O czym trzeba pamiętać, gdy korzysta się z internetu poza granicami Polski?

0
1231
dziewczyna pracująca na laptopie na egzotycznych wakacjach
Nie da się ukryć, że dostęp do internetu jest nam niezbędny także poza granicami naszego kraju. Umożliwia nam to kontakt z bliskimi, a także skorzystanie z wielu usług. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że najbardziej ekonomiczne jest korzystanie z internetu w krajach Unii Europejskiej | fot.: stock.adobe.com

Mało kto wyobraża sobie życie w dzisiejszych czasach bez internetu. Dostęp do internetu ułatwia nam bowiem zdobycie wielu ważnych informacji. Dzięki internetowi mamy również dostęp do różnego rodzaju rozrywek. Ponadto, za jego pośrednictwem możemy dokonać rezerwacji hotelu czy wizyty u lekarza. Nie da się również ukryć, że internet bardzo przydaje się osobom w podróży. Niestety, wiele osób obawia się korzystania z internetu poza granicami Polski. Jak się jednak okazuje, zupełnie niesłusznie.

Wiele zależy od celu Twojej podróży

Niektórzy podróżujący dobrowolnie rezygnują z usług internetowych poza granicami rodzimego kraju. Dotyczy to przeważnie osób starszych i niezorientowanych w temacie. Nierzadko obawiamy się bowiem, że korzystanie z internetu w obcym kraju pociągnie za sobą poważne skutki finansowe. Nie ma co jednak popadać w przesadę. Oczywiście, zanim gdzieś wyjedziemy, dobrze jest sprawdzić na jakich zasadach będzie można korzystać z usług internetowych. Jeżeli planujemy podróż w granicach Unii Europejskiej, nie powinniśmy się obawiać wysokich kosztów. W myśl powszechnie obowiązujących przepisów, za korzystanie z usług internetowych w krajach Unii Europejskiej zapłacimy w roamingu tyle samo co w rodzimym kraju. Korzystanie z internetu w krajach nie należących do Unii Europejskiej może kosztować nas już o wiele więcej. Nadal wiele jednak zależy od operatora, z którego usług zdecydujemy się skorzystać. Najwięcej zapłacimy za korzystanie z internetu w państwach, które należą do tak zwanej strefy czwartej. Mowa tu o krajach Azji czy Afryki. Zanim więc zdecydujemy się na skorzystanie z usług danego operatora, zapoznajmy się z poszczególnymi cennikami. Dzięki temu możliwe będzie wybranie dla siebie najkorzystniejszej z ofert.

Co daje nam limit danych?

Chyba każdemu zależy na tym, aby za korzystanie z internetu ponosić jak najmniejsze opłaty. Jeżeli podróżujemy, zwłaszcza do krajów poza terytorium Unii Europejskiej, możemy liczyć się niestety z dość wysokimi kosztami. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z internetu bardzo dużo. Z tego też względu dobrze byłoby ustawić sobie limit transmisji danych. Jeżeli rachunek, który będziemy musieli zapłacić za skorzystanie z usług przekroczy ustaloną przez nas wartość limitu, transmisja danych zostanie zablokowana. My zaś nie będziemy musieli obawiać się dodatkowych opłat. Jeżeli podróżujemy do krajów egzotycznych, w dalekich częściach świata, dobrze jest oszczędnie korzystać z internetu. Wykorzystujmy dostęp do darmowych sieci Wi-fi. Darmowy dostęp do Wi-fi oferuje rzecz jasna większość hoteli, a także niektóre bary czy restauracje. To bardzo prosty sposób na zaoszczędzenie dużych kwot pieniężnych.

Nie da się ukryć, że dostęp do internetu jest nam niezbędny także poza granicami naszego kraju. Umożliwia nam to kontakt z bliskimi, a także skorzystanie z wielu usług. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że najbardziej ekonomiczne jest korzystanie z internetu w krajach Unii Europejskiej. Uważajmy natomiast na egzotyczne kraje. Warto korzystać w nich z darmowych sieci Wi-fi. Zanim wybierzemy się w podróż, warto prześledzić oferty poszczególnych operatorów i wybrać tę najlepszą.

AUN