Niezwykła historia himalaizmu – czyli książki, które powinien poznać każdy pasjonat górski

0
917
kobieta czytająca w górach
Niewątpliwie każdy, kto interesuje się górami, powinien znać historię ich odkrycia. Szczególnie historię Polaków, którzy byli niezwykle cenieni w świecie wspinaczkowym i mimo wielu trudności, potrafili dokonać niemożliwego | fot.: stock.adobe.com

Temat himalaizmu jest coraz popularniejszy. Można śmiało stwierdzić, że przenika do popkultury i jest w stanie zaciekawić nawet osoby, które nie są bezpośrednio związane z górami. Niesamowite historie, mrożące krew w żyłach przygody, odkrywanie nieznanego i próba radzenia sobie z ludzkimi słabościami fascynują niemalże każdego. Wiele kontrowersji i często nieumiejętność zrozumienia celu wypraw w góry wysokie, sprawiają, że temat ten zaczyna być obecny w rozmowach, komentarzach czy po prostu myślach. W związku z popularyzacją himalaizmu, z roku na rok powstaje coraz więcej książek w tej tematyce. Są to przede wszystkim książki dokumentalne oraz autobiografie wspinaczy, ale można wśród nich znaleźć też książki fabularne. Niewątpliwie każdy, kto interesuje się górami, powinien znać historię ich odkrycia. Szczególnie historię Polaków, którzy byli niezwykle cenieni w świecie wspinaczkowym i mimo wielu trudności, potrafili dokonać niemożliwego. 

Jak było kiedyś? Czyli książki opisujące początki polskiego himalaizmu

Prawie każdy kojarzy dzisiaj takie osobowości jak Jerzy Kukuczka czy Wanda Rutkiewicz. Aby dobrze poznać historie himalaizmu w Polsce, warto zapoznać się z książkami napisanymi przez nich samych. Mimo że minęło już wiele czasu, wciąż są popularne. Jedną z ciekawszych pozycji jest książka „Na szczytach świata” napisana przez Jerzego Kukuczkę. Wspomina w niej między innymi pierwsze zdobyte szczyty oraz trudności, jakie spotykały go w doborze sprzętu; musiał na przykład szukać niektórych części ekwipunku pod bardziej uczęszczanymi ścianami lub robić je samodzielnie. Wśród książek Wandy Rutkiewicz, jedną z popularniejszych jest pozycja „Na jednej linie„, w której autorka opowiada o swojej drodze, jaką przeszła, aby zdobyć Mount Everest. Wanda Rutkiewicz, jako osoba niezwykle medialna i znana przez cały świat, była także opisywana w wielu książkach o himalaizmie, między innymi w napisanej przez Jennifer Jordan pozycji pod tytułem „Okrutny szczyt. Kobiety na K2„. Książka ta w szczegółowy sposób opisała życie polskiej wspinaczki oraz innych kobiet, które zdobyły ten drugi pod względem wysokości szczyt świata. Mimo że to właśnie te osobowości były w Polsce jednymi z bardziej znanych, warto zdawać sobie sprawę, że początki zdobywania gór wysokich rozpoczęły się już w 1939 roku. Pierwsza polska wyprawa w Himalaje, została opisana w książce Dariusza Jaronia pod tytułem „Polscy Himalaiści„. To obowiązkowa pozycja dla każdego pasjonata gór.

Jak jest dzisiaj? Obowiązkowe książki o tematyce górskiej

Obecnie Polacy wciąż utrzymują dość wysoki poziom w świecie wspinaczkowym. Jednym z lepszych wspinaczy jest Adam Bielecki. Wydał on swoją własną książkę pod tytułem „Spod zamarzniętych powiek„. Książka zyskała ogromną popularność ze względu na przystępny język oraz możliwość spojrzenia na góry z perspektywy wybitnego wspinacza. Inną pozycją wartą uwagi, jest książka Piotra Pustelnika oraz Piotra Trybalskiego pod tytułem „Ja, Pustelnik. Autobiografia„. Historia opowiedziana w książce jest wyjątkowa z kilku powodów, ale głównym z nich jest motywacja i determinacja wspinacza, który mimo dużych problemów zdrowotnych i początkowych problemów ze zdaniem kursu skałkowego, wspiął się tak wysoko i zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.

Książek o tematyce himalaizmu jest dzisiaj bardzo dużo. Każda z nich cechuje się czymś wyjątkowym, co pozwala w inny sposób spojrzeć na góry. To, co jest w nich najwspanialsze, to niewątpliwie odwaga wspinaczy, a także fakt, że potrafią osiągnąć tak wiele, mimo że tak jak każdy człowiek, spotykają się z wieloma trudnościami.

MMA