Myślisz o swojej stronie internetowej? Oto kilka rad na „początki w trybie online”

0
1130
Jak zbudować stronę internetową
Mimo że nie brzmi to zachęcająco, w Internecie wciąż pozostaje wiele miejsca dla nowych autorów | fot.: Fotolia

Własna strona internetowa to nasza najlepsza wizytówka w sieci. Internet pełen jest stron autorskich, małych blogów i prostych witryn informacyjnych. Dlaczego więc nie spróbować samemu i nie wystartować ze swoją stroną? Dobre pytanie. Oto kilka rad na początek, dzięki którym określimy nasze internetowe cele i założymy taką witrynę, która będzie dla nas najlepsza. 

Szukamy pomysłu na stronę

Internet pełen jest różnego rodzaju stron, poruszających nawet najbardziej skomplikowane i niesamowite tematy, które można sobie wyobrazić. Istnieje niewielka szansa, że nasz pomysł będzie nowością, niemniej jednak warto rozważyć tworzenie materiałów, o których nie ma w Internecie zbyt wiele informacji. Musimy się jednak liczyć z tym, że skoro jeszcze nie ma strony o tematyce, w której jesteśmy specjalistami, to zapewne nie jest to byt popularny temat i raczej niewiele osób będzie z niej korzystać.

Zawsze można spróbować także założyć stronę w jakiejś bardzo popularnej tematyce. Będziemy jednak wtedy musieli walczyć z konkurencją, a także wyróżniać się na ich tle wysoką jakością materiałów, co może być problematyczne, patrząc na to, że osoby, które działają w sieci od dawna wiedzą już, o czym pisać, by ludzie to czytali i mają dużo większe możliwości, jeśli chodzi o sprzęt.

Mimo że nie brzmi to zachęcająco, w Internecie wciąż pozostaje wiele miejsca dla nowych autorów. Najważniejsze to mieć dużo cierpliwości i nie załamywać się, jeśli po pierwszym miesiącu naszego bloga odwiedziły tylko 3 osoby.

Wybieramy typ strony, hosting i domenę

Kolejny krok to wybór tego, jak będzie wyglądała nasza witryna. Na początek poleca się skorzystać z gotowych rozwiązań jak np. WordPress. Jest to znany system zarządzania treścią, na którym oparte jest niemal 30% wszystkich witryn w Internecie. Za jego pomocą założymy atrakcyjnego bloga i nie będziemy musieli wykazywać się przy tym znajomością kodu HTML.

Warto także zastanowić się nad tym, gdzie umieścimy naszą witrynę. Istnieje mnóstwo darmowych hostingów, które pozwalają na zamieszczenie w sieci strony całkiem za darmo, ale najczęściej są one mocno ograniczone i nie pozwalają nam na zbyt wiele. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie profesjonalnego hostingu (ceny zaczynają się już od kilku złotych miesięcznie), gdyż dzięki temu otrzymamy nie tylko dowolność w kreowaniu naszej strony, ale także otrzymamy pewną gwarancję świadczonych usług. Dobrym pomysłem może okazać się także zakup domeny .pl, dzięki czemu staniemy się dużo bardziej rozpoznawalni w sieci. Domena powinna być w miarę prosta i krótka, nawiązująca do tematyki naszego bloga.

Publikacja strony

WordPress jest bardzo prosty w obsłudze, dlatego też nie powinniśmy mieć większych problemów ze stworzeniem naszej strony. Przy okazji warto zadbać także o to, by była ona jak najbardziej atrakcyjna i czytelna. Pamiętajmy, że to właśnie wygląd, a nie treść, decyduje o pierwszym wrażeniu i jeśli nie zadbamy o ładny design, nikt nawet nie przeczyta tego, co tworzymy. Na szczęście WordPress posiada ogromną bazę darmowych motywów, które można bardzo łatwo zainstalować i bez żadnych konsekwencji modyfikować.

Wybraliśmy temat, kupiliśmy hosting i domenę, a także opublikowaliśmy stronę. Gratulacje! Teraz trzeba już tylko pisać i liczyć na to, że nigdy nie braknie nam motywacji. Powodzenia!

JMI