Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci, czyli o bezpiecznym internecie słów kilka

0
721
bezpieczeństwo w sieci
Zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo w sieci? | fot.: materiał partnera

W sieci czyha wiele zagrożeń, a cyberprzestępcy stosują wiele metod, próbując wykraść cenne informacje czy hasła. Poznanie i wcielenie w życie zasad bezpiecznego korzystania z internetu pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji związanych z kradzieżą i nieuprawnionym wykorzystaniem naszych danych osobowych. Poznaj 5 najważniejszych zasad dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Bezpieczeństwo w sieci – dlaczego jest tak ważne?

Większość z nas korzysta z internetu codziennie na wielu urządzeniach – używamy go do pracy, nauki, rozrywki. W sieci robimy zakupy, dokonujemy płatności bankowych, korzystamy z mediów społecznościowych. Informacje, jakie celowo bądź niezamierzenie zamieszczamy w internecie zostawiają tzw. cyfrowy ślad, dzięki któremu można z większą lub mniejszą dokładnością odtworzyć to, co robimy w sieci.

Nasze personalia umieszczone na profilach w social mediach, komentarze, które zostawiamy na rozmaitych forach oraz blogach, dane osobowe podawane w formularzach rejestracyjnych, wiadomości e-mail i załączniki, przesyłane filmy lub obrazy… To wszystko sprawia, że można zidentyfikować naszą tożsamość oraz że jesteśmy narażeni na wykradzenie naszych danych. Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Oto 5 wskazówek.

Zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Już teraz poznaj usługę Bezpieczny Internet TOYA: https://toya.net.pl/bezpieczny-internet.

  • Silne hasło

Trudne do rozszyfrowania hasła to podstawa bezpieczeństwa w sieci – w ten sposób możemy się chronić przed próbą włamania na maila czy konto oraz przed przejęciem danych. Część serwisów wymusza na swoich użytkownikach wygenerowanie silnego hasła, jednak wciąż nie jest to standardem. Jak stworzyć hasło trudne do złamania? Przede wszystkim powinno ono posiadać odpowiednio dużą liczbę znaków (minimum 8), małe oraz wielkie litery, cyfry i znaki specjalne, musi też składać się z losowych kombinacji. Warto również unikać stosowania takich samych haseł do kilku witryn. Można natomiast celowo zastosować słowa pisane z błędem gramatycznym czy neologizmy.

  • Podejrzane linki

Fałszywe maile czy wiadomości wysyłane z nieznanych kont na nasz komunikator to jedne z częstszych sposobów, w jaki hakerzy próbują wykraść wrażliwe dane. Dlatego też nigdy nie należy otwierać podejrzanych linków – w załącznikach mogą znajdować się wirusy, których instalacja na naszym komputerze czy smartfonie pozwoli osobom niepowołanym uzyskać dostęp do loginów i haseł, np. do konta bankowego. Zawsze trzeba dokładnie sprawdzać adresata, bowiem cyberprzestępcy często podszywają się pod znane serwisy.

  • Zaufana sieć

Niestety nie zawsze mamy możliwość korzystania z naszej domowej sieci, zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy zmuszeni połączyć się z otwartym Wi-Fi. Jak z niej korzystać, by przestępcy internetowi nie mogli uzyskać dostępu do naszych danych osobowych? Najistotniejsze jest, aby łącząc się z ogólnodostępną siecią, nie logować się do żadnych portali czy kont, gdzie wymagane jest podanie loginu i hasła. Warto mieć na uwadze, że nawet zabezpieczone sieci hotelowe czy restauracyjne mogą nie być w pełni bezpieczne i być kontrolowane przez niepowołane osoby. Przed nawiązaniem połączenia należy także wyłączyć synchronizację katalogów w poczcie e-mail i innych aplikacjach, które działają w tle.

  • Oprogramowanie antywirusowe

Programy antywirusowe to ważny element bezpiecznego korzystania z internetu, nie tylko przy pomocy komputera stacjonarnego czy laptopa, ale także urządzeń mobilnych. Tego rodzaju oprogramowanie skanuje wszelkiego rodzaju nośniki pamięci danego urządzenia w poszukiwaniu zagrożeń oraz umożliwia usunięcie ich z systemu. Istotne jest, aby na bieżąco aktualizować antywirusy, opcja automatycznego pobierania aktualizacji znajduje się w ustawieniach każdego programu tego typu i powinna być domyślnie włączona.

  • Certyfikat SSL

SSL to protokół sieciowy używany do bezpiecznych, szyfrowanych połączeń internetowych (zarówno ze stroną internetową, serwerem FTP, jak i serwerem poczty elektronicznej). Zapewnia on poufność przesyłanych danych, dlatego też powinien być stosowany przez wszystkie wiarygodne strony www. Korzystając z internetu, zwłaszcza gdy wypełniamy formularze rejestracyjne czy robimy zakupy w sklepach online, powinniśmy zwracać uwagę, czy strona posiada certyfikat SSL (symbol zamkniętej kłódki przy adresie w przeglądarce).

Artykuł sponsorowany