Zapalenie dróg żółciowych – jak je rozpoznać?

0
505
zapalenie dróg żółciowych
Drogi żółciowe łączą pęcherzyk żółciowy z wątrobą, z której dostarczają do pęcherzyka żółć, oraz z dwunastnicą, do której żółć jest wydzielana po posiłku | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ostre zapalenie przewodów żółciowych stanowi jedną z najczęstszych przyczyn leczenia szpitalnego na oddziale gastroenterologii – objawy są na tyle charakterystyczne i silne, że nie sposób ich zbagatelizować [1]. Czy równie łatwo można rozpoznać przewlekłe zapalenie przewodów żółciowych i czy można uniknąć tej choroby? Jak powinno wyglądać leczenie oraz postępowanie po jego zakończeniu? Odpowiedzi poznasz, czytając ten artykuł.

Czym jest zapalenie dróg żółciowych?

Drogi żółciowe łączą pęcherzyk żółciowy z wątrobą, z której dostarczają do pęcherzyka żółć, oraz z dwunastnicą, do której żółć jest wydzielana po posiłku [2]. Ich dobra drożność jest zatem niezbędna, by proces trawienia, ale i stan woreczka żółciowego były bez zarzutu. Niestety, częstym zjawiskiem jest odkładanie się w drogach żółciowych złogów utworzonych z białka, kwasów tłuszczowych, cholesterolu, bilirubiny i związków nieorganicznych, głównie jonów wapnia. Z czasem zmniejszają one światło przewodów żółciowych, a nawet mogą spowodować całkowite ich zablokowanie. Pojawia się wówczas stan zapalny, który jest spowodowany przez namnażanie się w drogach żółciowych szkodliwych bakterii. Na kamicę żółciową przewodów i pęcherzyka żółciowego około 4 razy częściej chorują kobiety [3]. Do czynników zwiększających ryzyko kamicy i rozwoju stanu zapalnego zalicza się ciążę, wiek powyżej 40 lat, siedzący tryb życia prowadzący m.in. do otyłości oraz cukrzycę. Zapalenie dróg żółciowych może mieć też inne przyczyny niż kamica żółciowa, np. zmiany nowotworowe lub zwężenia będące wynikiem wcześniejszego stanu zapalnego [3].

Zapalenie przewodów żółciowych – rodzaje

Wyróżnia się następujące rodzaje zapalenia przewodów żółciowych: pierwotne zapalenie dróg żółciowych i stwardniające zapalenie dróg żółciowych. W pierwszym przypadku choroba ma zazwyczaj przebieg ostry: w drogach żółciowych rozwija się ostry stan zapalny spowodowany zablokowaniem ich światła i namnażaniem się bakterii. Przy stwardniającym zapaleniu dróg żółciowych choroba ma zazwyczaj przebieg przewlekły – stopniowo dochodzi do włóknienia i zarastania przewodów żółciowych. Powoduje to zastój żółci i w konsekwencji objawy takie jak kolka żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego i uszkodzenie wątroby [3].

Zapalenie dróg żółciowych – objawy

Przy ostrym zapaleniu dróg żółciowych występuje tak zwana triada Charcota. Polega ona na jednoczesnym występowaniu objawów kolki żółciowej (ból w górnej prawej stronie brzucha, nad wątrobą), żółtaczki i wysokiej gorączki. Stan ten wymaga pilnej pomocy lekarza i zazwyczaj hospitalizacji. Przy przewlekłym zapaleniu dróg żółciowych objawy touczucie zmęczenia, świąd skóry i utrata masy ciała. Choroba przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, czasowo dając objawy podobne jak przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego (kolka żółciowa, nudności i dyskomfort, które nasilają się po zjedzeniu posiłku, zwłaszcza zawierającego dużą ilość tłuszczu). Wszelkie niepokojące objawy i dolegliwości powinny być skonsultowane z lekarzem, który wykona badania diagnostyczne i zaleci odpowiedni sposób postępowania w danym przypadku ]3].

Jak leczy się zapalenie dróg żółciowych?

W leczeniu zapalenia dróg żółciowych stosuje się leki przeciwbólowe, rozkurczowe i przeciwzapalne, a przy ostrym zapaleniu przewodów żółciowych także antybiotyki [3]. Niezbędne jest również endoskopowe udrożnienie przewodów żółciowych, które może okazać się potrzebne także po usunięciu pęcherzyka żółciowego [3]. W stanach zapalnych dróg żółciowych można zastosować po konsultacji z lekarzem dostępny bez recepty lek Urosal, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i odkażające. Przy zapaleniu dróg żółciowych zalecana jest dieta niskotłuszczowa i regularne posiłki składające się z mniejszych porcji, ale za to częstsze (5-6 razy dziennie).

Bibliografia:

1. Magdalena Wiercińska, Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego (zapalenie woreczka żółciowego) – objawy, leczenie i dieta, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/73955,ostre-zapalenie-pecherzyka-zolciowego, data dostępu 28.11.2022.

2. Barbara Iwańczak, Tomasz Pytrus, Budowa i funkcje pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/50807,budowa-i-funkcje-pecherzyka-zolciowego-oraz-drog-zolciowych, data dostępu 28.11.2022.

3 . Ewa Małecka-Wojciesko, Kamica żółciowa: przyczyny, objawy, leczenie i dieta, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/50809,kamica-zolciowa, data dostępu 28.11.2022.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł we współpracy z Urosal.

Materiał partnera zewnętrznego