Mroczne książki na jesień – propozycje klimatycznych lektur

0
880
książki na deszczową jesień
Mając trochę wolnego czasu, nadrabiamy także zaległości książkowe, które nazbierały się podczas intensywniejszych dni. Co warto przeczytać tej jesieni? Oto kilka naszych propozycji | fot.: stock.adobe.com

Jesień to czas, kiedy na dworze często pada deszcz, dni są coraz krótsze i bardziej ponure. Większość z nas niechętnie wychodzi z domu, chyba że nie mamy innego wyjścia. Kiedy nie musimy nigdzie iść, wolimy zostać na kanapie pod kocem z gorącym kubkiem herbaty w ręce. Mając trochę wolnego czasu, nadrabiamy także zaległości książkowe, które nazbierały się podczas intensywniejszych dni. Co warto przeczytać tej jesieni? Oto kilka naszych propozycji.

Nikt się nie dowie

To powieść autorstwa Agnieszki Pietrzyk. Jest to idealna pozycja książkowa dla fanów kryminałów. Historia opowiada o wziętym pisarzu Borysie, którego życie jest wręcz modelowe. Ma żonę i dwójkę dzieci, a wolny czas chętnie spędza z rodziną nad morzem w posiadłości, która do nich należy. Wszystko jest w jak najlepszym porządku, dopóki Borys nie znajduje ukochanej żony martwej. Rozpoczyna się policyjne śledztwo, które ma ustalić, czy doszło do zabójstwa? A może było to samobójstwo? Jakie tajemnice rodzinne wyjdą na jaw? Czy Borys dowie się, dlaczego jego żona straciła życie? Kto jest za to odpowiedzialny?

Gdzie śpiewają diabły

Magdalena Kubasiewicz napisała historię rodzeństwa- Ewy i Piotra, którzy są bliźniętami. Pewnego dnia kobieta znika, a jej brat postanawia ją odnaleźć. Niestety jego poszukiwania nie przynoszą żadnych rezultatów. Dopiero po prawie dekadzie pojawia się trop, którym Piotr postanawia podążyć. W pogoni za zaginioną siostrą trafia do specyficznego Azylu, w którym krążą legendy o Diable i jego czarownicy. Niestety nikt nic nie wie o Ewie. Czy Piotrowi uda się odnaleźć siostrę? A może to jego czekają kolejne problemy?

Mroczne sekrety

Marcel Moss zaznaczył, że ta pozycja książkowa jest przeznaczona tylko dla dorosłych. W powieści poznamy trzy różne historie. Bohaterami pierwszej będzie małżeństwo szukające sposobu na naprawienie nadszarpniętej relacji między nimi. Druga historia będzie o kobiecie, która za wszelką cenę chce odejść od męża tyrana. Poznamy też młodą dziewczynę, którą porzuciła matka, a teraz gdy jest na progu dorosłego życia, los znów stawia kobiety na swojej drodze.
Traf chce, że wszyscy bohaterowie spotykają się, kiedy ich dotychczasowy byt stoi pod znakiem zapytania. Jakie tajemnice tym razem wyjdą na jaw?

Dom bez klamek

Jak możemy się spodziewać, głównym miejscem wydarzeń w książce Jędrzeja Pasierskiego jest szpital psychiatryczny. To właśnie w nim dochodzi do morderstwa jednego z pacjentów. Zwłoki odkrywa pielęgniarka, która rozpoczęła poranną zmianę w pracy. Skoro do morderstwa doszło w nocy w szpitalu psychiatrycznym, to na liście podejrzanych znajdują się tylko inni pacjenci oraz personel. Kto zabił i dlaczego? Czy policji uda się rozwikłać zagadkę, szczególnie że na czele grupy dochodzeniowej stoi młoda pani podkomisarz, która sama walczy z własnymi demonami?

Wszystkie wymienione propozycje mają znacznie odmienną fabułę. Jednak jest coś, co je łączy. Zaczynając książkę, nie będziemy mogli się od niej oderwać i wraz z bohaterami będziemy przeżywać każdy wątek. Ponadto każda z powieści jest pełna zagadek, na których rozwiązanie będziemy czekać z zapartym tchem.

MPA