Kaszel to jeden z podstawowych odruchów obronnych stosowanych przez ludzki organizm. Nie jest to choroba sama w sobie, a jedynie symptom, informacja, iż w naszym ciele dzieje się coś niepożądanego.
Odruch kaszlu najczęściej jest mimowolny, choć można także wywołać go celowo. Podrażnione receptory kaszlu znajdujące się w oskrzelach wysyłają impulsy do ośrodka kaszlu w rdzeniu przedłużonym. To tam koordynowane są działania i stamtąd wysyłane są kolejne impulsy – tym razem do innych części organizmu biorących udział w kaszlu: mięśni klatki piersiowej, przepony i krtani. Mechanizm kaszlu opiera się głównie na gwałtownym wyrzucie powietrza pod wysokim ciśnieniem wytworzonym w płucach i krtani podczas szybkiego wydechu połączonego z krótkotrwałym, nagłym zamknięcia i szybkim otwarciem krtani po głębokim wdechu. Wyrzucane w te sposób powietrze porywa ze sobą wszystkie napotkane na swojej drodze cząsteczki, dlatego np. mamy do czynienia z gwałtownym kaszlem, gdy w naszych drogach oddechowych znajdzie się obce ciało. W ten sposób organizm stara się je usunąć.
Poznaj swego wroga
Kaszel, ze względu na czas trwania oraz charakter, dzieli się na kilka rodzajów. Może być przewlekły (jeśli trwa dłużej niż 8 tygodni) lub ostry (gdy trwa krócej niż 3 tygodnie). Czasem towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny zwanej plwociną – mamy wtedy do czynienia z kaszlem mokrym. Sam kaszel, niepołączony z odkrztuszaniem określany jest mianem suchego, jest to kaszel bezproduktywny, ale często bywa silny i męczący. Kaszel ostry i suchy może wskazywać na zakażenia wirusowe górnych dróg oddechowych, przewlekły suchy kaszel może z kolei być objawem astmy, śródmiąższowego zapalenia płuc lub niewydolności serca. Kaszel suchy leczy się najczęściej podając tzw. syropy na kaszel zawierające substancje przeciwkaszlowe. Nie wolno ich jednak stosować w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z kaszlem produktywnym, czyli mokrym. Jest on wówczas mechanizmem oczyszczającym drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Można natomiast podnosić jego efektywność poprzez rozrzedzanie wydzieliny i zwiększenie ilości odkrztuszanej plwociny za pomocą preparatów tzw. wykrztuśnych. Do najbardziej popularnych syropów na kaszel mokry należy Mucosolvan, który można podawać dzieciom już od 1 roku życia. Dostępny jest nie tylko w postaci syropu, ale też: kapsułek o przedłużonym wchłanianiu, tabletek i miękkich pastylek. (Szczegóły dotyczące produktu można znaleźć na stronie: http://www.mucosolvan.pl/o_kaszlu/zrozumiec_kaszel/kaszel_wydzielina.html). Syropy na kaszel mokry zawierają m. in. ambroksol lub acetylocysteinę – substancje zmniejszające lepkość wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych oraz pobudzające ruch rzęsek nabłonka oddechowego, co usprawnia usuwanie wydzieliny z organizmu.
O tym pamiętaj!
Podsumowując, warto podkreślić, że przyjmowanie odpowiedniego syropu na kaszel (lub tabletek – jeśli ktoś woli), znacznie przyspiesza powrót do zdrowia. Kaszel, który w przypadku chorób z towarzyszącą im zalegającą wydzieliną, jest niezbędny, musi tylko stać się bardziej efektywny, co umożliwia właśnie syrop na kaszel mokry. Wstrzymywanie takiego kaszlu poprzez podawanie leku przeciwkaszlowego nie tylko przedłuża samą chorobę, ale też może prowadzić do powikłań. Niezależnie jednak od tego, czy mamy do czynienia z kaszlem mokrym czy suchym, gdy przeradza się on z ostrego w podostry (trwający powyżej 3 tygodni) lub – co gorsza – w przewlekły (trwający powyżej 8 tygodni) należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Przyczyn kaszlu bowiem może być bardzo wiele i nie zawsze są to drobne infekcje wirusowe, z jakimi mamy styczność na co dzień. Czasem przewlekły kaszel i inne towarzyszące mu objawy mogą być sygnałem bardzo poważnej choroby.
Materiał partnera zewnętrznego