Granie w chmurze – jakie usługi tego typu są dostępne na rynku?

0
671
Cloud Gaming
Sama idea dla każdego gracza jest rewelacyjna, ponieważ pozwala odpalić nawet najbardziej wymagające tytuły na laptopie za kilkaset złotych | fot.: stock.adobe.com

Cloud Gaming, a inaczej granie w chmurze staje się coraz popularniejsze. Z każdym rokiem na rynku pojawiają się nowe usługi z tym związane. Już dzisiaj nie brakuje głosów, że granie w chmurze jest niedaleką przyszłością. Na rynku jest obecnych kilka usług których zadaniem jest streaming gier. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Granie w chmurze w dużym skrócie

Cloud gaming opiera się na podobnej zasadzie jak działają serwisy VOD, wystarczy nam dostęp do odpowiednio szybkiego internetu, i poprzez wykupienie abonamentu u dostawcy usługi streamingowej (co czasami może wiązać się z zakupem dodatkowej przystawki), mamy dostęp do sporej ilości tytułów bez martwienia się o to, czy nasz sprzęt do grania uciągnie wskazany tytuł. Wszystkie obliczenia odbywają się na serwerze, a do nas streamowany jest wyłącznie obraz. Sama idea dla każdego gracza jest rewelacyjna, ponieważ pozwala odpalić nawet najbardziej wymagające tytuły na laptopie za kilkaset złotych.

Rynek usług grania w chmurze

Obecnie na rynku ten rodzaj rozgrywki jest możliwy dzięki 3 dużym firmom, chociaż w za niedługim czasie do gry ma wejść kolejna. Są to:

– xCloud lub inaczej Xbox Cloud Gaming od Microsoftu;
– GeForce Now od Nvidii;
– Stadia od Google;

Na rynku w najbliższym czasie ma również pojawić się możliwość grania w chmurze, dzięki PlayStation Plus Premium, jednak obecnie wspomniana usługa jest niedostępna w naszym rejonie.

xCloud

xCloud jest usługą, która jest związana z innym dzieckiem Microsoftu, czyli pakietem Game Pass Ulitmate. Technologia streamingu jest możliwa, dzięki chmurze Azure, która jest jednym z najbardziej potężnych rozwiązań na rynku. Obecnie we wszystkie gry z xC musimy grać na padzie, ponieważ uruchamiana wersja, jest tą dedykowana dla najnowszej konsoli Microsoftu, czyli Xbox Series X. Obecnie streaming od „zielonych” oferuje granie w ponad 200 gier. Aplikacja xCloud jest dostosowana do PC, macOS oraz smartfonów. Obecnie cena GPU, który umożliwia granie w chmurze wynosi 54,99 zł miesięcznie. Do gry wystarczy darmowe konto Xbox, wykupiony abonament GPU oraz łącze internetowe o szybkości 10 Mbit/s lub 20 Mbit/s w zależności od urządzenia na którym zamierzamy grać.

GeForce Now

GeFroce Now jest dzieckiem jednego z najpopularniejszych producentów kart graficznych na świecie, czyli firmy Nvidia. GeFroce Now stremuje wersje gier przeznaczone na PC z potężną kartą graficzną. Cechą unikalną dla usługi od Nvidia jest łączenie usługi z zewnętrznymi platformami takimi jak, np.: Steam. Mówiąc prościej, Abu korzystać z usługi GeFroce Now i odpalić na niej konkretny tytuł, musimy być jego posiadaczem w cyfrowej wersji. Usługa oprócz wersji płatnej oferuje również wersję darmową, która jest związana z licznymi ograniczeniami, takimi jak gorsza jakość obrazu oraz czas sesji jaki możemy spędzić grając w wybrany tytuł. Koszt najwyższego pakietu od Nvidii to wydatek 99 zł na miesiąc. GeFroce Now jest przeznaczone przede wszystkim dla osób, które mają słabszy komputer, ale chciałby pograć na nim w najnowsze tytułu w najlepszej możliwej jakości. Istnieje również możliwość grania na urządzeniach mobilnych.

Stadia

Stadia jest usługą od amerykańskiego giganta, jakim jest Google. Stadia wydaje się połączeniem dwóch wymienionych wcześniej usług. Abonament w wersji Pro kosztuje 39 zł na miesiąc. Minusem usługi od Google, jest to, że można w niej grać tylko w gry, które zakupiło się bezpośrednio w usłudze Stadia. Usługa co jakiś czas w swojej ofercie udostępnia kilka darmowych gier. Plusem rozwiązania od Google, jest to, że do gier można wykorzystywać klawiaturę, myszkę lub pada.

Granie w chmurze, czyli gaming przyszłości?

Obecna technologia pozwala na granie w chmurze, chociaż widać, że aktualnie, są to początki omawianej technologii. Na szczęście, żadna z nich nie kosztuje majątku i samemu można przekonać się, czy cloud gaming jest obecnie tym, czym warto się zainteresować. Wybranie odpowiedniej platformy, jest zależne od naszych preferencji. Jeśli posiadamy Xbox’a naturalnym wyborem będzie usługa od Microsoftu, jeśli mamy dużo tytułów na Steam powinniśmy skierować się w stronę GeFroce Now. Pozostaje również Stadia, która oferuje zdecydowanie najmniejszy katalog gier spośród wymajonych usług, jednak sama technologia streamingu jest jedną z lepszych.

RTO