Proste pasjanse dla początkujących

0
4282
Pasjans to rodzaj gry karcianej, która przeznaczona jest dla jednej osoby | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Gry karciane mają bardzo długą historię. Wskazuje się na to, że mogły powstać w X wieku w Chinach, gdzie na papier przenoszono zapisy gry w kości. Z czasem kart zaczęto używać do osobnych gier. W Europie pierwsze gry karciane pojawiły się w późnym średniowieczu, a ich popularność wzrosła w momencie wynalezienia druku przez Johannesa Gutenberga. Obecnie na całym świecie można zagrać w różnorodne gry karciane. Ciekawą odmianą są pasjanse, które przeznaczone są dla jednego gracza.

Co to jest pasjans? Jakie pasjanse warto znać?

Pasjans to rodzaj gry karcianej, która przeznaczona jest dla jednej osoby. Powstała ona we Francji, ale bardzo szybko, w okresie napoleońskim, dotarła również do innych krajów europejskich. Bardzo szybko zaczęły też powstawać nowe odmiany tej gry – od niezwykle prostych, z jakimi sobie poradzą początkujący, po niezwykle skomplikowane, które wymagają ogromnej cierpliwości i doboru strategii.

Jednym z ciekawszych pasjansów, które sprawią wiele przyjemności z układania zarówno początkującym, jak i zaawansowanym graczom jest pasjans pająk. Dzieje się tak dlatego, że gra ma trzy poziomy trudności. Dla początkujących graczy idealnie sprawdzi się wersja z jednym kolorem. Średnio zaawansowany może zmierzyć się z dwoma kolorami, zaś dla bardzo zaawansowanych graczy przeznaczona jest wersja z czterema kolorami. Utrudnieniem jest tutaj to, że pasjans ten jest układany z dwóch talii. Zadaniem gracza jest ułożenie kart w ośmiu kolumnach malejąco. Później karty należy przenieść na wyłożone wcześniej asy – ułożyć karty od asa do króla. Kiedy uda się wyłożyć tak wszystkie kolory, gra jest zakończona. O ile gra z jednym kolorem udaje się praktycznie za każdym razem, tak już w przypadku gry z czterema kolorami należy być bardzo uważnym, aby ją zakończyć.

Wielu graczy dla ułatwienia sobie zadania sięga po pasjanse online. W pasjansa pająka można zagrać między innymi na stronie http://www.pasjans.pl/gry/pasjans-pajak. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba za każdym razem samodzielnie rozkładać kart. Wszystko odbywa się automatycznie, co znacznie przyśpiesza granie.

Materiał partnera zewnętrznego