Rodzaje aparatów ortodontycznych – jak skutecznie korygować wady zgryzu?

0
1714
Kobieta z aparatem ortodontycznym
Klasyczny aparat ortodontyczny skład się z pierścieni, zamków, łuku oraz bezbarwnych lub kolorowych ligatur. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Perfekcyjny uśmiech to marzenie, które można łatwo spełnić, zakładając nowoczesny aparat ortodontyczny. Kiedy najlepiej sprawdzi się aparat stały, a kiedy można zdecydować się na aparat wyjmowany? Jaki rodzaj aparatu stałego wybrać, aby był on najmniej widoczny?

Opcji jest naprawdę sporo, ponieważ współczesna ortodoncja oferuje szeroki wybór metod leczenia za pomocą aparatów. Rozwiązania te pozwalają na skuteczną korekcję zgryzu, a doświadczony ortodonta w tourmedica.pl pomoże wybrać taki aparat, który będzie najbardziej skuteczny dla danej wady.

Dla kogo aparat ruchomy?

Aparaty ruchome, nazywane również wyjmowanymi, nie są przymocowane do zębów pacjenta na stałe. Możne je łatwo wyjmować, np. w celu spożycia posiłku. Jednak, aby taki aparat był skuteczny, należy nosić go nieprzerwanie przez przynajmniej 12-14 godzin dziennie. Długość leczenia jest indywidualna, ale najczęściej aparatu ruchomego trzeba systematycznie używać przez maksymalnie 2 lata. Można go bez problemu wyjąć i umyć – pod tym względem aparaty wyjmowane są lepsze niż te zakładane na stałe. Co więcej, modele te nie powodują przebarwień na zębach.

Niestety aparaty ruchome nie mogą być stosowane w leczeniu poważnych wad zgryzu. W takich sytuacjach niezbędne są aparaty stałe. Modele ruchome najczęściej polecane są dzieciom i młodzieży, a także osobom, które po zdjęciu aparatu stałego chcą podtrzymać rezultaty jego działania.

Jaki aparat stały wybrać?

Klasyczny aparat ortodontyczny skład się z pierścieni, zamków, łuku oraz bezbarwnych lub kolorowych ligatur. Najpopularniejsze są modele wykonane z niklu lub tytanu. Ligatury należy okresowo wymieniać, dlatego osobom, które nie mają czasu na częste wizyty w gabinecie ortodontycznym, polecane są aparaty samoligaturujące. W modelach tych łuk jest podtrzymywany za pomocą specjalnych klapek, zastępujących gumki (zobacz również Rodzaje aparatów ortodontycznych – wybieramy najlepsze rozwiązanie).

Do wyboru są również aparaty kosmetyczne, których praktycznie nie widać na zębach. Zaliczają się do nich modele szafirowe, ceramiczne oraz językowe, czyli lingwalne, których zamki mocowane są na tylnej ściance zębów.


Materiał partnera zewnętrznego