Usłysz ich historię

0
876
słuchanie audiobooków
Biblioteka online to potężny zbiór audiobooków | fot.: materiał partnera

Życie niektórych ludzi bywa tak niezwykłym pasmem zdarzeń, wyborów i pasji, że może zapełnić akcją niejedną klatkę filmową. Podobnie jest z kartami książki. Dziś niemal każdy, kto osiągnął coś na scenie artystycznej, politycznej czy sportowej, sięga po ten rodzaj spowiedzi czy też rozliczenia z przeszłością i otwarcia się na przyszłość. Biografie i autobiografie stanowią bardzo liczną grupę publikacji, po które sięgają czytelnicy. Dzięki Storytel, możemy ich także słuchać, prosto z wirtualnych półek w swoim własnym telefonie.

Audiobook z wojną w tle

Nie da się ukryć, że czytelników często fascynuje literatura obozowa. Do dziś jest to jeden z najchętniej poruszanych tematów w autobiografiach. Wspomnienia osób, które przeżyły piekło na ziemi, przypominają nam o dobrym życiu, które mamy, ale i o tym, że wolność nikomu nie została dana na zawsze, należy więc o nią dbać. Andriej Pogożew  i jego wstrząsająca „Ucieczka z Auschwitz” dokładnie wpisują się w ten nurt. Historia radzieckiego żołnierza, który został schwytany w trakcie odwrotu Armii Czerwonej i trafił do obozu razem z 20 tysiącami swoich kompanów. Kolejny rok przeżyła jedynie setka z nich, a Pogożew wziął udział w jednej z nielicznych, udanych ucieczek z Auschwitz, aby po dwudziestu latach zeznawać przeciwko swoim oprawcom we frankfurckim sądzie. Mimo upływu czasu, wspomnienia więźnia nr 1418 nie zatarły się. Bo czy można zatrzeć taką skalę okrucieństwa wobec drugiego człowieka?

usłysz historie storytel
Wspomnienia osób, które przeżyły piekło na ziemi, przypominają nam o dobrym życiu, które mamy | fot.: materiał partnera

Tym, którzy szczególnie upodobali sobie historie z wojną w tle, z pewnością spodobają się również wspomnienia Wandy Półtawskiej. Audiobook „I boję się snów”, dzięki swojej formie, potęguje uczucia strachu, bezsilności i braku nadziei, którym poddawała się bohaterka tej autobiografii. Opowieść o okrutnych i nieludzkich eksperymentach medycznych, którym poddawano niezliczone ilości kobiet w Auschwitz, pokazuje najmroczniejszą stronę ludzkiej natury. Świadomość, że historia ta jest odarta z powieściowej fikcji i przedstawia realne, faktyczne wydarzenia, przeraża do szpiku kości.

Wielcy ludzie, wielkie historie

spod zamarzniętych powiek
Podróżnicy zajmują specjalnie miejsce w sercach miłośników książek | fot.: materiał partnera

Biegając palcem po katalogach platformy Storytel, mamy do wyboru naprawdę wiele różnych historii. Autobiografie w formie audio bywają świetną odskocznią w ciągu zabieganego dnia, a często także inspiracją. W tym ostatnim najbardziej zdają się pomagać sportowcy i podróżnicy, a pośród nich – himalaiści. Ludzi tych nazywa się wieloma imionami, od szaleńców, grających w karty ze śmiercią, po bohaterów, którzy pokonują swój strach z każdym jednym krokiem w górę. Jeden z najsłynniejszych polskich himalaistów, Adam Bielecki, osiągnął w tej dziedzinie niemal wszystko. W młodości usłyszał od ojca, że może w życiu być kim tylko chce, byle nie został górnikiem. Przewrotnie posłuchał ojca i poświęcił życie dziedzinie, która nie mogłaby go trzymać jeszcze dalej od podziemi. Jego autobiografia „Spod zamarzniętych powiek”, pisana wspólnie z Dominikiem Szczepańskim, w bardzo obrazowy sposób pokazuje wszystkie trudy i przeciwności takiego życia. Wsłuchując się w historię światowej rangi wspinacza, pokonujemy tę samą drogę, którą podążał chłopak z Tychów. Drogę, która powiodła go na szczyty najbardziej śmiercionośnych gór świata, które nie wybaczają błędów. Audiobook to również hołd i ukłon w stronę dla bohaterów oraz twórców polskiego himalaizmu zimowego. Hołd gorący jak piec, mimo mrozu i grozy gór, które słychać w każdym wypowiedzianym słowie tej książki.

