Wyjazd wakacyjny z dziećmi – jak się przygotować i o czym nie zapomnieć?

0
904
podróże z dziećmi
Nawet najmniejsza wyprawa może jednak okazać się prawdziwym wyzwaniem, jeśli tylko źle się do niej przygotujemy | zdj.: stock.adobe.com

Wakacje to idealny okres na podróże z naszymi dziećmi. Nawet najmniejsza wyprawa może jednak okazać się prawdziwym wyzwaniem, jeśli tylko źle się do niej przygotujemy. O czym powinniśmy pamiętać i o czym nie możemy zapomnieć?

Co zabrać ze sobą do walizki?

Zanim zapakujemy ze sobą całą szafę, warto uświadomić sobie, że wakacyjny wyjazd trwa tydzień, może dwa, a nie jest to podróż na całe życie. Z tego powodu warto ograniczyć ilość zabieranych ze sobą rzeczy. Najważniejsze są ubrania. Powinniśmy zadbać o strój na cieplejsze i chłodniejsze dni, a także wziąć ze sobą nieco zapasowych ciuszków, gdyż jak wiadomo, dzieci bardzo szybko się brudzą. Pozostała część wyprawki zależeć będzie od miejsca, gdzie będziemy przebywać. Jeśli będą to góry to koniecznie trzeba zadbać o wygodne obuwie i przeciwdeszczowe płaszcze. W przypadku wakacji nad morzem nie możemy zapominać o strojach kąpielowych i rzeczach niezbędnych do plażowania.

W walizce koniecznie powinny znaleźć się również produkty kosmetyczne oraz apteczka, oraz małe zabawki, które urozmaicą dziecku deszczowe dni.

Dokąd jechać i jak tam dotrzeć?

Szukając miejsca, w którym spędzimy wakacyjne dni, warto zwrócić uwagę na to, czy miejsce jest przyjazne dzieciom. Koło obiektu powinien znajdować się teren z placem zabaw i boiskami do gier zespołowych. Jeśli chcemy zrezygnować z gotowania na wczasach, najlepiej będzie znaleźć obiekt, który gwarantuje nam przynajmniej częściowe wyżywienie w cenie noclegu. Pozwoli nam to oszczędzić mnóstwo czasu, a zabieranie dziecka do różnych restauracji może być problematyczne.

Sposób, w jaki podróżujemy, powinien zależeć od naszego celu. Jeśli planujemy dostać się za granicę, najlepszym rozwiązaniem będzie samolot. Jedynym problemem może być tylko sprawienie, by maluch siedział cicho i spokojnie przez parę godzin. Dobrym rozwiązaniem jest także podróż pociągiem. Dziecko w trakcie jazdy będzie mogło swobodnie chodzić po wagonie i nie będą obowiązywały go tak rygorystyczne warunki, jak w przypadku samolotu.

Jeśli dziecko jest małe lub cel naszej podróżny zlokalizowany jest nie dalej niż kilkaset kilometrów od domu, najlepszym wyborem będzie samochód. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, gdyż pozwala na postoje w dowolnym czasie, a dziecko nie będzie przeszkadzać innym osobom. Co więcej, auto przyda nam się do zwiedzania okolicy, w której będziemy przebywać.

O czym warto pamiętać?

Wyjeżdżając z dzieckiem, powinniśmy pogodzić się z tym, że naszym głównym zadaniem będzie znalezienie mu atrakcji. Maluch z pewnością nie będzie przez cały dzień leżał spokojnie na plaży. Wakacje mają być odpoczynkiem zarówno dla nas, jak i dla dziecka, dlatego też powinniśmy mu zagwarantować jak najwięcej atrakcji i pod żadnym pozorem nie powinniśmy odmawiać rozrywek. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

Pamiętajmy o tym, by chronić dziecko przed słońcem. Najlepiej unikać godzin, w których jest ono najmocniejsze, a jeśli nie ma wyjścia i musimy wyjść, to najlepiej będzie posmarować malucha kremem z filtrem i założyć mu czapkę.

JMI