Co z technologią 5G w Polsce?

0
2016
technologia 5g
Jako ryzyko związane z wprowadzeniem technologii powodującej powszechny dostęp do sieci, wymienia się w szczególności kwestia bezpieczeństwa naszych danych | fot.: stock.adobe

Wielka rewolucja w obszarze sieci bezprzewodowej. Zapowiadana technologia 5G ma zrewolucjonizować rynek i sprawić, iż korzystanie z internetu przejdzie renesans. Czy warto czekać na 5G? Jakie są zalety nowej technologii? Czy Polska również będzie mogła korzystać z dobrodziejstw tej technologii? Na razie borykamy się z wieloma niewiadomymi, jednak spróbujmy uporządkować sobie te informacje, które poznaliśmy dotychczas.

Czym jest sieć 5G

5G jest nowoczesną technologią i wyznaczać będzie nowe standardy sieci komórkowej. Technologia 5G już teraz ochrzczona została następcą technologii LTE oraz 4G.

Ta innowacja o skali światowej ma zapewnić nam o wiele wyższą wydajność działania, niezawodność i ciągłość.  Twórcy zapowiadają niespotykane dotąd parametry, których przykładem może być prędkość pobierania na poziomie 20Gb/s, maksymalnie 4 milisekundy opóźnienia. Technologia 5G jest zapowiadana jako taka, która będzie w stanie utrzymać obciążenie 1 miliona urządzeń na 1 kilometr kwadratowy. Ponadto, nawet przemieszczanie się z prędkością 500 km/h nie zakłóci działania sieci 5G. To sprawia, iż technologia będzie niezawodna na niespotykaną dotychczas skalę.

Jakie są zalety i wady wprowadzenia sieci 5G

Można wymienić wiele korzyści, które skutkują wprowadzeniem technologii 5G. Między innymi szybkość i niezawodność jest tym, co dotychczas w technologii 4G pozostawiało dużo do życzenia. Obecnie w czasach powszechnego dostępu do internetu przeróżnych urządzeń, nie tylko smartfonów istotne jest, by technologia 5G poradziła sobie z obciążeniem wielu urządzeń jednocześnie połączonych z siecią.

Jako ryzyko związane z wprowadzeniem technologii powodującej powszechny dostęp do sieci, wymienia się w szczególności kwestia bezpieczeństwa naszych danych. Coraz więcej urządzeń jest połączonych z internetem. To może sprawić, iż niezliczona ilość urządzeń będzie przetwarzać wszystkie nasze dane, co z jednej strony uderza w prywatność naszych wrażliwych danych a z drugiej strony może powodować potencjalne problemy związane ze wzrostem cyberprzestępczości.

Kiedy możemy spodziewać się sieci 5G w Polsce?

Od jakiegoś czasu w wielu miejscach na świecie prowadzone są testy dotyczące sprawnego działania sieci 5G. Twórcy przewidują, iż technologia ujrzy światło dzienne na przestrzeni 2019 i 2020 roku, w związku z czym niebawem powinniśmy spodziewać się wprowadzenia innowacyjnej technologii. Sieć 5G zostanie wprowadzona jednocześnie w większości miejsc na globie, uwzględniając Europę, Amerykę Północną i Południową, Azję oraz Australię.

Warto wspomnieć o tym, iż w Polsce coraz częściej słychać o rzekomych protestach, zgodnie z którymi technologia 5G może być szkodliwa dla zdrowia. Zgodnie z pogłoskami, promieniowanie wytwarzane podczas korzystania z sieci ma destrukcyjny wpływ na nasze organizmy. Dotychczas jednak przeprowadzono szereg badań, z których nigdy nie wynikło, jakoby technologia miała jakikolwiek negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Zgodnie z zapowiedzią, wszystkie Polskie miasta zostaną objęte nowoczesną technologią do 2025 roku.

ŁNA