Jakie są wady i zalety pracy zdalnej?

0
1816
Dla pracownika zdalnego na pierwszy plan wysuwa się wygoda pracy | fot.: Fotolia

Dziś coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, czyli prościej rzecz ujmując – z domu lub właściwie taką, która nie wymaga udania się do zakładu pracy. Decydują się na nią osoby uprawiające tzw. wolny zawód – czyli np. pisarze, graficy, copywriterzy, a niekiedy ten tryb pracy wymuszony jest warunkami finansowymi. Taki rodzaj pracy jest dla niektórych spełnieniem marzeń, ponieważ nikt fizycznie nie stoi nad nimi i nie pilnuje ich produktywności. Praca zdalna ma jednak nie tylko zalety, ale i wady, których nie należy bagatelizować.

Jakie są zalety pracy zdalnej?

Nie każda firma posiada etaty dla pracowników zdalnych, ale jeśli takowe ma, to z pewnością dla pracodawcy będą stanowiły spore odciążenie finansowe. Nie trzeba wówczas organizować specjalnej przestrzeni czy też osobnego pomieszczenia dla pracownika. Dodatkowo pracodawca ma zdecydowanie większy zasięg w kwestii wyboru pracowników, gdyż mogą to być osoby pracujące z dowolnego miejsca w kraju, ale również i drugiego końca świata. Wystarczy jedynie, by w umówionym terminie dostarczyły – finalny produkt.

Dla pracownika zdalnego na pierwszy plan wysuwa się wygoda pracy. Nie musi oczywiście ograniczać się do pracy w domu, ale może też wybrać zupełnie inne miejsce, które w pełni będzie odpowiadać potrzebom efektywnej pracy.

Ponadto pracownik może wykonywać pracę w godzinach, w których jest najbardziej produktywny, a nie w godzinach narzuconych odgórnie. Jest to oczywiście plus dla tych, którym najlepiej pracuje się w godzinach popołudniowych i wieczornych, a nawet nocnych, a nie od 8 do 16, kiedy to najczęściej otwarte są biura. Nielimitowany czas pracy wiąże się także z wolnym wyborem przerw i długością ich trwania, dodatkowo w razie złego samopoczucia można odłożyć pracę, o ile pracownik jest w stanie dobrze ocenić ile czasu i pracy potrzebuje w daną rzecz włożyć, aby zdążyć w terminie. Z pewnością zaletą takiego trybu pracy jest oszczędzanie czasu na wszelkie dojazdy do zakładu pracy i z powrotem.

Osoby, które w biegu zjadają posiłki by zdążyć do pracy albo jedzą na mieście w ten sposób zaoszczędzą przede wszystkim pieniądze, ale i zadbać o odpowiednie odżywianie. Praca zdalna stanowi także dobrą propozycję dla świeżo upieczonych matek, które nie chcą rezygnować z kariery zawodowej na rzecz całkowitego zajmowania się dzieckiem.

Praca zdalna nie dla każdego

Okazuje się jednak, że praca zdalna nie jest dla wszystkich i nie należy pochopnie podejmować nagłej decyzji o przejściu w ten tryb. Jeżeli jesteś osobą, którą motywuje zespół i której wymiana zdań podnosi stopień efektywności, to może nie warto zmieniać aktualnego sposobu wykonywania zadań na pracę zdalną. Może ona bowiem obniżyć produktywność oraz motywację do pracy.

Źle też będą się sprawdzały w tego typu pracach osoby, które nie mają wystarczającej samodyscypliny. Konsekwencją w tym przypadku może być zwykłe rozleniwienie. Ważne jest zatem, aby dobrze organizować sobie czas i mocno przestrzegać przyjętego przez siebie „grafiku”. Koniecznie trzeba umieć oddzielić pracę zawodową od obowiązków domowych, co może być trudne nie tylko dla pracownika, ale i dla reszty domowników – w końcu „siedzi w domu, to dlaczego nie może ugotować obiadu i posprzątać”?.

Dodatkowo pracownik taki otrzymuje głównie umowy o pracę lub o dzieło, a nie dla każdego jest to optymalne rozwiązanie. Dla freelancerów dużym utrudnieniem może być brak płynności finansowej.

Niepewna zostaje także kwestia osób bardzo ambitnych, nastawionych na awans. Nieobecność fizyczna takiego pracownika, może skutkować tym, że pracodawca po prostu o nim trochę zapomni i nie będzie go awansował.

Natomiast dla pracodawcy oczywistym minusem i udręką, będzie zaufanie do takiego pracownika. Nie ma bowiem gwarancji, że osoba wykona swoją pracę właściwie, bez przeciągania terminów.

Warto pamiętać, że praca zdalna nie będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego. Najważniejszym jest, aby umieć zorganizować sobie czas i miejsce pracy oraz pamiętać, że w wypadku podejmowania się takiego zadania z miejsca stajemy się sami sobie szefami. Z wszystkimi konsekwencjami tej sytuacji.


AWA