Przeczytałeś kilka razy całą sagę o Wiedźminie i co dalej? Kilka propozycji książkowych dla miłośników prozy Sapkowskiego

0
1009
Bogata oferta literatury fantastycznej umożliwi znalezienie czegoś dla siebie każdemu fanowi Andrzeja Sapkowskiego | fot.: stock.adobe.com

Saga o Wiedźminie cieszy się niesłabnącą popularnością. Za jeden z dowodów można uznać między innymi stworzony niedawno serial osadzony w tym uniwersum. Produkcja Netflixa wzbudziła jeszcze większe niż dotąd zainteresowanie najpopularniejszą serią Sapkowskiego. Wielu fanów sięga po nią jednak regularnie od lat 90. Choć od przygód Geralta z Rivii niewątpliwie trudno się oderwać, niektórzy miłośnicy serii znają już na pamięć całą fabułę. Jakie inne książki mogą Ci się spodobać, jeśli jesteś jedną z takich osób?

Więcej propozycji autora

Seria opowiadająca o przygodach Geralta i jego przyjaciela Jaskra jest niewątpliwie najpopularniejszą sagą polskiego autora. Nie stanowi jednak jego całego dorobku literackiego. Warto zwrócić uwagę na ogrom wiedzy historycznej, jaką posłużył się Andrzej Sapkowski tworząc wspomniane uniwersum. Innym wartym uwagi zbiorem dzieł pisarza jest „Trylogia husycka”. Jest to cykl historyczno-fantastyczny, który jeszcze silniej bazuje na wydarzeniach z przeszłości. Opowieści o medyku Reynevanie z Bielawy przenoszą czytelnika do czasów wojen husyckich. Nie są jednak pozbawione wątków magicznych, dlatego z pewnością przypadną do gustu fanom „Wiedźmina”. Dodatkowo czytelnicy docenią także olbrzymi historyczny research, który wykonał autor trylogii.

Dzieła innych polskich pisarzy

W kategorii książek fantastycznych odnaleźć można wielu polskich autorów. Ich dzieła często cieszą się dużą popularnością zarówno w kraju, jak i za granicą. Fanom Sapkowskiego może przypaść do gustu cykl „Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza. Stanowi on wyjątkowo ciekawe połączenie fantastyki z wątkami science fiction. Seria została doceniona przez szerokie grono czytelników. Popularnym autorem książek fantastycznych, który wyjątkowo silnie bazuje na historycznych wątkach jest Andrzej Pilipiuk. Szczególną popularnością cieszy się jego cykl o Jakubie Wędrowyczu, który w humorystyczny sposób uwypukla narodowe wady. Wartymi uwagi są również antologie opowiadań i inne powieści autora, które zachwycą fanów fantastyki, historii, dobrego humoru i grozy.

Inną cenioną polską serią fantasy jest cykl o „Zastępach Anielskich” Mai Lidii Kossakowskiej. Fanom „Wiedźmina” z pewnością przypadnie do gustu również cykl inkwizytorski Jacka Piekary. Niewątpliwie dobrym wyborem będą też „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera. Seria uznawana jest za wyróżniający się zbiór dzieł wysokiej klasy.

Literatura obca

Zagraniczna fantastyka to przede wszystkim legendarne dzieła Tolkiena i popularna saga Martina. Oprócz książek tych autorów, fanom cyklu o wiedźminie mogą przypaść do gustu również powieści innych twórców. Jednym z nich, polecanym również przez Sapkowskiego jest brytyjski pisarz Neil Gaiman. Wśród jego książek, ciekawe propozycje odnajdą zarówno starsi, jak i młodsi czytelnicy. Osoby wyjątkowo ceniące humor i dystans do codzienności, z pewnością pokochają „Świat Dysku” Terry’ego Pratchetta. Ta wyjątkowo obszerna seria przedstawia wyjątkowy świat fantastyczny, którego wiele elementów stanowi parodię znanej czytelnikowi rzeczywistości.

Bogata oferta literatury fantastycznej umożliwi znalezienie czegoś dla siebie każdemu fanowi Andrzeja Sapkowskiego. Warto zapoznać się z dziełami różnych twórców, które umożliwią podróże do wielu ciekawych światów wyobrażonych.

MRY