie

Istnieje wiele rzeczy na tym świecie, o których myślimy, że zawsze istniały. Są to zazwyczaj takie przedmioty, bez których nie wyobrażalibyśmy sobie życia, sięganie po które stało się w niektórych przypadkach oczywiste. Pamiętajmy jednak, że wszystkie są wynalazkiem ludzi – tych samych, których często utożsamiamy z bardziej prymitywnymi od nas. Tych z przeszłości.


PRY