Dawne i kultowe, nowe i atrakcyjne – czyli filmy i seriale animowane dla dzieci o charakterze edukacyjnym

0
1222
magiczny autobus
Magiczny autobus znów rusza w trasę | fot.: Netflix

Nikogo nie trzeba przekonywać, że najłatwiejszy sposób na przyswojenie sobie jakiejś wiedzy to nauka poprzez zabawę. Wiedza podana w przystępnej formie, najlepiej zabawnej, kolorowej i żywej po prostu łatwiej wchodzi do głowy. Przez lata powstało mnóstwo filmów i seriali dla dzieci, które miały w tym zadaniu pomóc. Stare i kultowe, nowe i atrakcyjne dla oka, wszystkie mają wartość edukacyjną i warto je pokazać swoim dzieciom. Poniżej prezentujemy kilka co ciekawszych filmów i seriali z tego rodzaju.

Kultowe produkcje naukowe

Zaczniemy od pozycji tak oczywistej, że każdemu przychodzi do głowy na powyżej rzucone hasło. Mowa oczywiście o francuskim serialu animowanym „Było sobie życie”. To emocjonująca podróż po ludzkim ciele, przedstawiona jako fantastyczna przygoda. Bohaterowie w kreskówce walczą z różnymi wirusami i bakteriami, dbając o odpowiednie funkcjonowanie naszego ciała. Serial w kolorowy i bajkowy sposób przemyca wiedzę o tym, jak działają komórki, mózg, serce i inne ważne organy. Dla wielu z nas jest to animacja z dzieciństwa i warto pokazać ją naszym pociechom.

Inny kultowy serial animowany to „Magiczny autobus”. Dzieci pod opieką Pani Loczek podróżują magicznym autobusem na różne spektakularne wycieczki (np. pod wodę albo na Słońce). To niezwykły sposób na naukę, ponieważ każda z tych podróży przekazuje dzieciom informacje i ciekawostki z różnych dziedzin nauki. Autobus potrafi zmieniać kształt, wielkość, a nawet podróżować w czasie. Serial doskonale łączy wiedzę ze wspaniałą zabawą.

Współczesne bajki edukacyjne

Obecnie powstaje znacznie więcej filmów i seriali, które mają za zadanie dostarczać naszym dzieciom wiedzy. Ze względu na rozwój technologii te produkcje są znacznie atrakcyjniejsze wizualnie, a przy tym poruszają każdy możliwy temat. Na przykład „Ekipa Chrumasa” to polski serial animowany, który edukuje na temat warzyw i owoców. „Charlie i Lola” nie uczą w stricte naukowy sposób, ale pomagają poradzić sobie w codzienności. Animacja mówi o takich rzeczach, jak wizyta u okulisty czy strach przed ciemnością. Dla najmłodszych powstał „Świat małego Ludwika”. Odcinki są krótkie, kilkuminutowe, sama bajka bardzo prosta, a tematyka dotyczy podstawowych rzeczy jak nazywanie przedmiotów czy identyfikowanie członków rodziny.

W internecie znajdziemy filmy edukacyjne na wiele tematów związanych z ochroną środowiska, rozpoznawaniem kolorów, kształtów czy narzędzi, wstępem do finansów, a nawet na temat aktualnych wydarzeń i zagrożeń jak koronawirus. Filmy i seriale edukacyjne to też sposób na naukę języka. Na przykład Mother goose club” to program, który uczy piosenek z języka angielskiego. Produkcja jest żywa i kolorowa, a piosenki skoczne i zapadające w pamięć. Inna propozycja to „Dora poznaje świat”. Dziewczynka nie tylko uczy podstaw angielskiego, ale też zachęca do aktywności ruchowej i włącza dzieci do aktywnego uczestniczenia w każdym odcinku poprzez zadawanie im pytań.

Jak widzimy współczesne bajki dla dzieci to nie tylko sposób na ich zajęcie i dostarczenie rozrywki, ale też w znacznej mierze na edukację. Wiele produkcji, nawet pozornie pełniących funkcję tylko rozrywki w ten czy inny sposób przemyca dzieciom istotne wartości dotyczące życia, obcowania z ludźmi czy empatii.

BWO