Coś dla fanów hip-hopu – dokument o początkach działalności Molesty na Netflix

0
1109
Molesta Ewenement
Molesta Ewenement w 2013 roku. Od lewej: Paweł „Włodi” Włodkowski, Piotr „Vienio” Więcławski i Tomasz „Pelson” Szczepanek | fot.: Autorstwa Mateusz Strojewski (https://www.facebook.com/MateuszStrojewskiFoto http://mateuszstrojewski.tumblr.com/) - Molesta Ewenement, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26399897

Mówi się, że pierwszy w Polsce rapował Kazik. Wypuszczony w 1991 roku album „Spalam się” rzeczywiście był pierwszą polską próbą odpowiedzi na fenomen zza oceanu. Jednak na album hip-hopowy z prawdziwego zdarzenia trzeba było jeszcze trochę poczekać. Dokładnie do 23 marca 1998 roku, jest to bowiem data w której narodził się polski rap. 

Vienio, Kaczy i Włodi – trójka młodych chłopaków z warszawskiego Mokotowa odmieniła oblicze całego hip-hopu w Polsce, ich płyta „Skandal” stała się ogólnokrajowym fenomenem, a sam zespół do dzisiaj jest wymieniany we wszystkich rankingach najważniejszych składów w całej historii gatunku w kraju nad Wisłą. 

Jak to się zaczęło?

Molesta powstała w 1995 roku z inicjatywy dwóch mieszkańców warszawskiego Mokotowa – Piotra „Vienia” Więcławskiego i Pawła „Włodiego” Włodkowskiego, jakiś czas później dołączył do nich Marek „Kaczy” Andrasik, a reszta jest już historią. Ich pierwszy album pod tytułem „Skandal” okazał się gigantycznym sukcesem, na płycie, poza członkami Molesty usłyszeć można również m.in. Tomasza Chadę, Roberta „Wilka” Darkowskiego czy członków grupy Warszafski Deszcz. W 2003 roku wydawnictwo osiągnęło status złote płyty. 

„Skandal. Ewenement Molesty”

„Skandal” to film dokumentalny opowiadający historię powstania zespołu, dokument skupia się na trudnych początkach, inspiracjach do utworów czy recepcji pierwszej płyty w całym środowisku. Reżyserią zajął się Bartosz Paduch, doświadczony twórca filmów dokumentalnych, m.in. filmu „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu”. „Skandal. Ewenement Molesty” miał swoją premierę kinową 2. października 2020 roku, a od niedawna jest dostępny na serwisie Netflix. 
Pierwsza część filmu skupia się na absolutnych początkach grupy, jesteśmy świadkami zapoznania się Vienia i Włodiego, poznajemy ich licealne wspomnienia, oraz pierwsze kroki w muzyce, pierwsze pisane teksty, pomysły, szukanie własnej drogi. 
Dokument jest do głębi przesiąknięty klimatem lat 90., widz czuje się częścią krajobrazu warszawskich blokowisk, i zdaje sobie sprawę, że tak wyrazista płyta jak „Skandal” mogła powstać tylko w takim miejscu. Wielką zaletą filmu są wstawki z archiwalnymi nagraniami pochodzącymi z pierwszych koncertów grupy. Wszyscy fani na pewno z wielką radością wysłuchają również np. historii o kulisach powstania kultowego utworu „29.09.97” opowiadaną przez Wilka.

Czy warto obejrzeć?

Jeśli jesteście fanami zespołu Molesta jest to dla was pozycja wręcz obowiązkowa, rzadko mamy okazję z tej strony poznać historie popularnych muzyków, ich początki często są okryte różnymi legendami i tajemnicami, w tym przypadku jesteśmy skonfrontowani ze szczerym głosem twórców opowiadających o tym jak było naprawdę, bez zbędnego efekciarstwa i fantazji. Jeśli Molesty wcześniej nie znaliście, a rap nie kojarzy wam się najlepiej, i tak znajdziecie tu coś dla siebie. Przed wszystkim fenomenalny klimat minionej epoki. Lata 90. to jeden z najciekawszych okresów w historii Polski – czasy wielkich nadziei, fortun, karier, ale i upadków oraz tragedii. 


Produkcja od pewnego czasu znajduje się w polskiej ofercie serwisu Netflix, jej czas trwania do nieco ponad godzina, dlatego warto poświęcić tą chwilę na zapoznanie się z historią tych kilku młodych chłopaków, którzy opowiadając o szarym życiu na warszawskim blokowisku niechcący odmienili całą polską scenę muzyczną. 

AWA