Spotkania z przyjaciółmi w domowym zaciszu, towarzyskie wypady do pubu czy też całe turnieje fanowskie, organizowane na szeroką skalę. Wszystkie te sytuacje świadczą o renesansie gier planszowych. To już nie tylko „świat zabawek mechanicznych”, przeznaczony wyłącznie dla dzieci. To także idealna rozrywka dla dorosłych, przyjmująca różne warianty i tła tematyczne oraz potrafiąca zaoferować coś więcej, niż tylko miłe spędzenie wolnego czasu.
Z jednej strony mamy współpracę i rywalizację, przewidywanie i blokowanie ruchów przeciwnika, układanie taktyki i zmagania z losowością, potrafiącą zaskoczyć nagłym obrotem wydarzeń. Krótko mówiąc, wszystko to, co tak bardzo lubimy w grach planszowych. Z drugiej zaś mamy ekonomię – dziedzinę, która nierzadko wydaje się odległym i skomplikowanym światem. Czy da się połączyć te sfery w jedną, interesującą całość? Owszem! Co więcej, w efekcie możemy uzyskać znakomitą mieszankę walorów edukacyjnych i emocjonującej rozrywki. Dowodem na to jest nowa planszówka o nazwie The Economic War.
The Economic War – zdobądź gospodarczą dominację
Projekt autorstwa Łukasza Smykli to strategiczna gra planszowa, osadzona w świecie zasad wolnego rynku. Wersja podstawowa przeznaczona jest dla 2 lub 3 osób. Przewidziano jednak możliwość uzupełnienia jej o dodatkowe pakiety, pozwalające na udział kolejnych uczestników. Podczas rozgrywki trwającej około 90 minut każdy z liderów światowych gospodarek stara się uzyskać ekonomiczną dominację nad przeciwnikami.
Na początku gracze otrzymują konkretny zestaw surowców (gaz, węgiel, ropa, stal, ruda żelaza, złoto). Od tej pory muszą podejmować rozmaite kroki, które zapewnią im dalszy rozwój. W tym celu mogą negocjować z konkurentami wartości poszczególnych surowców i dokonywać wymiany dóbr, eksploatować posiadane złoża na skalę przemysłową lub wybierać się na poszukiwania kolejnych źródeł. Niemniej, osiągane profity mają swoją cenę. Złoże przekształcone w przedsiębiorstwo zacznie generować koszty utrzymania (wymagające tworzenia odpowiednich rezerw), zaś to, czy uda się odnaleźć deklarowane surowce, zależeć będzie od odrobiny szczęścia. Uczestnicy wielokrotnie staną też przed wyborem jednego z 2 rodzajów interakcji: „grania na siebie”, czyli uzyskania konkretnych korzyści, potrzebnych do rozwoju gospodarczego, albo też rezygnacji z nich na rzecz otwartej wojny ekonomicznej, mającej skutecznie pokrzyżować plany przeciwnika. A wszystko po to, by osiągnąć największy, mierzony w punktach PKB kapitał, zapewniający zwycięstwo w grze.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie
Trzeba przyznać, że mechanika gry The Economic War zbliża się do złotego środka, a to z kilku powodów. Po pierwsze – ze względu na swą prostotę. Planszówka opiera się na łatwych do opanowania zasadach, dzięki czemu mogą do niej przysiąść nawet dzieci w wieku 12 lat. Po drugie – ze względu na znane i lubiane rozwiązania. Gra wykorzystuje typowe dla jej gatunku elementy: współzawodnictwo, kooperację, planowanie taktyki, konieczność przewidzenia zamiarów przeciwnika, wymianę posiadanych dóbr oraz czynnik dodatkowo podsycający emocje, czyli losowość. Mnogość tych wariantów sprawia, że każda osoba lubiąca planszówki znajdzie w niej preferowane przez siebie elementy. Niemniej, trzecim powodem jest oryginalność The Economic War. Bo chociaż zaproponowane rozwiązania nie są obce, w tym przypadku nabierają nowego charakteru oraz innej dynamiki. Co prawda, istnieją już gry bazujące na handlu nieruchomościami, notowaniach giełdowych czy strategiach finansowych. Zawsze jednak pozostawiały one otwarte pytania dotyczące konkretnych mechanizmów gospodarczych. Tymczasem nowa planszówka ma jednocześnie udzielać odpowiedzi, niezbędnych do zrozumienia zasad funkcjonowania wolnego rynku.
Nie taka ekonomia straszna!
Potencjał The Economic War wykracza poza sferę emocji towarzyszących przy stole podczas rozgrywki. Wyjątkowość i atrakcyjność planszówki znacznie wzrasta, gdy zaczynamy zdawać sobie sprawę z jej walorów edukacyjnych. Gra została bowiem tak skonstruowana, by jak najwierniej oddawała istotę zagadnień z zakresu makroekonomii oraz naturę prawdziwych zależności gospodarczych. W rezultacie, oferuje łatwy i przyjemny sposób na wytłumaczenie zasad funkcjonowania otaczającej nas rzeczywistości. Dzięki projektowi The Economic War, promowanemu w ramach kampanii na portalu Wspieram.to, nawet najmłodsi mogą szybko zrozumieć, na czym polega prawo popytu i podaży i jak kształtują się ceny rynkowe poszczególnych dóbr. Planszówka pomaga także rozwijać umiejętności oceny ryzyka inwestycyjnego, zabezpieczania posiadanych środków i gospodarowania nimi, negocjowania korzystnych warunków transakcji oraz rozsądnego balansowania pomiędzy współpracą, a rywalizacją. Jednym słowem, umiejętności, które wykorzystujemy na co dzień w rozmaitych sytuacjach.
The Economic War opiera się na wielu interesujących zależnościach, związanych zarówno z dziedziną ekonomii, jak i samą mechaniką gier planszowych. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule na portalu Kreatywna.pl.
RED