Podróżnicy zajmują specjalnie miejsce w sercach miłośników książek. Autobiografie najsłynniejszych z nich bardzo często zyskują status bestsellera. Wszyscy pragniemy przygody, dreszczyku emocji, a fikcja literacka nigdy nie dorówna prawdziwemu życiu pełnemu pasji. W piękny sposób pokazuje to audiobook „Tu byłem, Tony Halik”. Biografię jednego z najznamienitszych polskich podróżników odsłuchuje się z wypiekami na twarzy i kolibrem trzepoczącym w piersiach. Fascynujące spotkania z rdzenną ludnością plemion w środku dżungli, podróże przez Alaskę po Australię, przygody nie do uwierzenia, z których część z nich wydaje się faktycznie lekko podkoloryzowana wyobraźnią samego Halika – to wszystko składa się na kilkanaście godzin wspaniałej rozrywki, historii do słuchania w trakcie drogi do pracy, urlopu czy kilku spokojnych wieczorów w domowym zaciszu. Dzięki tej książce, każdy z nas może uszczknąć nieco przygody.

Historii życia wartych zapisania nie brakuje również na scenie politycznej, tak polskiej, jak i światowej. Donald Tusk, w swojej książce „Szczerze”, być może nie dotyka zbyt wielu tematów swojego prywatnego życia, zwłaszcza tego sprzed kariery polityka, jednak w sposób właśnie szczery i niezwykły opisuje przełomowe wydarzenia dziejące się na arenie międzynarodowej. Osobisty dziennik Przewodniczącego Rady Europejskiej, portrety wielkich, znanych nam tylko powierzchownie przywódców i marzenia o wielkiej, silnej Europie. A wszystko bez lukru, bo ten nie zawsze, i nie wszędzie jest potrzebny.

usłysz ich historie w storytel
„Becoming” momentalnie stało się bestsellerem na skalę światową | fot.: materiał partnera

Nieco dalej w świecie, bo aż za amerykańską granicą, powstała również inna książka związana z politycznym życiem. „Becoming” momentalnie stało się bestsellerem na skalę światową i jedną z najchętniej czytanych autobiografii ostatnich lat. Sięgają po nią młodzi i starsi czytelnicy, wybierając tradycyjną formę, jak i słuchając historii Michelle Obamy wprost z głośników swoich telefonów. Bo jest czego słuchać, a słowa pierwszej damy płyną potokiem barwnej, wielowymiarowej opowieści, pełnej zwycięstw i porażek, nadziei i obaw, a także ogromnej siły, którą ta niezwykła kobieta utorowała sobie drogę na szczyt. Sobie i mężowi, jeśli wierzyć jej na słowo.

Na deser audiobook, który można dawkować sobie jako lekarstwo na nudę i chandrę. Kuba Wojewódzki, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego dziennikarstwa i celebryckiego świata, również popełnił autobiografię. Sam ja zresztą czytelnikom czyta, bawiąc się świetnie w roli lektora. „Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana biografia” to rollercoaster emocji, błyskawiczne skoki od śmiechu do poczucia żenady i irytacji, a potem odwrotnie. Człowiek, który poziomem swojego ego mógłby obdzielić pół narodu, nie bawi się w półśrodki. Pędzi do przodu, pokazując nam tyle własnej historii, ile sam chce. Ile w niej prawdy, a ile koloryzowania? O tym może powiedzieć tylko sam autor.

audiobooki w storytel pl
Autobiografie stanowią ważną i liczną gałąź tego drzewa, dzięki czemu czytelnik może przebierać w historiach ludzi, których podziwia | fot.: materiał partnera

Biblioteka online to potężny zbiór audiobooków. Dzięki temu, że półki są wirtualne i nie trzeba ścierać kurzu z niezliczonej ilości woluminów, Storytel wciąż powiększa bazę dostępną użytkownikom. Autobiografie stanowią ważną i liczną gałąź tego drzewa, dzięki czemu czytelnik może przebierać w historiach ludzi, których podziwia, wędrować placem po znanych i mniej znanych tytułach, a także wyszukiwać smaczków w języku angielskim, które również można tu znaleźć. Setki historii, setki przygód i setki doświadczeń, a wszystko, czego potrzeba, by z nich korzystać, to telefon z aplikacją Storytel, wygodne słuchawki i chwila wolnego czasu, by poddać się płynącym słowom.

Materiał partnera