Soczewki fotochromowe – poznaj ich zalety

0
488
soczewki fotochromowe
Okulary zawierające soczewki fotochromowe stanowią najpopularniejszą odmianę szkieł korekcyjnych, które jednocześnie chronią przed słońcem i negatywnym oddziaływaniem promieni UV | fot.: materiał partnera

Okulary wyposażone w soczewki fotochromowe zagościły w świecie optyki pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Szybko zyskały pokaźne grono zwolenników ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Ich niesamowita zdolność zmiany zabarwienia pod wpływem oświetlenia sprawiła, że takie soczewki do dzisiaj stanowią chętnie wybierane akcesorium. Zobacz, co zyskasz, kupując okulary ze szkłami fotochromowymi.

Jak działają soczewki fotochromowe?

Okulary zawierające soczewki fotochromowe stanowią najpopularniejszą odmianę szkieł korekcyjnych, które jednocześnie chronią przed słońcem i negatywnym oddziaływaniem promieni UV. W każdej okularowej soczewce znajdują się miliardy pigmentów fotochromowych. Kiedy są nieaktywne, nie zatrzymują światła, jednak pod wpływem promieniowania słonecznego zmieniają swój kształt. Część cząsteczki ulega przesunięciu wskutek rozerwania wiązania atomowego, a pigmenty obracają się i ograniczają przenikanie światła przez szkło.

Podczas tego procesu soczewki zmieniają swoją barwę. W warunkach domowych są niemal przejrzyste, a pod wpływem słońca nabierają koloru. Powłoka wróci do stanu wyjściowego, kiedy ustanie promieniowanie UV, a soczewki osiągną temperaturę przekraczającą 0 stopni Celsjusza. Kiedyś szkła fotochromowe miały wyłącznie brązowy odcień. Obecnie można kupić okulary barwione między innymi na zielono, czarno, czy niebiesko.

Kto skorzysta na soczewkach fotochromowych?

Zakup soczewek fotochromowych powinny rozważyć wszystkie osoby z wadą wzroku. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie lubi co chwilę zmieniać szkieł na inne. Okularnicy zazwyczaj potrzebują przynajmniej jednej pary oprawek korekcyjnych na co dzień i dodatkowej, chroniącej przed oślepiającym słońcem. Soczewki fotochromowe doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach i na zewnątrz. Zakup jednego, specjalistycznego modelu szkieł jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Okulary fotochromowe są dodatkiem lubianym przez kierowców, ponieważ szybko reagują na zmiany światła i dynamicznie się odbarwiają. Ich właściwości zapewniają komfort prowadzenia niezależnie od panującej pogody. Niektóre soczewki słabiej zabarwiają się w pojazdach, ponieważ szyby samochodu pochłaniają część promieniowania słonecznego. W okularach wysokiej jakości zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki czemu zmiana barwy soczewki jest równie dynamiczna co na zewnątrz.

Jakie są największe zalety szkieł fotochromowych?

Soczewki fotochromowe skutecznie korygują wadę wzroku, chronią oczy przed oślepiającymi rozbłyskami słonecznymi i neutralizują niebezpieczne promienie UV. Korzystając z takich okularów, zyskujemy bardzo dużo:

  • oszczędzamy pieniądze, ponieważ nie musimy kupować dwóch par okularów;
  • to wygodne rozwiązanie, jeśli nie chcemy nosić ze sobą szkieł przeciwsłonecznych;
  • fotochromy zapewnią nam swobodne, komfortowe widzenie;
  • poczujemy ulgę, jeśli nasze oczy nadmiernie łzawią na słońcu;
  • spowalniamy proces starzenia się skóry wokół oczu i żółknięcia soczewki;
  • zyskujemy modne akcesorium dopasowane do naszego stylu.

Soczewki fotochromowe zachowują swoje właściwości przez okres wynoszący około trzech lat. Po tym czasie najlepiej zmienić szkła na nowe. Warto pamiętać, że powinniśmy badać oczy przynajmniej co dwa lata – najczęściej po wizycie u optometrysty i tak wymieniamy stare okulary.

Fotochromy dla miłośników mody

Aktualnie możemy wybierać pomiędzy dziesiątkami modeli pięknych okularów z soczewkami fotochromowymi. Liderem w tej dziedzinie jest słynna marka Ray-Ban, która oferuje szkła w różnych odcieniach i kształtach. Jeśli szukasz niebanalnych i stylowych oprawek, wybierz okulary fotochromowe w sklepie Kodano.pl.

Okulary z soczewkami fotochromowymi to doskonała propozycja zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Każda osoba będzie doskonale wyglądać w kultowych Aviatorach. Obecnie takie szkła są dostępne w dowolnym kolorze. Wymarzoną parę znajdą nawet miłośnicy żółci, różu i pomarańczu. Okulary fotochromowe już dawno przestały być tylko praktycznym dodatkiem. Dzisiaj bardzo chętnie zakładają je nawet największe ikony mody.

Materiał partnera