Książki pod choinkę – które propozycje z tego roku warto podarować bliskim pod choinkę?

0
738
mężczyzna czytający świąteczną książkę
Kryminały i thrillery to gatunki, które zyskują coraz większą popularność w ostatnim czasie | fot.: stock.adobe.com

Książki pod choinkę to doskonały pomysł na wartościowy upominek dla członków rodziny i przyjaciół w każdym wieku. Obecnie wydawnictwa proponują nam wiele ciekawych nowości o różnorodnej tematyce. Dzięki temu możemy wybrać interesujące publikacje zgodne z gustem i upodobaniami obdarowanej osoby. Książka jest jednak uniwersalnym prezentem, dlatego sprawdzi się też jako miła niespodzianka dla osób, których nie znamy aż tak dobrze. Które pozycje z tego roku warto podarować pod choinkę? Podpowiadamy.

Dla fanów kryminałów i thrillerów

Kryminały i thrillery to gatunki, które zyskują coraz większą popularność w ostatnim czasie. Są doskonałą, wciągającą rozrywką, a także pobudzają wyobraźnię. W 2021 roku ukazało się wiele bestsellerowych publikacji z tej kategorii. Jedną z nich jest książka „Terapeutka” autorstwa B.A. Paris, doskonale oceniana na serwisach książkowych. Jest to tajemnicza i pełna napięcia historia, która swoim zakończeniem zaskoczy każdego czytelnika. Inna propozycja to zbiór opowiadań Jo Nesbo – „Zazdrość„, w którym pojawiają się utwory z motywem zaginięcia, zdrady czy właśnie tytułowej zazdrości. Polską propozycją kryminału w tym zestawieniu będzie „Wybaczam ci” autorstwa Remigiusza Mroza. Ten znany rodzimy autor prezentuje historię rodziny pełną kłamstw i niedopowiedzeń, które mają ogromne konsekwencje dla przyszłości wszystkich bohaterów. Fani kryminałów, otrzymując taki podarunek z pewnością będą zadowoleni i zaciekawieni lekturą.

Książki psychologiczne i rozwojowe

Wiele osób czyta książki w celu samorozwoju, nauki pożytecznych technik radzenia sobie z trudnymi emocjami czy redukcji stresu. Psychologiczne ciekawostki pozwalają lepiej zrozumieć siebie i ulepszać codzienne życie. Propozycji w tej kategorii jest wiele. Pierwsza książka skierowana jest do kobiet – to „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro. Autorka w publikacji pomaga odpowiedzieć sobie kobietom na najważniejsze pytania – Czego chcę? O czym marzę? A także daje wskazówki na drodze do poznania samej siebie. Inna wartościowa pozycja idealna na prezent to „Filozofia dla zabieganych” napisana przez Thomsona Jonny’ego. Autor w przystępny sposób wykłada nam filozoficzne ciekawostki, które odnoszą się do ważnych kwestii w życiu człowieka. 

Fakty zamiast fikcji

Wielu czytelników ceni sobie bardziej książki oparte na faktach, które uczą nas czegoś nowego o świecie, niż fikcyjne powieści. Wtedy idealnym podarunkiem okażą się reportaże. W tym gatunku mamy wiele świetnych polskich i zagranicznych propozycji o różnorodnej tematyce. Jednym z ciekawszych reportaży jest „I love Korea. K-pop, kimchi i cała reszta” Daniela Tudora, z której możemy dowiedzieć się najważniejszych informacji o Korei, poznać tradycje, styl życia i rozmaite ciekawostki. Z kolei inna zaskakująca publikacja to „Nie śpię. Osobisty reportaż z życia bez snu” autorstwa Anders Bortne, który dotyczy tematu bezsenności i życia z tą przypadłością, a także walki o zdrowie i wartościowy wypoczynek.

Jak widać książki są doskonałym pomysłem na podarunek. Sprawdzą się doskonale dla moli książkowych, a tych nieprzekonanych zachęcą swoją różnorodnością i nieprzewidywalnością. W tym roku wybierzmy się więc do księgarni, by podarować bliskim coś naprawdę wartościowego.
 

ECI