VPS – kiedy hosting współdzielony nie wystarcza

0
642
vps hosting
Poza większą przestrzenią dyskową, VPS daje możliwość skorzystania z funkcjonalności niedostępnych w przypadku hostingu współdzielonego | fot.: materiał partnera

Nie da się zaistnieć w sieci bez hostingu, czyli „wynajęcia” od usługodawcy odpowiedniej objętości dysku twardego. Zwykle użytkownikowi wystarcza oferowane w hostingu współdzielonym miejsce, jednak kiedy robi się go za mało, należy pomyśleć o innym rozwiązaniu. Jest nim VPS. VPS to serwer wirtualny, który poza większą przestrzenią dyskową, oferuje również szereg możliwości niedostępnych w standardowej usłudze. Będąc rozwiązaniem pośrednim między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym, zapewnia bardzo dobre warunki dzierżawy zasobów w stosunkowo niskiej cenie.

Hosting, VPS czy serwer dedykowany?

Hosting współdzielony to najbardziej typowe rozwiązanie, które wystarcza początkującym blogerom, właścicielom niewielkich sklepów internetowych czy posiadaczom klasycznych, niezbyt rozbudowanych stron www o charakterze prezentacyjnym. Co jednak, jeśli ruch w witrynie czy e-commerce zaczyna robić się większy, albo konieczne staje się przetwarzanie większej ilości danych? Wówczas warto zastanowić się nad serwerem wirtualnym (VPS) lub dedykowanym.

Warto podkreślić, że stosunkowo tani VPS jest wystarczająco dobrym rozwiązaniem dla większości małych i średnich firm. Serwery dedykowane to oferta skierowana do dużych przedsiębiorstw, instytucji finansowych czy np. urzędów, uczelni,  przetwarzających znaczne ilości danych osobowych.

Co to jest VPS?

VPS (ang. Virtual Private Server) to usługa hostingowa, polegająca na udostępnieniu użytkownikowi części przestrzeni fizycznego serwera, którego właścicielem lub dzierżawcą jest dostawca hostingu. Serwer zlokalizowany jest w odpowiednio dostosowanym pod względem infrastrukturalnym oraz zabezpieczonym centrum danych.

Użytkownik, który wykupił usługę VPS ma więc do wyłącznej dyspozycji część przestrzeni dyskowej serwera, którą może zarządzać niemal swobodnie. Wirtualny Serwer Prywatny posiada własny system plików, alokacji, użytkowników oraz zasobów i można na nim zainstalować dowolny zestaw aplikacji użytkownika. VPS jest więc rozwiązaniem pośrednim pomiędzy hostingiem współdzielonym, a zdecydowanie droższym korzystaniem z serwerów dedykowanych.

VPS – kiedy należy wybrać tę usługę?

internet
VPS to serwer wirtualny, który poza większą przestrzenią dyskową, oferuje również szereg możliwości niedostępnych w standardowej usłudze | fot.: materiał partnera

Wirtualny Serwer Prywatny to usługa, którą należy wybrać, jeśli potrzebna ci jest większa niż oferowana w hostingu współdzielonym przestrzeń dyskowa. Warto zastanowić się nad VPS również wówczas, kiedy z uwagi na bezpieczeństwo przechowywanych na serwerze danych, powinieneś je zabezpieczyć lepiej niż oferuje to usługa standardowa.

Poza większą przestrzenią dyskową, VPS daje możliwość skorzystania z funkcjonalności niedostępnych w przypadku hostingu współdzielonego. Będzie to np. samodzielna konfiguracja serwera wraz z jego oprogramowaniem, ale także kompilacja aplikacji, czyli „tłumaczenie” kodu języka programowania na kod maszynowy, zrozumiały dla serwera.

Dobry VPS – co to oznacza?

Każdy dostawca usług internetowych, który oferuje usługę VPS, zwykle daje użytkownikowi do wyboru kilka pakietów, różniących się parametrami technicznymi oraz cenami. Wbrew obiegowym opiniom, korzystanie z VPS nie jest bardzo drogą opcją i można znaleźć na rynku wersje już za niecałe 25 zł miesięcznie. Wybierając pakiet, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, takich jak:

  • pojemność dyskowa dopasowana do potrzeb. Może to być 40 GB, ale równie dobrze aż 240 GB;
  • pamięć RAM dobrana do potrzeb (np. 2, 4 czy nawet 16 GB);
  • procesor – CPU w technologii SSD może mieć różne ilości rdzeni oraz częstotliwość taktowania;
  • technologia wirtualizacji – zastosowana technologia wymaga określonej ilości zasobów dla uruchomienia środowiska wirtualnego;
  • liczba adresów IP – najczęściej jest to jeden adres z możliwością wykupienia kolejnych;
  • panel administracyjny – nie jest niezbędny, ale w praktyce najczęściej korzysta się z niego dla ułatwienia zarządzania serwerem. Najczęściej stosowanym narzędziem jest obecnie panel Plesk;
  • SLA – parametr określający niezawodność usługi, podawany najczęściej w skali miesiąca. SLA na poziomie 99% to bardzo dobry wynik.

Kiedy wybieramy dostawcę usługi VPS, warto zainteresować się również wspomnianym już napędem dyskowym. Obecnie najszybsze serwery komercyjne bazują na dyskach SSD opartych na technologii NVMe.

Materiał partnera