Lonża wspinaczkowa pod lupą. Czym jest oraz jaką warto kupić?

0
1300
wyprawa górska
Szlaki wspinaczkowe typu via ferrata co roku przyciągają coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego! | fot.: materiał partnera

Szukasz dobrego sprzętu, który sprawdzi się zarówno na szlaku turystycznym via ferrata, jak i na ściance wspinaczkowej? Z pewnością bogata oferta rynkowa nie ułatwia zadania. Dziś postaramy się pomóc, przynajmniej przy wyborze odpowiedniej lonży wspinaczkowej, która jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia. Czym dokładnie ona jest oraz na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Sprawdźmy to!

Lonża wspinaczkowa do via ferraty – krótka charakterystyka

Szlaki wspinaczkowe typu via ferrata co roku przyciągają coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego! Tego rodzaju aktywność fizyczna wspaniale wpływa na mięśnie, a ponadto zwiększa wydolność oddechową i sprawność ruchową.

Jednym z podstawowych warunków, jakie trzeba spełnić, jest posiadanie specjalnego sprzętu. W jego skład wchodzi wiele rzeczy. Przykładem jest, chociażby lonża. Służy ona do połączenia uprzęży do zamontowanych na stałe stalowych lin poręczowych. Lonża wspinaczkowa składa się zazwyczaj z dwóch pasów lub lin, zakończonych karabinkami. Dzięki zastosowaniu tak zwanej podwójnej asekuracji, wszelkiego rodzaju ryzyko związane z upadkiem zminimalizowane zostaje do minimum. Istotną rolą lonży oprócz zapobiegania odpadnięciu jest również amortyzacja.

Budowa lonży wspinaczkowej

Klasyczna lonża wspinaczkowa zbudowana jest z kilku elementów. Do najważniejszych należą przede wszystkim:

  • karabinki – najczęściej są typu K i mają wbudowaną automatyczną, podwójną blokadę, która skutecznie zapobiega działaniom niepożądanym, takich jak np. przypadkowe wypięcie się karabinka. Co niezwykle istotne, użytkowanie karabinków jest niezwykle intuicyjne, nawet dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę ze wspinaczką, gdyż bez problemu można je zapiąć i odpiąć przy użyciu tylko jednej ręki.
  • punkt mocujący – element, który jest przypinany do punktu wypięcia lub do specjalnego łącznika uprzęży. Inna nazwa punktu mocującego to pętla taśmy.
  • absorber energii – kluczowy element każdej lonży wspinaczkowej. Jego głównym zadaniem jest pochłanianie energii oraz tak zwane wyhamowanie lotu, czyli zapobieganie upadkowi po odpadnięciu. To z kolei chroni przed kontuzjami, gdyż skutecznie uniemożliwia wystąpienie jakichkolwiek szarpnięć. Istnieją dwa typy absorberów energii – płytkowe oraz taśmowe.
  • ramiona lonży – ostatnia z podstawowych elementów, wchodzących w skład lonży wspinaczkowej. Do produkcji ramion używana jest najczęściej specjalna, wytrzymała taśma, bądź elastyczne pasy.

Dobra lonża asekuracyjna – jak ją wybrać?

Według wszelkich dostępnych wytycznych oraz norm, między innymi EN 958:2016, z certyfikowanej lonży powinny korzystać osoby, których waga znajduje się w przedziale 40-120 kilogramów. Dla tak przyjętych norm bez problemu można ustawić siłę typowego absorbera. Natomiast ci, którzy ważą powyżej 120 kilogramów, powinni kupić lonżę, która będzie do nich indywidualnie dopasowana.

Wybór absorbera

Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje absorberów. Pierwszy z nich – płytkowy – zbudowany jest z odpowiednio wyciętych metalowych płytek oraz z liny, która została przez nie przepleciona. Natomiast drugi typ – taśmowy – charakteryzuje się całkowicie inną konstrukcją. Jej cechą wyróżniającą jest zszyta i ułożona w harmonijkę taśma, dzięki czemu absorbery taśmowe są niewielkich rozmiarów. Jednak ze względu na możliwość zużycia, powinno się je co jakiś czas wymieniać na nowe.

Przed zakupem lonży wspinaczkowej warto przejrzeć dostępny asortyment sklepów stacjonarnych i internetowych, a następnie zdecydować się na wariant jak najbardziej dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji. Podstawowym kryterium, o którym należy pamiętać, by zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa na szlaku i ściance wspinaczkowej, jest wybór produktu atestowanego, z certyfikatem, pochodzącego od sprawdzonego sprzedawcy.

Materiał partnera