Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje otyłość jako chorobę, która negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Zwiększa ryzyko wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca typu drugiego, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, czy choroby układu oddechowego. Otyłość może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Osoby z nadwagą mogą doświadczać problemów ortopedycznych, zaburzeń snu i problemów psychicznych, takich jak depresja. Na szczęście leczenie otyłości jest dziś w pełni wykonalne. Wdrożyć można zdrowy i sportowy tryb życia, prawidłową dietę, czy farmakologiczne leczenie otyłości. Jeśli powyższe środki nie są wystarczające, można rozważyć chirurgiczne leczenie otyłości. Każdy sposób jest dobry, jeśli pozwoli na komfortowe i zdrowe życie.
Co w leczeniu otyłości jest kluczowe?
W przypadku otyłości, podobnie jak przy innych schorzeniach, trzeba znaleźć przyczynę. Najczęściej problem jest bardzo złożony. Otyłość jest to choroba przewlekła, która charakteryzuje się przybieraniem masy ciała. Mogą za nią odpowiadać czynniki genetyczne, środowiskowe i behawioralne. Może być także związana z innymi chorobami i przyjmowanymi na stałe lekami. Otyłość może się rozwinąć, jeśli na co dzień towarzyszy nam insulinooporność, PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, a także jeśli borykamy się z cukrzycą, czy depresją. Leki przeciwcukrzycowe lub leki przeciwdepresyjne, mogą powodować przyrost masy ciała. Na szczęście leczenie otyłości jest dziś możliwe, a co ważniejsze skuteczne. Metod leczenia jest wiele. Dostępne są zastrzyki na odchudzanie, doustne leki na otyłość bądź leczenie kompleksowe.
Czynniki wpływające na rozwój otyłości
Badania wykazały, że możemy dziedziczyć skłonności do otyłości. Oczywiście nie ma jednego konkretnego genu, który byłby odpowiedzialny za rozwój tej choroby, ale jeśli ktoś w rodzinie się z nią boryka, to może to być dla nas sygnał ostrzegawczy. Za otyłość w dużej mierze odpowiadają niezdrowe nawyki żywieniowe. Spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności o wysokiej zawartości kalorii, cukru i tłuszczu może prowadzić do przyrostu masy ciała. Podobnie zadziała brak regularnej aktywności fizycznej lub siedzący tryb życia. W obu przypadkach może dojść do nagromadzenia nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie. Za otyłość mogą także odpowiadać czynniki środowiskowe, czyli zewnętrzne. Za przykład może posłużyć brak dostępu do zdrowej żywności lub jej zbyt wysoka cena. Na otyłości wpływają także reklamy przetworzonej żywności promujące niezdrowy tryb życia, czy brak dostępu do odpowiednich miejsc do aktywności fizycznej, mogą wpływać na rozwój otyłości. Niektórzy ludzie jedzą w odpowiedzi na stres, smutek lub napięcie emocjonalne, co w konsekwencji może prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała. Wbrew pozorom czynniki psychologiczne odgrywają ważną rolę.
Leczenie farmakologiczne. Co warto o nim wiedzieć?
Kiedy planujemy rozpocząć walkę z otyłością, to powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów. W szczególności, jeśli chorujemy również na cukrzycę, to plan naszego odchudzania powinien zobaczyć prowadzący nas diabetolog. Farmakologiczne leczenie otyłości polega na stosowaniu leków, które mają na celu zmniejszenie masy ciała lub poprawę kontroli masy ciała. Oddziałują one na układ nerwowy, zmniejszając apetyt i zwiększając uczucie sytości. Część preparatów działa bezpośrednio na tkankę tłuszczową, zmniejszając jej magazynowanie i zwiększając spalanie. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie leków na otyłość powinno być połączone z regularną aktywnością fizyczną i zdrową dietą.
Materiał partnera zewnętrznego