Laserowe usuwanie pieprzyków Kraków

0
471
laserowe usuwanie pieprzyków kraków
Zdarza się tak, że pieprzyki stanowiące głównie problem estetyczny z czasem zmieniają swój charakter i generują konieczność ich usunięcia ze wskazań medycznych | fot.: materiał partnera

Za pomocą laserowego usuwania znamion możemy pozbyć się pieprzyków, które nie odpowiadają nam pod względem estetycznym i zdrowotnym.

Zdarza się tak, że pieprzyki stanowiące głównie problem estetyczny z czasem zmieniają swój charakter i generują konieczność ich usunięcia ze wskazań medycznych. W większości przypadków wczesne zauważenie niepokojących zmian umożliwia przeprowadzenie bardzo skutecznej profilaktyki antynowotworowej skóry właśnie poprzez przeprowadzenie drobnych zabiegów. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy dana zmiana ma podłoże złośliwe. Najczęściej występującym nowotworem skóry jest czerniak.

Skąd się biorą pieprzyki?

Pieprzyki inaczej nazywane są zmianami barwnikowymi. Są one punktowymi miejscami na skórze, gdzie nagromadziły się melanocyty, czyli inaczej komórki barwnikowe. Większość osób dziedziczy tendencję do powstawania pieprzyków, przy czym oprócz samych tendencji genetycznych, można wyróżnić także inne czynniki wpływające na ich rosnącą ilość. Przede wszystkim jest to zależne od całkowitej ilości melaniny, którą człowiek posiada w organizmie. Jasna karnacja, rudy kolor włosów, wysoki stopień wrażliwości na promieniowanie słoneczne sprzyja powstawaniu piegów oraz innych zmian barwnikowych. W momencie eksponowania swojej skóry na działanie promieniowania słonecznego, melanocyty zaczynają gwałtownie się namnażać. Wzrasta produkcja melaniny, której głównym działaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Melanina w tym przypadku stanowi swojego rodzaju fotoprotektor. Pod jej wpływem skóra ciemnieje, przybiera bardziej brązowy kolor, a w niektórych miejscach powstają kolejne, nowe znamiona na tle barwnikowym.

Dlaczego pieprzyki mogą być groźne?

Znamiona można podzielić na dwa główne typy: nabyte, a także wrodzone. Tym samym, z częścią zmian skórnych człowiek przychodzi na świat, z kolei te o charakterze nabytym pojawiają się wraz z wiekiem, pod wpływem upływu czasu i działania czynników środowiskowych. Innym podziałem znamion może być ich rozróżnienie na łagodny, albo atypowy charakter. Pierwsze z nich nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i można je usunąć za pomocą lasera. Drugi typ niesie już ze sobą możliwość przeobrażenia się w złośliwego czerniaka i zachorowania na chorobę nowotworową skóry.

Cele zabiegu laserowego usuwania znamion i pieprzyków

Głównie zabieg przeprowadza się w celu pozbycia się niechcianych zmian z jednoczesną jak najmniejszą ingerencją w zdrowe fragmenty tkanki skórnej. Podczas takiej ingerencji lekarz doprowadza do odparowania powierzchni zmiany, wyciągając przy tym wodę z naskórka, dzięki czemu zostaje ona zredukowana do powierzchni skóry. Inną możliwością jest tutaj finalne odcięcie zmiany u samej jej podstawy. Laser tutaj działa jak swojego rodzaju specjalistyczny nóż, bądź skalpel. Wszelkie szczegóły zabiegu i parametry samego urządzenia dostosowywane są w tym przypadku do wielkości pieprzyków i innych zmian, które dany Pacjent chce usunąć. Mimo różnych możliwości, jakie daje laser frakcyjny, za jego pomocą można szybko dojść do siebie po zabiegu ze względu na bezproblemowy proces gojenia się miejsc poddanych ingerencji laserowej.

Na czym polega zabieg laserowego usuwania pieprzyków i znamion?

Przed zabiegiem nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się. Obowiązuje jednak wstępna konsultacja medyczna. Później przed samym zabiegiem skóra jest dokładnie oczyszczana, odkażana, a następnie znieczulana miejscowo. Tryb pracy urządzenia dostosowywany jest do konkretnych zmian barwnikowych, zwracając szczególną uwagę na ich głębokość, wielkość i rozległość. Warto dodać, że lekarz manipuluje urządzeniem tak, aby jego głowica nie miała bezpośredniej styczności ze skórą Pacjenta. Dodatkowo w naszym gabinecie Pacjentowi oferujemy opiekę profesjonalnego zespołu lekarzy, a także wysoki poziom komfortu zabiegu. Tym samym wszelkie zabiegi i konsultacje medyczne prowadzone są jedynie pod czujnym okiem wykwalifikowanych i doświadczonych chirurgów.

