Trudno nie zgodzić się z tym, że wygląd zębów jest jednym z fundamentalnych aspektów wpływających na naszą aparycję. Jednak co w przypadku, kiedy stan naszego uzębienia dalece odbiega od ideału? Czy jesteśmy skazani na poczucie wstydu i unikanie szerokich uśmiechów do końca życia? Oczywiście, że nie! Wygląd nawet najbardziej zniszczonych zębów odmienią korony zębowe! Sprawdź, dlaczego warto się na nie zdecydować i jakie są najczęściej wybierane rodzaje koron zębowych.
Korony zębowe — czym są i kiedy się je stosuje?
Naturalna korona zęba to ta część, która znajduje się nad dziąsłem. Natomiast tą samą nazwą określa się także odbudowy protetyczne zębów. Stosuje się je w przypadku, w którym naturalne zęby uległy znacznemu zniszczeniu i nie mogą być już poddawane żadnym innym zabiegom mającym na celu poprawę ich estetyki (wypełnianie, wybielanie itp.).
Czy warto zdecydować się na korony zębowe?
Dzięki rekonstrukcji pacjentowi zostaje przywrócony pierwotny wygląd uzębienia oraz komfort spożywania posiłków. W odróżnieniu od protez korony umieszczane są w jamie ustnej na stałe, nie ma więc możliwości wyjęcia ich samodzielnie.
Korona zęba może być umieszczona bezpośrednio na naturalnych korzeniach zębowych (nakładki) bądź sztucznych podbudowach. Jej przeznaczeniem jest nie tylko poprawa koloru i formy zęba, ale również ochrona tkanek wewnętrznych.
W zależności od technologii użytej do wykonania odbudowy protetycznej wyróżniamy kilka ich rodzajów. Zazwyczaj dobiera się je do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także naturalnego koloru jego szkliwa, tak, aby „sztuczny” ząb nie wyróżniał się na tle reszty.
Kiedy warto zdecydować się na korony zębowe?
Z koron protetycznych najczęściej korzystają pacjenci, których zęby:
- są uszkodzone lub po leczeniu kanałowym (endodontycznym),
- są mocno przebarwione lub martwe,
- mają mocno popękane szkliwo (zęby przednie),
- uległy urazom mechanicznym (złamania zęba lub ich całkowita utrata).
Polecane rodzaje koron protetycznych
Najpopularniejsze rodzaje koron zębowych to:
Korony porcelanowe (korony ceramiczne)
Obecnie większość wypełnień protetycznych stanowią korony porcelanowe (określane również jako ceramiczne). Należą do implantów wprawianych pacjentowi na stałe, a ich trwałość wynosi od 5 do nawet 15 lat.
Cenione są głównie ze względu na ich estetykę. Wyglądają zupełnie jak naturalne szkliwo i właściwie nie da się odróżnić ich gołym okiem od naturalnych zębów. Jedyną wadą wynikającą z ich twardości jest to, że mogą przyczynić się do ścierania przeciwległych zębów naturalnych.
Korona porcelanowa wykonana jest z ceramiki oraz materiału podbudowy. W zależności od jego rodzaju wyróżniamy:
Korony pełnoceramiczne
Korona zębowa pełnoceramiczna wykonana jest w całości z porcelany, łącznie z podbudową. Są to korony jednolite, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na w stu procentach naturalny wygląd. Ogromną zaletą korony pełnoceramicznej jest fakt, że nie powoduje alergii i chroni przed chorobami jamy ustnej.
Korony cyrkonowe
Są to korony porcelanowe osadzane na podbudowie cyrkonowej (na bazie tlenku cyrkonu, który przyjmuje krystalicznie biały kolor). Korony cyrkonowe cechuje wysoka wytrzymałość, przez co doskonale nadają się jako implanty zębów bocznych.
Korony metalowe
Istnieją także korony porcelanowe na podbudowie metalowej, chociaż obecnie coraz rzadziej się je stosuje poprzez względy estetyczne. Są tanie i wytrzymałe, jednak mają dość nienaturalny wygląd, w przeciwieństwie do podbudowy z tlenku cyrkonu czy ceramiki.
Minusem jest także fakt, że stopy metali mogą powodować u pacjentów reakcje alergiczne. Takie korony złożone są najczęściej ze stopów złota, srebra, miedzi lub palladu pokrytych cieniuteńką warstwą porcelany. Ich przeciętna żywotność to od 10 do 15 lat.
Korony tymczasowe
Oprócz koron stałych stomatolodzy często doradzają swoim pacjentom korony tymczasowe. Najczęściej wykonuje się je do czasu założenia koron właściwych. Mają one chronić oszlifowany ząb i natychmiastowo poprawić estetykę uśmiechu czy komfort przeżuwania posiłków. Cechuje je jednak ograniczona odporność na czynniki mechaniczne.
Wyróżniamy korony tymczasowe:
- akrylowe,
- kompozytowe.
Jak wykonuje się korony protetyczne u pacjenta?
Zabieg wykonania odbudowy protetycznej (korony) rozpoczyna się od oszlifowania uszkodzonego zęba naturalnego przy znieczuleniu miejscowym. W przypadku braku zębów konieczne może okazać się wszczepienie implantu bądź zdecydowanie się na most protetyczny.
Następnie zostaje pobrany wycisk, na podstawie którego w laboratorium zostanie przygotowana właściwa korona protetyczna i dopasowany zostanie jej kolor. Na czas wykonania koron, oszlifowane zęby zabezpiecza się za pomocą tymczasowych nakładek.
Korony porcelanowe są gotowe zazwyczaj po upływie około tygodnia do dwóch. Pacjent przychodzi na kolejną wizytę, podczas której ściąga się nakładki tymczasowe i przymierza właściwą odbudowę zęba. Jeśli są idealnie dopasowane i nie wymagają poprawek, stomatolog cementuje je specjalistycznym klejem.
Aby dowiedzieć się więcej na temat koron zębowych, odwiedź profesjonalne centrum stomatologiczne w Poznaniu.
Korony protetyczne — podsumowanie
Współczesna stomatologia oferuje pacjentom wiele możliwości poprawy estetyki uśmiechu. Wśród nich coraz większą popularnością cieszą się korony porcelanowe, imitujące naturalnego zęba. Zaletą takiego rozwiązania jest trwała i skuteczna poprawa wyglądu łuków zębowych, a także przywrócenie komfortu spożywania posiłków.
Istnieją różne rodzaje koron protetycznych, w zależności od materiału podbudowy. Są to korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej lub metalowej, a także korony pełnoceramiczne.
Rodzaj materiału podbudowy koron dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta i jego możliwości finansowych. Dzięki koronom protetycznym pacjent odzyskuje nie tylko dawny wygląd zębów, ale również pewność siebie i przyjemność z uśmiechania się!
Materiał partnera