Dane w chmurze – czy to bezpieczne?

0
703
dane w chmurze
Podobnie jak każda metoda, również korzystanie z wirtualnych chmur jest obarczone pewnym ryzykiem | fot.: stock.adobe.com

Każdego roku coraz większą popularność zyskuje określenie „społeczeństwo informacyjne”. Ludzie żyjący w XXI wieku cenią sobie przede wszystkim dane i informacje. Znaczna część z nich decyduje się na przechowywanie plików w wirtualnych chmurach. Czy dyski internetowe są jednak w pełni bezpieczne?

Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze?

Jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniejszym sposobem przechowywania danych, takich jak filmy, obrazy i dokumenty, były dyski zewnętrzne. Pendrive’y i inne nośniki danych umożliwiały gromadzenie ograniczonej ilości materiałów, do których dostęp mógł uzyskać każdy, kto wszedł w posiadanie takiego narzędzia. Obecnie dużą popularnością cieszą się wirtualne chmury, które pozwalają na gromadzenie danych na serwerach internetowych. Użytkownik, który zdecyduje się na ten sposób magazynowania informacji, nie ma dostępu do fizycznego dysku lub urządzenia, na którym znajduje się jego własność. Zaletą jest jednak lepszy dostęp do przechowywanych materiałów. Dzięki możliwości zalogowania się do dowolnego konta z każdego urządzenia z Internetem nie ma konieczności martwienia się o zgubienie pendrive’a lub dysku. Jedyne ograniczenie jest związane z koniecznością zapamiętania dedykowanego hasła, dzięki którym dostęp do treści będą posiadały jedynie osoby wtajemniczone. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze, ale też przede wszystkim szybsze. Instalowanie przenośnego dysku zajmuje zwykle dłuższą chwilę, a w przypadku chmur internetowych czas ten ogranicza się jedynie do załadowania strony i wpisania odpowiedniego hasła.

Jakie jest ryzyko związane z używaniem dysku internetowego?

Podobnie jak każda metoda, również korzystanie z wirtualnych chmur jest obarczone pewnym ryzykiem. Osoby specjalizujące się w bezpieczeństwie w Internecie wskazują na stosunkowo niski poziom zabezpieczeń, w które wyposażone są najpopularniejsze dyski internetowe. Ryzyko utraty wrażliwych danych jest niewielkie, jednak hakerzy posiadają technologie i sposoby, dzięki którym istnieje możliwość dotarcia do zapisanych w ten sposób plików. Dużo zależy również od samego użytkownika i poziomu zabezpieczeń, które zostaną nałożone na konto. Hasło składające się z wielu cyfr i znaków jest zdecydowanie trudniejsze do złamania niż klasyczna opcja z imieniem i datą urodzenia w treści. Przechowywanie danych na dyskach internetowych nie niesie ze sobą dużego ryzyka utraty wartościowych plików, jednak warto zapobiegać wystąpieniu takich sytuacji w przyszłości. Z tego powodu warto zdecydować się na utworzeniu kilku kopii najcenniejszych dokumentów, które zostaną umieszczone zarówno na chmurze internetowej, jak i na fizycznym nośniku danych.

W XXI wieku największą wartością jest informacja, dlatego należy chronić swoje dane przed działaniem niebezpiecznych osób. Login i hasło do dysku internetowego powinny być znane wyłącznie jego właścicielowi, a jego treść powinna zostać zapamiętana. Stosując się do tych kilku prostych reguł można w łatwy sposób zabezpieczyć się przed nieoczekiwanym wyciekiem danych z prywatnego dysku internetowego.

PKU