Najciekawsze biografie sportowców

0
837
biografia sportowca
Wiele z nich to nudne historie "od zera do bohatera", które mają podobną narrację. Na rynku wydawniczym istnieje jednak sporo biografii wyjątkowych, które starają się przełamać dotychczasowe schematy | fot.: stock.adobe.com

Biografie sportowców prezentują różny poziom i nie zawsze spełniają oczekiwania kibiców. Wiele z nich to nudne historie „od zera do bohatera”, które mają podobną narrację. Na rynku wydawniczym istnieje jednak sporo biografii wyjątkowych, które starają się przełamać dotychczasowe schematy. Które z nich wydają się najciekawsze? 

Poskromić bestię

Biografia Mike’a Tysona nie mogła być standardową historią z uwagi na charakter boksera. W życiu sportowca działo się sporo rzeczy, gdzie większość wydarzeń nie była dziełem przypadku. Tyson lubił prowokować innych i celowo plątał się w różne bójki i nietypowe sytuacje. Bokser wzbudzał strach nie tylko na ringu, ale również na ulicy i w życiu prywatnym.

Biografię napisał jego przyjaciel Rory Holloway, który był świadkiem wielu wydarzeń z książki. Nie zabraknie tu imprez, używek oraz wielu kobiet. Ciężko polubić Mike’a Tysona, ale trzeba przyznać, że jego życie nie było usłane różami. Holloway stara się pokazać, co doprowadziło do takiej sytuacji w życiu boksera. Okazało się, że trudny charakter kształtują też nieprzyjemne wydarzenia z młodości i trudne dzieciństwo. 

Nie mówcie mi jak żyć 

Gest Kozakiewicza to jeden z tych momentów w historii polskiego sportu, który pamięta się latami. Mógł być on wykonany jedynie przez osobę odważną i charakterną. Biografia Michała Pola o Władysławie Kozakiewiczu stara się wytłumaczyć co doprowadziło do buntowniczego usposobienia sportowca. Pokazuje skąd wynikała złość polskiego tyczkarza, który obraził radziecką publiczność. To równocześnie książka pełna humoru, gdzie pokazuje się sportowca z innej strony. Dla fanów lekkoatletyki jest to lektura obowiązkowa. 

Wieczny Ayrton Senna

Życie Ayrtona Senny nie było łatwe, dlatego biografia Richarda Williamsa naprawdę ma o czym opowiadać. To jednocześnie klasyczna historia geniusza Formuły 1, jak i wzruszająca historia o jego śmierci. Wydarzenia z wyścigu Gran Prix San Marino należą do jednych z najbardziej wstrząsających w historii sportu. Richard Williams pokazuje przy okazji dużą wiedzę z zakresu wyścigów i ogromną rolę Senny w rozwoju sportu. Pokazuje go jako postać ciągle dążącą do perfekcji, której niestraszne są przeciwności losu. 

Wójt. Jedziemy z frajerami!

Dla czytelników o mocnych nerwach bez wątpienia jest książka słynnego Janusza Wójcika. Trener reprezentacji Polski był w przeszłości również charakternym piłkarzem, który zawsze miał sporo do powiedzenia o futbolu. Biografia Wójcika to połączenie wielkich sukcesów (medal na Olimpiadzie w Barcelonie), ale też spektakularnych porażek, gdzie trzeba wspomnieć epizod z dorosłą kadrą. 

Ta biografia sportowa jest wyjątkowa z uwagi na to, że nie operuje zbyt wykwintnym słownictwem. Wójcik stara się za sprawą Przemysława Ofiary przestawić jak wygląda życie szatni piłkarskiej od kuchni. Wyliczono, że w biografii znalazło się ponad 500 przekleństw, które pokazują jakim językiem porozumiewają się piłkarze. Janusz Wójcik to osoba specyficzna, która ma ciekawe poglądy na futbol. Nie zawsze można się z nim zgadzać, ale trzeba przyznać, że to wyjątkowa postać, która wie jak utrzymać uwagę czytelnika. 

MMI