Lektury na lockdown – kilka propozycji

0
746
przystojny hipster czytający ksiązki
Jeśli i tobie panujący lockdown daje się mocno we znaki, warto sięgnąć po dobre książki | fot.: stock.adobe.com

Szalejąca na świecie pandemia, dosłownie pozamykała nas w domach i ucięła wszelkie społeczne kontakty. Obecnie musimy rezygnować z wielu przyjemności, jednak część z nich wciąż może nam dawać namiastkę normalności. Wobec tego, jeśli i tobie panujący lockdown daje się mocno we znaki, warto sięgnąć po dobre książki. Oto lista tych, które sprawią, że lockdown minie znacznie szybciej.

1.Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza, Ishmael Beah

Wydawnictwo Znak

To niezwykle poruszająca opowieść o wojnie, widzianej oczyma dziecka. Musi ono dołożyć wszelkich starań, by walka o przetrwanie w nieludzkich i upokarzających warunkach, zakończyła się sukcesem. Sam Ishmael Beah urodził się i dorastał w Sierra Leone, spowitej widmem wojny domowej. Już jako dziecko stracił nie tylko rodzinę, ale także na własne oczy oglądał rzeź mieszkańców. Zagubiony chłopak, szybko popadł w uzależnienie od narkotyków, z którym długo walczył. Całe piętno, jakie odciska wojna na psychice dziecka, zostało dokładnie przedstawione w jego książce. Co więcej wydano ją w języku polskim, a także można skorzystać z dostępnych audiobooków.

2. Oddech, oczy, pamięć Edwidge Danticat

Wydawnictwo G+J

Jest to książka, której główną bohaterką została Sophie Caco. To haitańska dziewczynka, która wychowywana jest przez ciotkę. Pewnego dnia jednak, do tej pory nieobecna matka prosi siostrę o zwrócenie dziecka. Dziewczynka, zostaje więc szybko odesłana do Nowego Jorku i zamieszkuje z zupełnie obcą kobietą, która jest jej matką. Ta wyznaje jej, że Sophie przyszła na świat w wyniku gwałtu. Powieść ta wskazuje na trudne i bolesne relacje między kobietami, a także o tym, jak łatwo wyrządzić jest krzywdę drugiej osobie. Nawiązuje także do trudów, z jakimi przychodzi nam zbudować intymność. Audiobook na Amazonie, dostępny jest w wersji angielskiej.

3. Popiół i żar: wspomnienie, Frank McCourt

Wydawnictwo Świat Książki

Mimo że jest to dość gorzka powieść, autor nie zapomniał o poczuciu humoru. Opowiada on o losach syna pary irlandzkich emigrantów. Rodzice Franka McCourta w poszukiwaniu lepszego życia i przyszłości dla syna, uciekli z zielonej Irlandii i osiedlili się na nowojorskim Brooklyne. Niestety nie wszystko poszło zgodnie z planem i musieli oni egzystować w skrajnej nędzy, gdzie wiecznie towarzyszyło im poczucie obcości i samotności. Rodzina jednak starała się uniknąć całkowitej porażki i załamania, a ratunkiem okazywały się wspomnienia, pozostawionej na zawsze ojczyzny. Książka została wydana w języku polskim.

4. Dawca, Lois Lowry

Wydawnictwo Galeria Książki

Jest to rodzaj futurystycznej antyutopii z gatunku soft science fiction. Społeczeństwo w książce, przedstawione jest jako to, które funkcjonuje bez zarzutu, można by powiedzieć, że pozoru jest to społeczeństwo idealne. Wszyscy są posłuszni, mili, nikt nie ośmieli się zadawać pytań, co więcej, nikomu do głowy nie przychodzi nawet taki pomysł. Jednak młody chłopak imieniem Jonasz, który jest głównym bohaterem powieści znajduje pewną niejasność. Otóż społeczeństwo funkcjonuje tak tylko i wyłącznie dlatego, że ludzie zostali pozbawieni wolności i możliwości dokonywania własnych wyborów.

DGA