Literatura w internecie – najlepsze podcasty o książkach

0
686
podcast o książkach
Literatura dzięki rozwojowi internetu nadal ma szansę na popularność. Dzięki licznym filmikom zdobywa nowych miłośników, którzy zakochują się w czytaniu i staje się to ich prawdziwą pasją | fot.: stock.adobe.com

Rozwój społeczności internetowej sprzyja również promowaniu czytelnictwa. Podcasty to inaczej materiały wideo opowiadające o jakiejś ciekawej tematyce. Internetowi widzowie mogą zapoznać się z nimi w dowolnej porze dnia i miejscu. Literatura dla wielu może wydawać się nudna i nieciekawa. Jednak wbrew tym opiniom twórcy podcastów o książkach udowadniają, że czytanie jest wspaniałą rozrywką dla osób w każdym wieku.

Literatura faktu – czyli Rafał Hetman o reportażach

Czytamrecenzuje.pl to jeden z najpopularniejszych podcastów dostępnych w przestrzeni internetu. Opinie na tematy literackie wygłaszane przez Rafała Hetmana reportera „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego” oraz „Chidusz”. Na swoim koncie ma również kilka wydanych książek. Są to między innymi „Izbica” oraz „Izbica i Las zbliża się powoli”. Jego relacje można śledzić na blogu, Youtubie oraz na podcaście. W każdym z tych miejsc treści nieco się od siebie różnią, ale w większości przypadków dotyczą literatury faktu a konkretnie reportaży. Poza tym słuchacze mogą dowiedzieć się od autora wielu ciekawostek okołoliterackich. Propozycje godnych polecenia lektur, rozmowy z twórcami, informacje dotyczące pracy tłumacza i antykwariatów to tylko część tematów, które porusza „Rafał Hetman o książkach”. Można o nich usłyszeć na Castbox, Pocket Casts, iTunes, Spotify, Google Podcasts.

Przepis na idealne tłumaczenie

Wiele książek w Polsce do tej pory pozostałoby nieznanych, gdyby nie praca tłumaczy. Bardzo często jest ona wymagająca, trudna, mozolna i niewdzięczna. Każdy język różni się od siebie. To właśnie oni dbają o to, aby tekst był ciekawy i zrozumiały dla każdego czytelnika w naszym kraju. Podcast „Na przekład” pokazuje jak w praktyce wygląda zajęcie tłumacza. Został on stworzony z inicjatywy Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. To właśnie z ich perspektywy słuchacze mogą poznać proces powstawania dzieła. Pojawią się w nich odpowiedzi na pytania dotyczące problematycznych słów, tłumaczeń nazw własnych, określenia form społecznych a także sposoby na pogodzenie różnych wizji tłumacza i zleceniodawcy.

Twórcy podcastu przedstawią ciekawostki związane z powstawaniem polskich wersji książek „Lincoln w bordo” a także „Zazi w metrze”. Nowe odcinki można oglądać go na Google Podcasts, Spotify oraz Apple Podcasts.

Jedyną wadą w kilku filmikach może być słabej jakości dźwięk. Jest to spowodowane tym, że są to nagrania pochodzące ze spotkań stowarzyszenia.

Czytu Czytu z Magdaleną Adamus i Katarzyną Czajką-Kominiarczuk

Ten podcast prowadzą dwie niezwykłe kobiety. Magdalena Adamus i Katarzyna Czajka-Kominiarczuk w wesołej atmosferze opowiadają i wymieniają się swoimi spostrzeżeniami na tematy literackie. Tych jest naprawdę bardzo dużo. Każde spotkanie z widzami i słuchaczami trwa od 40 do 100 minut. „Czytu Czytu” jest jednym z najlepiej ocenianych podcastów przez widzów w naszym kraju. Jest to zasługa głębokich analiz różnych gatunków, motywów oraz wydarzeń literackich. Autorki odnoszą się również do bieżącej sytuacji na rynku wydawniczym. Nie brakuje więc dyskusji na temat pandemii i jej wpływu na rozwój literatury. Poradniki z roku na rok zyskują coraz większą popularność wśród czytelników. Także nad tą tematyką w swoim podcaście pochylają się Magdalena Adamus autorka kanału Catus Geekus oraz Katarzyna Czajka-Kominiarczuk tworząca bloga Zwierz Popkulturalny. Panie polecają również czytelnikom wysokiej jakości literaturę z gatunków najczęściej przez nich wybieranych. Warto skorzystać z ich rad i spędzić czas w towarzystwie miłej literatury.

Nowe odcinki „Czytu czytu” można oglądać na stronach internetowych obu prowadzących, na Google Podcasts, Spotify oraz Apple Podcast.

Literatura dzięki rozwojowi internetu nadal ma szansę na popularność. Dzięki licznym filmikom zdobywa nowych miłośników, którzy zakochują się w czytaniu i staje się to ich prawdziwą pasją. Ci, którzy do tej pory nie zdążyli jeszcze obejrzeć żadnego z nich powinni szybko to nadrobić i skorzystać z szerokiej oferty podcastów o książkach dostępnych w internecie.

JDA