Suplement diety a leki w leczeniu pierwszych objawów rozrostu prostaty

0
902
suplementy diety w leczeniu prostaty
Leczenie choroby zależy od stopnia zaawansowania. Terapię należy rozpocząć, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy | fot.: StockAdobe.com

Łagodny rozrost prostaty to choroba występująca u ponad 50% mężczyzn po 60. roku życia. Spowodowana jest rozplemem komórek budujących gruczoł. Powiększenie narządu, który znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym i okala cewkę, może przyczyniać się trudności z oddawaniem moczu.

Jakie są objawy rozrostu prostaty?

Ze względu na położenie narządu jego powiększenie przyczynia się do ucisku na cewkę moczową i może powodować objawy, takie jak: trudność w rozpoczęciu mikcji, zwężony strumień moczu, wydłużony czas mikcji oraz osłabienie strumienia moczu, a w zaawansowanej chorobie może nawet dojść do zatrzymania moczu. Z powodu bliskiego sąsiedztwa z pęcherzem mogą pojawić się także objawy podrażnieniowe, np.: częstomocz, nykturia oraz gwałtowne parcia na mocz.

Dlaczego warto wybrać leki, a nie suplementy diety?

Leczenie choroby zależy od stopnia zaawansowania. Terapię należy rozpocząć, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy. Pozwoli to na zatrzymanie postępu choroby. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów. Sięgając po nie, warto zwrócić uwagę, by wybierać leki, a nie suplementy diety. Obie grupy produktów są dostępne bez recepty, jednak to lek ma ściśle kontrolowany skład i udowodnioną skuteczność. Suplementy diety to produkty, które zawierają wysoko skoncentrowane składniki, występujące naturalnie w pożywieniu, po które sięgamy, chcąc uzupełnić ich braki. W związku z tym nie muszą one zostać zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Suplement diety może zawierać substancję, która w innym preparacie występuje jako lek, jednak w niższej dawce niewywierającej efektu leczniczego na organizm. Dodatkowo suplementy nie podlegają tak ścisłej kontroli, jak leki. Jak odróżnić suplement diety od leku? W przypadku leków dostępnych bez recepty na opakowaniu będzie widniał napis „lek wydawany bez recepty” lub „produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – OTC”, natomiast suplementy posiadają napis „suplement diety” zaraz obok nazwy handlowej.

Jakie leki stosujemy w leczeniu łagodnego przerostu prostaty?

Do wyboru mamy wiele opcji leczenia. Początkowo warto zacząć od zmiany stylu życia, redukcji wagi, jeśli występuje jej nadmiar, oraz włączeniu aktywność fizycznej. W przypadku łagodnych objawów można zastosować leki pochodzenia roślinnego dostępne bez recepty np. Prostamol Uno, zawierający wyciąg z palmy karłowatej. Zawiera on związki chemiczne należące do wielu grup: fitosterole, flawonoidy, saponiny oraz kwasy tłuszczowe, które działają łagodząco na dolegliwości związane z nadmiernym rozrostem gruczołu krokowego. Jeśli dotychczasowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy udać się do lekarza, który po zebraniu wywiadu oraz przeprowadzeniu niezbędnych badań będzie mógł przepisać leki dostępne na receptę np.: inhibitory receptora α-adrenergicznego, inhibitory 5α-reduktazy oraz leki antycholinergiczne. Są one wydawane tylko za okazaniem recepty ze względu na fakt, iż mogą powodować wiele działań niepożądanych oraz wchodzić w interakcje z innymi lekami. W związku z tym przed ich użyciem niezbędna jest konsultacja lekarska.


Materiał partnera zewnętrznego