Czas trwania zabiegu waha się od kilku do kilkunastu minut i w tym czasie Pacjent może czuć ciepło, albo delikatne pieczenie.

Wskazania do zabiegu

Laserowe usuwanie pieprzyków Kraków polecane jest osobom, u których widoczne są:

 • Wszelkie zmiany barwnikowe, takie jak pieprzyki i piegi, które nie mają złośliwego charakteru,
 • Kaszaki,
 • Brodawki,
 • Włókniaki,
 • Tłuszczaki.

Usuwanie znamion – przeciwwskazania

Ze względu na duży poziom bezpieczeństwa działań i nieinwazyjność, nie ma wielu przeciwwskazań zabiegowych i są one wspólne dla wszystkich działań opartych o techniki laserowe. Wyróżnia się tutaj:

 • Infekcje skóry, jej stan zapalny oraz choroby skórne,
 • Skłonność do powstawania bliznowców i blizn przerostowych,
 • Ciąża i laktacja,
 • Zaburzenia krążenia i krzepliwości krwi włącznie ze stosowanymi koagulantami,
 • Choroby onkologiczne,
 • Epilepsja,
 • Przeziębienie,
 • Stosowanie wszelkich preparatów o działaniu fotouczulającym, np. kosmetyków na bazie dziurawca, nagietka i skrzypu,
 • Choroby endokrynologiczne,
 • Świeża opalenizna (młodsza niż miesięczna),
 • Cukrzyca.

Rekonwalescencja

Podstawą dobrze przeprowadzonej rekonwalescencji jest sztywne trzymanie się zaleceń lekarskich. Pacjent powinien szczególną uwagę zwracać na ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych stosując kremy z SPF50+. Oprócz tego obowiązuje odkażanie skóry np. Octaniseptem, zachowanie jej w czystości, a także włączenie kremów pielęgnacyjnych, takich jak Alantan.

Po zabiegu Pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu i swoich aktywności, a sam proces gojenia się może trwać od 10 dni do nawet  (w niektórych przypadkach) 4 tygodni.

Bezpieczeństwo i zalety zabiegu usuwania pieprzyków i zmian

Zabieg laserowego usuwania pieprzyków, piegów i znamion charakteryzuje się wysoką skutecznością. Na tą chwilę obecną tego typu zabieg jest najlepszą metodą usuwania zmian skórnych zarówno w celach kosmetycznych, jak i zdrowotnych. Główne atuty zabiegu to:

 • Precyzja, efektywność i szybkość działań,
 • Niskie ryzyko powikłań,
 • Krótki czas rekonwalescencji,
 • Podanie znieczulenia miejscowego w formie kremu, które skutecznie obniża dyskomfort zabiegowy,
 • Bezkontaktowa ingerencja lasera w obrębie ciała Pacjenta,
 • Minimalne ryzyko krwawienia (poprzez wzmożone ciepło dochodzi do natychmiastowego zamknięcia naczyń krwionośnych),
 • Minimalne uszkodzenie tkanek,
 • Wysoka skuteczność działań.

Znamiona powinniśmy regularnie badać

Każdy człowiek ma widoczne na skórze pieprzyki i znaczna większość z nich nie jest powodem do niepokoju. Warto jednak obserwować swoją skórę i chociaż raz w roku pokazać swoje zmiany lekarzowi. Wizyta u specjalisty jest koniecznością w momencie dostrzeżenia zachodzących zmian w wyglądzie pieprzyka, które zachodzą w dość krótkim czasie. Należy tutaj zwracać uwagę na:

 • Powstałą asymetrię,
 • Nieregularność krawędzi,
 • Niewyrównany koloryt,
 • Średnicę osiągającą ponad 5 mm,
 • Zmiany w wyglądzie – np. powstałe uwypuklenia i powiększenia.

Podczas badania dermatolog za pomocą dermatoskopu zwróci uwagę na skórę i wybrane zmiany i jeżeli zajdzie taka konieczność, wskaże metodę usunięcia zmian, którą dostosuje do charakteru danego znamienia. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne usunięcie go za pomocą klasycznej metody chirurgicznej, która umożliwia oddanie wycinka do badania histopatologicznego. Warto dodać, że w momencie kiedy badana zmiana nie jest groźna, a stanowi źródło kompleksów, świetnym rozwiązaniem będzie tutaj zastosowanie laseroterapii.

Materiał partnera