Jakich soczewek kontaktowych używać do komputera?

0
1129
soczewki kontaktowe
Na rynku są dostępne soczewki miesięczne dedykowane użytkownikom komputerów, które lepiej kontrolują poziom nawilżenia i są przystosowane do rzadszego mrugania, lub soczewek, które według producentów lepiej filtrują niebieskie światło ekranów | fot.: materiał partnera

Coraz więcej osób spędza więcej niż 8-9 godzin przed komputerem każdego dnia, również wśród nastolatków i dzieci. Komputer na kolanach to niemal symbol naszych czasów – za jego pośrednictwem pracujemy, robimy zakupy, oglądamy filmy i gramy. Jest to duże wyzwanie dla oczu, które nieustannie skierowane są w ekran i wysuszają się. Czy z tego powodu należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych i skazać się na okulary? Nie! Współczesne technologie oferują bezpieczne i komfortowe rozwiązania dla miłośników soczewek. Jakich soczewek kontaktowych używać do pracy przed komputerem?

Wpływ komputera na oczy

Dlaczego oczy męczą się z powodu patrzenia na ekran komputera? Wpływa na to wiele czynników, m.in. dużo rzadsze mruganie, zawężenie pola widzenia, wpatrywanie się w nienaturalne światło niebieskie, mniejszy kontrast tekstu wyświetlanego na ekranie, co zmusza oko do częstszego łapania ostrości. Zmęczone oczy powodują bóle głowy i pogorszenie samopoczucia, często występuje również znaczne wysuszenie oka oraz szczypanie lub pieczenie. Ignorowanie tych objawów może doprowadzić m.in. do zespołu suchego oka, czyli nieprawidłowej pracy gruczołów łzowych – co z kolei jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych, a nawet długotrwałej pracy przed komputerem. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią higienę oka – jak to zrobić? Przede wszystkim co roku badać narząd wzroku u lekarza okulisty, zadbać o odpowiedni dobór soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych u optometrysty oraz prawidłowe ustawienie monitora, używać nawilżających kropli do oczu (https://www.bezokularow.pl/krople-do-oczu) w chwili, gdy pojawi się jakikolwiek dyskomfort i nauczyć się kilku prostych ćwiczeń gałki ocznej, o które warto dopytać podczas kontroli okulistycznej.

Soczewki kontaktowe i praca przed komputerem

Do pracy przed komputerem można używać soczewek kontaktowych miesięcznych lub dwutygodniowych nowej generacji | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Warto mieć na uwadze, że soczewki kontaktowe używa się do pracy przed komputerem (http://www.blog.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe-a-praca-z-komputerem/) wyłącznie wtedy, gdy oczy są zdrowe – nie w trakcie infekcji wirusowej czy bakteryjnej ani podczas nasilonych problemów z nawilżeniem śluzówki oka. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować się np. z optometrystą, a taką konsultację można wykonać także online. Należy też przyjrzeć się środowisku pracy: czy w biurze lub w domu używa się klimatyzacji lub sztucznych nawiewów, a zimą grzejniki ustawia się na maksymalne ciepło. Takie czynniki nie pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia oka, dlatego należy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów oraz wypracować nawyki związane z higieną. Do pracy przed komputerem można używać soczewek kontaktowych miesięcznych lub dwutygodniowych nowej generacji (czyli takich, które wykonane są z materiału stanowiącego połączenie hydrożelu i silikonu). Na rynku są dostępne soczewki miesięczne dedykowane użytkownikom komputerów, które lepiej kontrolują poziom nawilżenia i są przystosowane do rzadszego mrugania, lub soczewek, które według producentów lepiej filtrują niebieskie światło ekranów. Nie poleca się natomiast soczewek kontaktowych całodobowych, ponieważ przy ciągłej pracy przed komputerem zdecydowanie warto dać oczom odpocząć chociaż przez kilka godzin. Dla osób posiadających wrażliwe oczy, alergików czy osób początkujących, zaleca się stosowanie soczewek jednodniowych, dzięki czemu łatwiej zadbać o higienę.

Soczewki kontaktowe – jakie nawyki warto wyrobić?

Przede wszystkim należy nauczyć się odpowiedniego zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych. Mycie rąk mydłem, odkładanie soczewek każdorazowo do pojemnika ze świeżym płynem do soczewek i ściąganie ich przed snem to czynności, które zajmują dosłownie chwilę, a przedłużają żywotność soczewki i minimalizują ryzyko wystąpienia chorób oczu. Jak wspominaliśmy wyżej, warto nauczyć się też kilku prostych ćwiczeń gałki ocznej i robić kilkuminutowe przerwy co godzinę-półtorej pracy przed komputerem. Pod ręką dobrze jest mieć nawilżające krople do oczu, a wieczorem monitorować stan oka – jeśli widzicie, że jest przekrwione, piecze lub powoduje dyskomfort, następnego dnia załóżcie okulary i umówcie się na konsultację z optometrystą. 

Materiał partnera zewnętrznego